+ Aktuální program
Doprovodný program

Můžem vám pomoct? | Andreas Gajdošík
› čt 7/4 10:00
Je umění, které nevzniká primárně jako hmotné umělecké dílo, ale je výsledkem spolupráce s určitou sociální skupinou nebo komunitou.
Prvním hostujícím umělcem programové vrstvy Můžem vám pomoct?, který se rozhodl po dobu svého pardubického pobytu vypomáhat čištěním ulic, břehů řek a soch, je Andreas Gajdošík.

Michał Salwiński (PL): The Dream in a Supermarket
› pá 8/4 10:00
Imaginární výprava pro jednoho diváka s telefonem v rámci zahajovacího víkendu projektu Intermezzo. Nutná rezervace!
Divák je pozván, aby se připojil k jedinečnému zážitku z nakupování, při němž se zamýšlí nad univerzem supermarketu a oživuje svůj vztah k předmětům, které si v něm může koupit. Diváka provede obchodním domem Astronaut prostřednictvím mobilního telefonu. Výprava je plná vyprávění, chůze a plnění jednoduchých, hravých instrukcí a úkolů.

Martin Zet: Místa, kde člověk porušil zemský povrch, aby to, co nalezne, použil
› pá 8/4 11:00
Cihelna (Čepí) › Hlína, co nakopeme, vypadá jak písek, ale s vodou je mazlavá, tvárná.
Studna (Staré Jesenčany) › "A myslíte, že ta hladina spodní vody je spojena s Labem?" – "Asi ne. Když jsme to tady stavěli, tak říkali, že tady všechny prameny jsou ze Železných hor." – "Jako Chrudimka, že jo?" – "Jako Chrudimka. A taky v tý vodě je prý zvýšený obsah železa." – "Dobře, tak píšu: Sedm metrů hluboká studna, hladina v hloubce tři metry." – "Napište si Staré Jesenčany, jsou ještě Nové Jesenčany, ale ty jsou už součást Pardubic." Vyjdu za vesnici do polí, sednu si na lavičku, vytáhnu láhev s čerstvě nabranou vodou, sedím, dívám se, čichám obilí, piji. Mám ji zanést do galerie nebo vypít? Je chladná, hladce, hladce pomalu klesá do útrob, zpomalovaná podtlakem úst.

Intermezzo – opening & hostina & Max Eilbacher (USA): Rough Music Volume I
› pá 8/4 18:00
Prostor galerie se v letošním roce proměňuje v otevřený archiv, deník či zázemí pro aktivity, které se dějí a budou dít mimo něj. Stává se prostorem pro setkávání, sdílení a prolínání. Součástí zahajovacího večera bude zvuková performance amerického hudebníka usazeného v Berlíně Maxe Eilbachera.

Veřejně prospěšné umělecké práce
› so 9/4 15:00
Představení projektu Můžem vám pomoct?, který je jednou z vrstev Intermezza, a prezentace umělce Andrease Gajdošíka.

Tvůrčí neděle: Zpátky na zem
› ne 10/4 15:00
Výtvarná laboratoř s umělkyní Nikolou Brabcovou pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet přípravu a míchání vlastní barev z přírodních pigmentů.

Rodinná středa: Obrazotvary
› st 20/4 10:00
Otevřená dílna pro děti i jejich rodiče či prarodiče. Prostor pro to se setkat, bavit i naučit. Co je to vlastně tvar a jak vznikne?

Seniorský pátek: Práce s hlínou
› pá 22/4 10:00
Dílna pro tvůrčí babičky a dědečky. Naším heslem je: věk je jen číslo. Jaký to je pocit zabořit ruce do hlíny? Někdo to zná ze zahrádky, někdo zase od hrnčířského kruhu.

Umělecký pohled | audiovizuální dílna
› pá 22/4 18:00
Audiovizuální dílna, kterou v rámci projektu Přes překážky/Breaking barriers/Te čhinel o agora pořádá pardubický spolek OFFCITY a brněnská platforma TUKE.TV. Výtvarné umění se setkává s audiovizí ve společném zájmu, kterým je kultivace veřejného prostoru, budování porozumění a bourání neviditelných bariér.

Jak na udržitelnost v kultuře?
› st 27/4 17:00
Co pomůže institucím, festivalům i jednotlivcům k orientaci v palčivém tématu? Kudy vede cesta ke kultuře, která je šetrná (nejen) k životnímu prostředí? Jaké malé i velké změny může udělat jednotlivec i instituce? A jaké změny už v Pardubicích nastaly?

Seniorský pátek: Deníky
› pá 6/5 10:00
Dílna pro tvůrčí babičky a dědečky. Naším heslem je: věk je jen číslo. Psali jste si někdy deník? Jak vypadal? Byl linkovaný nebo čistý? Kreslili jste do něj, lepili nebo pouze psali?

Můžem vám pomoct? | Marika Smreková
› pá 6/5 10:00
Odstraňme naše sociální nálepky a vytvořme sdílený prostor pro lidi bez věkového omezení. Pro rodiče a jejich děti i lidi bez závazků, seniory i teenagery, pro lidi, kteří pracují nebo pečují večer, i ty, kteří mohou na kulturu bez časového omezení. Náš program bude o průnicích ve společenském setkávání, povídání si, snaze porozumět lidem s jinou životní zkušeností, společném hlídání dětí, tvořivých dílnách, kulturním aktivismu, či poznávání benefitu společenské rozmanitosti.

Tvůrčí neděle: Záznamy ze všedních dní i cest
› ne 8/5 15:00
Při každodenních dobrodružstvích se toho hodně uděje a každý ví, že občas je dobré si zážitky zápiskem či skicou zaznamenat. Na výtvarné dílně si vyzkoušíte knihařské řemeslo, při kterém vám pod rukama vznikne vlastní deník, skicář či zápisník. Každému dle libosti.

Rodinná středa: Přírodní pigmenty
› st 11/5 10:00
Zkoušeli jste někdy malovat za pomoci přírody? Barvy, odborně se jim říká pigmenty, můžeme najít všude kolem nás. Společně si vyzkoušíme jejich míchání, sypání, hnětení. Pojďte si s námi užít práci s přírodní barvou. Ale pozor: připravte se na to, že nějaký ten pigment si odnesete i na sobě.

Janneke van der Putten: In-situ
› čt 19/5 18:00
Nizozemská umělkyně Janneke van der Putten v rámci večera představí svou tvůrčí praxi a také svůj připravovaný workshop ‚Sunrise to Sunrise‘. V rámci workshopu vznikne in-situ performance, která se uskuteční na různých místech v Pardubicích (a okolí) a která bude reagovat na okolní přírodní prostředí, architekturu, lokality a zaměří se na průzkum cyklického vnímání času.
+ Aktuality

Záznam z konference Kámen – město – papír
9. a 10. listopadu 2022 proběhla na půdě GHMP konference k tématu umění ve veřejném prostoru Kámen – město – papír. Záznam z konference je ke shlédnutí zde.

Město není obývák svých zastupitelů. Může být městské umění uměním pro nás?
Ondřej Horák podává ve svém článku pro Deník N report o konferenci Kámen, město, papír, kterou v rámci programu Umění pro město pořádala ve dnech 9. a 10. listopadu 2022 Galerie hl. m. Prahy. Mezi pozitivními příklady práce s uměním ve veřejném prostoru zde zaznívají také projekty GAMPY. Děkujeme.
"Fungování Kulturního centra Hraničář vytvořené v dříve zanedbané budově bývalého kina v Ústí na Labem, práce v prostoru města (a řeky) v Pardubicích, které organizuje místní Galerie města Pardubic (GAMPA), nebo třeba plzeňská platforma a portál Pěstuj prostor, zastřešující různé kulturní a komunitní projekty.
Dlouhodobě oceňována je v tomto smyslu práce politiků ve východočeské Litomyšli, která by se v mnohém mohla stát pro Prahu vzorem. I tady nyní ustupují snahy o tradiční vnímání děl ve veřejném prostoru před „měkčím“ uměleckým a komunitním přístupem. Právě takové projekty dovolují lépe začleňovat místní obyvatele do samotného dění a nedělají z nich jen pasivní pozorovatele a konzumenty uměleckých exhibic.
Často jde o snahy malé komunity lidí, která dokáže strhnout a zapojit další skupiny místních obyvatel. Nejde tu o „sochy“ nebo „umělecká díla“ umístěná v prostoru města. Jde tu daleko víc o dialog, kreativní spolupráci, hledání řešení skrze malé úkoly a témata. V tom je možné vidět nejzásadnější změnu ve vnímání toho, čemu jsme si zvykli říkat „veřejný prostor města“." Ondřej Horák

Artikl review: Pauza od účelu, moci a hmotného artefaktu
Artikl, internetový časopis o současném vizuálním umění, publikoval recenzi Filipa Jakše, jež se věnuje celoročnímu projektu Intermezzo.
"Umění se zde také stává nositelem ekologie ve vědeckém slova smyslu – ekologie jako vztahu živočicha a prostředí. A právě takto jednoduše je možné zhodnotit snahu programu Intermezzo – pauza od účelu, moci a hmotného artefaktu. Cílem je být živočichem v prostředí, být s ním srostlý, vnímavý a pokorný." Filip Jakš