+ Aktuální program
Doprovodný program

Jiří Sádlo: Tváře města
› so 17/9 13:00
Biolog a spisovatel Jiří Sádlo se věnuje sledování kulturně-přírodních procesů, vývojem a proměnou krajiny nejen v souvislosti s působením globalizace, klimatických změn či suburbanizace, zabývá se fenomény jako je veřejný a hybridní prostor, vnitřní periferie nebo městská příroda. Pardubicemi vás provede v rámci odpolední procházky.
Sraz je ve 13:00 před Machoňovou pasáží (z třídy Míru, s sebou doporučujeme pevnou obuv).

Simon Whetham: ChannellingAV
› út 27/9 20:00
Nová zvuková performance respektovaného britského hudebníka ve specifickém prostředí Galerie města Pardubic slibuje silný akustický zážitek.

Final_Final_Intermezzo
› čt 29/9 10:00
Sbíráme zážitky, události a vzpomínky na trase Příhrádek – Automatické mlýny! Stala se Vám na této trase zvláštní příhoda, či událost? Chodíte tudy den co den a znáte tu každý centimetr? Existuje zkušenost spjatá s těmito místy, o kterou byste se s námi rádi podělili? Ozvěte se nám na e-mail [email protected]. Ve dnech 29. září – 1. října 2022 budou v Pardubicích Vaše zážitky sbírat architekti a architektky ze skupiny Final_Final.

Malá změna, velký význam: workshop
› pá 30/9 11:00
Od května do července jsme prostřednictvím ankety od obyvatel města sbírali podněty, postřehy a názory týkající se pardubického veřejného prostoru. Zajímalo nás, jaká místa, témata či osobnosti si v očích veřejnosti zaslouží patřičnější pozornost. Výsledky ankety nás mile překvapily precizností odpovědí a pozorným všímáním si detailů, které by mohly ujít naší pozornosti. Na základě podnětů v anketě a doporučení jsme vybrali dvě zelená místa v Pardubicích, která si zaslouží malé, ale podstatné změny: Bubeníkovy sady a Zborovské náměstí.

Malá změna, velký význam: série happeningů
› so 1/10 11:00
Malá změna může mít velký význam – mějte oči otevřené, navštivte místa, která jste si přáli proměnit a užijte si je v novém kabátku! A příště už to můžete být vy nebo my, kdo z nich udělá radostnější místo k životu.

Film a architektura: Čiary
› so 1/10 19:00
Bratislava posledních několika málo let je místem poměrně rychlé urbanistické transformace, kterou reprezentují nově vznikající čisté a rovné čáry na vozovce. Bourání a rozsáhlá výstavba se podepisují na městě neustálým ruchem, dopravními omezeními a rostoucími cenami bytů. Černobílý a esteticky vycizelovaný snímek sleduje různorodou skupinu obyvatel, kteří se sžívají a reagují na pozitivní i negativní proměny svého okolí.

Můžem vám pomoct? | Hana Kokšalová
› ne 2/10 10:00
Umělkyně a performerka Hana Kokšalová v rámci svého tvůrčího pobytu v GAMPĚ v říjnu nabízí zdarma sérii workshopů všem, kteří by se chtěli vyzkoušet pracovat s nástroji dokumentárního divadla. Workshopy jsou zamýšlené pro věkovou kategorii 12–20+ let, nicméně zájemci všech dalších věkových kategorií jsou rovněž vítáni. Během workshopů budeme experimentovat s různými divadelními i výtvarnými metodami, kterými se dají vyprávět autentické osobní příběhy. Zkusíme si fyzické divadlo, tanec, práci se světlem, textem i rekvizitami.

Rodinná středa: Spolupráce
› st 5/10 10:00
Otevřená dílna pro děti i jejich rodiče či prarodiče. Prostor pro to se setkat, bavit i naučit. Společné setkání a tvoření zaměřené na spolupráci.

Rodinná středa: Den a noc
› st 19/10 10:00
Světlo a tma: jak ze tmy vidět barvu? Může existovat jedno bez druhého? Dílna plná hry, zábavy a spolupráce. Pojďte s námi rozhodnout, kdo zvítězí.

Seniorský pátek: Průhledy
› pá 21/10 10:00
Dílna zaměřená na kresbu, kde i nekreslíř se může cítit pohodlně. Společně budeme pozorovat okolí, soustředit se na detaily a vše skládat na průsvitný podklad. Jednotlivé vrstvy nám vytvoří novou kompozici, výsledný obraz se stane malým překvapením. Dílna pro tvůrčí babičky a dědečky. Naším heslem je: věk je jen číslo.

Tvůrčí neděle: Cesty po okolí
› ne 23/10 15:00
Kam až nás dovedou naše kroky a co vše je možné objevit v místě, které dobře známe? Stopa, jako linka – záznam a cesta do neznáma. Společně budeme pozorovat okolí, soustředit se na detaily, a to vše skládat na různé druhy podkladů. Jednotlivé vrstvy nám vytvoří novou kompozici, výsledný obraz se stane malým překvapením.

Adam Vačkář: Mávnutí křídel
› pá 4/11 08:00
Edukativní workshop Adama Vačkáře s dětmi základní školy na téma synergie člověka a přírody. Autor bere děti zpátky do lesa, učí je vnímat okolí a zpracovávat jemnou tkaninu pocitů. Umění, skrze vzdělání, zprostředkovává fundamentální vztah člověka a jeho přirozenosti skrze vizualitu a tvůrčí činnost s přírodními objekty.

Rodinná středa: Zpomalení ~ zrychlení ~ zpomalení
› st 9/11 10:00
Jak těžké je zpomalit? Záleží jen na rychlosti, anebo je třeba se také soustředit? Dětský svět je plný objevování i záhad pro dospělý svět. Přijďte s námi vyzkoušet naprosté zklidnění i velkou euforii výtvarného tvoření.

Seniorský pátek: ~ péče o vlnu ~
› pá 11/11 10:00
S péčí se dotýkat ovčí vlny a zpracovávat ji je činnost krásně uklidňující, až meditativní. Vaše ruce – váš pracovní nástroj se zcela snoubí s přírodním materiálem. Ten pocit je třeba zažít. Výtvarná dílna zaměřená na plstění z ovčí vlny vám procvičí jemnou motoriku a navodí kouzelný pocit klidu.

Tvůrčí neděle: Pod povrchem
› ne 13/11 15:00
Co vše se skrývá pod povrchem země? A co všechno člověk udělá proto, aby poklady země získal? Výtvarná dílna inspirovaná průzkumnými procházkami výtvarného umělce Martina Zeta. Jaká místa v okolí Pardubic navštívil? Jaké příhody se mu po cestě staly? A co objevil?

Alan Affichard: The Tribology series
› út 22/11 09:00
Žáci Základní školy Srdcovka z Třebosic společně s umělcem Alanem Affichardem budou během jednoho týdne prostřednictvím vlastnoručně vyrobených nástrojů a dalších zvukových objektů prozkoumávat různé elektroakustické jevy.

PYL: Reality Surfing
› ne 27/11 15:00
Reality surfing kolektivu PYL je představení, instalace i hřiště, které Vám nabízí zažít alternativní model soužití lidí a neživých entit. Autorky zvou všechny příchozí všech věků, tvarů, rozměrů, aby zapomněli na racionální logiku a surfovali v nové realitě propojené s mnohými nečekanými druhy včetně mluvících kaluží.

Cristina Maldonado: School of Magical Giving
› čt 1/12 10:00
Projekt mexické umělkyně Cristiny Maldonado pardubickému publiku přináší možnost připomenout si tajemné a léčivé vlastnosti dárcovství. To vše v době Adventu, tedy v nejlepším čase, kdy aktu rozdávání dárků můžeme dát novou dimenzi. Dočasná umělecká intervence je součástí galerijního archivu Intermezza až do 15. ledna 2023.

Rodinná středa: Světotvory
› st 7/12 10:00
Výtvarná dílna s názvem Světotvory nás zavede do tajů a kouzel zvláštních míst. Přemístíme se do světů, kde se zastavil čas a kde se dějí nadpřirozené věci. Co nás může ještě překvapit? A kdo v takovém světě žije? Otevřená dílna pro děti i jejich rodiče či prarodiče. Prostor pro to se setkat, bavit i naučit.

Seniorský pátek: Hmoty
› pá 9/12 10:00
Hmat, hmota a hřejivé teplo – to jsou hesla prosincové výtvarné dílny. Procvičte a rozhýbejte předem svoje prsty, budou vaším hlavním nástrojem. Z dílny si odnesete svíčku zdobenou barveným včelím voskem, která za těchto dlouhých zimních večerů příjemně prozáří teplým a hřejivým světlem váš domov.
+ Aktuality

Záznam z konference Kámen – město – papír
9. a 10. listopadu 2022 proběhla na půdě GHMP konference k tématu umění ve veřejném prostoru Kámen – město – papír. Záznam z konference je ke shlédnutí zde.

Město není obývák svých zastupitelů. Může být městské umění uměním pro nás?
Ondřej Horák podává ve svém článku pro Deník N report o konferenci Kámen, město, papír, kterou v rámci programu Umění pro město pořádala ve dnech 9. a 10. listopadu 2022 Galerie hl. m. Prahy. Mezi pozitivními příklady práce s uměním ve veřejném prostoru zde zaznívají také projekty GAMPY. Děkujeme.
"Fungování Kulturního centra Hraničář vytvořené v dříve zanedbané budově bývalého kina v Ústí na Labem, práce v prostoru města (a řeky) v Pardubicích, které organizuje místní Galerie města Pardubic (GAMPA), nebo třeba plzeňská platforma a portál Pěstuj prostor, zastřešující různé kulturní a komunitní projekty.
Dlouhodobě oceňována je v tomto smyslu práce politiků ve východočeské Litomyšli, která by se v mnohém mohla stát pro Prahu vzorem. I tady nyní ustupují snahy o tradiční vnímání děl ve veřejném prostoru před „měkčím“ uměleckým a komunitním přístupem. Právě takové projekty dovolují lépe začleňovat místní obyvatele do samotného dění a nedělají z nich jen pasivní pozorovatele a konzumenty uměleckých exhibic.
Často jde o snahy malé komunity lidí, která dokáže strhnout a zapojit další skupiny místních obyvatel. Nejde tu o „sochy“ nebo „umělecká díla“ umístěná v prostoru města. Jde tu daleko víc o dialog, kreativní spolupráci, hledání řešení skrze malé úkoly a témata. V tom je možné vidět nejzásadnější změnu ve vnímání toho, čemu jsme si zvykli říkat „veřejný prostor města“." Ondřej Horák

Artikl review: Pauza od účelu, moci a hmotného artefaktu
Artikl, internetový časopis o současném vizuálním umění, publikoval recenzi Filipa Jakše, jež se věnuje celoročnímu projektu Intermezzo.
"Umění se zde také stává nositelem ekologie ve vědeckém slova smyslu – ekologie jako vztahu živočicha a prostředí. A právě takto jednoduše je možné zhodnotit snahu programu Intermezzo – pauza od účelu, moci a hmotného artefaktu. Cílem je být živočichem v prostředí, být s ním srostlý, vnímavý a pokorný." Filip Jakš