červenec 2024
kalendář GAMPA
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
1 2 3 4

Martin Zet: Místa, kde člověk porušil zemský povrch, aby to, co nalezne, použil
› pá 8/4/2022 11:00

+ Akce

Cihelna (Čepí) › Hlína, co nakopeme, vypadá jak písek, ale s vodou je mazlavá, tvárná.

Studna (Staré Jesenčany) › "A myslíte, že ta hladina spodní vody je spojena s Labem?" – "Asi ne. Když jsme to tady stavěli, tak říkali, že tady všechny prameny jsou ze Železných hor." – "Jako Chrudimka, že jo?" – "Jako Chrudimka. A taky v tý vodě je prý zvýšený obsah železa." – "Dobře, tak píšu: Sedm metrů hluboká studna, hladina v hloubce tři metry." – "Napište si Staré Jesenčany, jsou ještě Nové Jesenčany, ale ty jsou už součást Pardubic." Vyjdu za vesnici do polí, sednu si na lavičku, vytáhnu láhev s čerstvě nabranou vodou, sedím, dívám se, čichám obilí, piji. Mám ji zanést do galerie nebo vypít? Je chladná, hladce, hladce pomalu klesá do útrob, zpomalovaná podtlakem úst.

Posedím, vydám se pěšky dál, po pekle nárazů projíždějících motorů do ušních bubínků na rušné silnici by to tu byl dokonalý opak, ale povrch polní cesty je proklatě také asfalt. Čurám, zblízka se dívám na kůru stromu, mravenci lezou nahoru dolů. Zabloudím u garáží, paní Miroslava mne telefonem navádí na podchod, po kilometru mne do auta nabírá dívka, přes její čivavu jsem v polích před chvílí zakop, veze mě na sídliště Dukla. Do autobusu přistoupí muž, třímetrový oštěp zaklíní diagonálně, stříbrně obroušeným hro- tem dolů k prostřednímu vchodu. Bus, nádraží, vlak, Kolín přestup na Brno – Kozelka (výstava) končí. Sednu si, vytáhnu láhev s jesenčanskou vodou a říkám si: ty performance, stojící na dodržování předem určeného, jsou jen demonstrace poslušnosti, podřízenosti pravidlům – i když si je určím sám – FUJ! Je jedno, jestli vodu dopiju anebo donesu. Co by se stalo, kdyby se takovýto typ akcí navrátil, odkud byl vyjmut a zmizel rozpuštěn v ostatním dění? Na sedadle vedle mne schnoucí zelená rostlinka, čtyřlístek? Dávám ho k průkazu zdravotní pojišťovny, kolena chromnou.

Kamenolom (Chrtníky) › Nemám chuť s nikým mluvit, vejdu bez ptaní, nasbírám kameny, při odchodu vysekám do kamene u vjezdu na počest mystika Fazlallaha Astarabadiho špičákem písmeno, pak strávím půl dne v Choltické oboře. Rybičky najíždí ke břehu rybníku a vesele se tam pleskají – nebo se dusí?

Slatina (Libišany) V Lázních Bohdaneč se trochu naštvu, všichni kolem mě kulhají – dělají si legraci z mého kulhání. Široko daleko kolem ale nevidím nikoho chodit bezchybně, ocitl jsem se v situaci posunuté, většinou určené, normality. Já tedy aspoň ještě nepotřebuji berle – jako někteří místní obzvláště vyzývaví posměváčci. Rašelinu sem vozí z Libišan. První, co uvidím v Libišanech, je strom rostoucí ve stromě, s tím stromem ve dvou metrech srůstající.

Pískovna (Podůlšany) V Podůlšanech byla v sedmnáctém století (1682) popsána fata morgana. Svědectví vydalo osm svědků, první z nich, Karel Melcer, který si v podvečer vyšel do polí, vypovídal takto: V dáli jsem viděl mnoho lidu, na mnoho set a do výše asi tří lidí. Všichni byli černí jako v pláštích, pak z toho místa ustoupili a zase se ukázali na koních i pěšky, jako by byli tisíce, jakoby se bili a jakoby jeden kůň přeskakoval druhého. To vše trvalo více než dvě hodiny, přitom někdy obraz zmizel a zase se vynořil...

-----

Dokumenty ke stažení

Martin Zet

Doprovodný program

+ Doprovodný program

Sbohem a Příhrádek › pětidenní oslava konců i začátků

Sbohem a Příhrádek › pětidenní oslava konců i začátků
› st 12/4/2023 10:00

GAMPA | festival | Intermezzo

Po jedenácti letech na Příhrádku se GAMPA loučí se svým výstavním útočištěm v blízkosti pardubického zámku. Od září nás již hledejte v areálu rekonstruovaných Automatických mlýnů v sousedství Gočárovy galerie a dvou nových institucí Sféry a Nadace Automatické mlýny.

Veronika Vlková, Robert Smolík: Návštěva

Veronika Vlková, Robert Smolík: Návštěva
› ne 2/4/2023 14:00

GAMPA | divadlo pro děti | Intermezzo | Ostrovy v pohybu

Divadelní inscenace pro děti, jejich rodiče a všechny, kdo rádi chodí na návštěvu.

Trochu divná hostitelka bydlí v prostoru se zvířaty, houbami a snovými bytostmi. Vaří barvy z květin, bylin, ovoce nebo koření a ráda maluje.

Tvůrčí neděle: Otisk

Tvůrčí neděle: Otisk
› ne 26/3/2023 15:00

GAMPA | workshop | Intermezzo

Jak dobře znáte naši galerii a máte v ní nějaké oblíbené místo, či předmět? Společně prostor prošmejdíme, budeme si všímat i malých detailů a následně to, co nám přijde nejzajímavější si zhmotníme pomocí otisku a sádry. Podobně, jako se v lese odlévají stopy zvířátek, my si zvěčníme fragmenty galerie.

Seniorský pátek: Archeologie vzpomínek II.

Seniorský pátek: Archeologie vzpomínek II.
› pá 24/3/2023 10:00

GAMPA | workshop | Intermezzo

Tento seniorský pátek nás čeká další část workshopu s mexickou umělkyní Cristinou Maldonado, která nás opět pozve k vytvoření dárku inspirovaného Vašimi vzpomínkami. Těch, které se Vám vryly do paměti, kterých si vážíte, ze kterých máte radost.

Rodinná středa: Vystoupit z odrazu

Rodinná středa: Vystoupit z odrazu
› st 22/3/2023 10:00

GAMPA | workshop | Intermezzo

Co je odraz? A co se stane, když projdeme obrazem? Do jakého světa se dostaneme? Nejen záhady obrazů i odrazů budeme zkoumat v naší dílně pro nejmenší.

Tvůrčí neděle: Jiná místa

Tvůrčí neděle: Jiná místa
› ne 26/2/2023 15:00

GAMPA | workshop | Intermezzo

Společně se ponoříme do míst, které ještě nikdo neobjevil. Budeme bloudit vlastní fantazií. Necháme se strhnout světem barev a vtělíme se do odlišných identit. S péčí a prožitkem se každý na malý okamžik přeneseme na jiná místa.

Seniorský pátek: Archeologie vzpomínek

Seniorský pátek: Archeologie vzpomínek
› pá 24/2/2023 10:00

GAMPA | workshop | Intermezzo

Další ze série seniorských pátků – tentokráte s mexickou umělkyní Cristinou Maldonado, která Vás zve k vytvoření dárku inspirovaného Vašimi vzpomínkami. Těch, které se Vám vryly do paměti, kterých si vážíte, ze kterých máte radost.

Rodinná středa: spolu – práce

Rodinná středa: spolu – práce
› st 22/2/2023 10:00

GAMPA | workshop | Intermezzo

Spolu – práce, matka – dítě. Vzájemná spolupráce je základním východiskem této výtvarné dílny a úzce se dotýká také našeho celoročního projektu Intermezzo. V kreativním prostředí galerie budeme rozvíjet a hýčkat tvůrčí kooperaci matky a dítěte. 

Habima Fuchs: Equinox

Habima Fuchs: Equinox
› st 15/2/2023 18:00

GAMPA | projekce | Intermezzo

Projekce filmu Habimy Fuchs a diskuse s jeho autorkou a kurátorkou projektu Mimochodem Lucií Váchovou.

"The nature of the universe, which holds
the center still and moves all else around it,
begins here as if from its turning-post."
(Dante, Canto 27, 106-117)

Art’s Birthday 2023 > Jiří Franta, Ian Mikyska, Ondřej Buddeus, Eliška Perglerová • Tomáš Niesner & Barbora Polyxena Nowak • Vojtěch Havel & Anna Ruth • Ivan Palacký & Šumařˇˇˇ
› út 17/1/2023 17:00

Divadlo 29 | GAMPA | Klub 29 | koncert | slavnost | workshop | Electroconnexion | Textconnexion

Oslavte s námi 1.000.060 narozeniny umění! Art’s Birthday je svátek, jehož idea se zrodila v roce 1963. Francouzský akční básník Robert Filliou tehdy prohlásil 17. leden dnem, kdy se před milionem let narodilo umění. Mělo se tak stát v okamžiku, kdy kdosi upustil suchou houbu do nádoby s vodou. Houba nasákla, stala se z ní Věstonická venuše, japonské gagaku, kresby ve Voynichově rukopisu, katedrála v Chartres i Stockhausenova hudba pro čtyři vrtulníky. A samozřejmě také chemlonové tapiserie, tagy na nádražních lavičkách nebo Ascalona hraná na španělku u prázdninového táboráku. Voilà!