Je umění, které nevzniká primárně jako hmotné umělecké dílo, ale je výsledkem spolupráce s určitou sociální skupinou nebo komunitou.
Prvním hostujícím umělcem programové vrstvy Můžem vám pomoct?, který se rozhodl po dobu svého pardubického pobytu vypomáhat čištěním ulic, břehů řek a soch, je Andreas Gajdošík.
V pandemické době část umělců a umělkyň méně tvořili a více pomáhali, nebo častěji tvořili něco více užitečného, vyšli z uzavřeného prostředí ateliérů a institucí směrem k veřejnosti, ke skutečnému životu, k potřebujícím. Tuto zkušenost chceme v celoročním cyklu přenést do doby postpandemické a umělce a umělkyně, kteří budou v Pardubicích několik týdnů, propojit s různými skupinami. Služba, společně trávený čas, spolupráce, setkávání mohou vyústit v (tvůrčí, sociální) proces terapie nebo úsilí pochopit a tematizovat problémy konkrétních společenských vrstev nebo jednoduše v pomoc s něčím, s čím si sami nedokážou poradit.
Andreas Gajdošík (* 1992) studoval v ateliérech Intermédií a Multimédií na FAVU VUT v Brně, kde v současnosti pokračuje v doktorském studiu. Kromě toho, že je umělec, je kodér. Zaměřuje se na užitečné umění, společensky angažované projekty a artivismus, který často zahrnuje programování, nové technologie a intervenční provokativní postoje. Zajímá se o ethical source software, sdílení, DIY kulturu a experimentální formy. Byl členem rozpuštěného kolektivu Pavla Ondračky a členem kolektivu Global Genocide Inc.. Společně s Matyášem Zemanem tvoří noiseové duo Kalich. Je laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého 2019. Žije a pracuje v Praze.