Na pardubické hvězdárně se protíná lokální historie s kosmologií, filosofií a dalšími netušenými vrstvami každodenního života, které se pokusíme akcelerovat během tohoto večera: pohled na hvězdnou oblohu je obrazem minulosti.
Lukáš Likavčan: Introduction to Comparative Planetology – Eliška Perglerová a Lenka Kerdová: Hra na krbíky – WIDT: Mentos Gulgendo (PL) – expan)(collapse & Aras: What is the meaning of it all?
FOYER
17:00–23:00
Hvězdný bar
Ve foyer hvězdárny podáváme nápoje a delikatesy vesmírných chutí, sahajících až na pokraj galaxie.
KUPOLE HVĚZDÁRNY
17:30–19:00 & 20:00–22:00
Eliška Perglerová a Lenka Kerdová: Hra na krbíky
Pohled do nebes, skrz čas a prostor obohacen pouze dnes o 10i minutové představení pro jednoho diváka.
Krbíky jakožto kultické objekty s magickou mocí. Náhoda a intuitivní průvodčí. Mocná zvuková složka na pozadí ještě mocnějšího ultramarínu. Ani divadelní představení, ani performance, ani film, ani umělecké dílo.
- Lenka Kerdová vystudovala malbu na AVU a dějiny umění na FF UK. V posledních letech se ve své volné tvorbě věnuje kromě média malby také analogové fotografii a filmu. Dlouhodobě ji zajímají mezi-prostory a mezní prostory, což se projevuje i v práci s různými médii. Procesuálnost a nepředvídatelnost výsledku je základem jejího přístupu. Především ve spoluvytvářených dílech pracuje s performativním výrazem a zvukem. Od roku 2017 pravidelně spolupracuje s Eliškou Perglerovou. Kromě volné tvorby se věnuje vědecké a pedagogické činnosti. Spolupracuje s VŠUP a NGP.
- Eliška Perglerová vystudovala sochařství a monumentální tvorbu na AVU. Ve své tvůrčí práci se pohybuje mezi sochou, instalací, performance či happeningem. Vytrvale se věnuje rozličným průzkumům úzkostí, osobních strachů, ale také otázce koncentrace. V roce 2016 založila s Ivetou Čermákovou Galerii Jedna hodina. Od roku 2017 pravidelně spolupracuje s Lenkou Kerdovou. Perglerová se také věnuje záchraně starých věcí, hledání pokladů a výrobě experimentálního vína.
PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL
19:00 Lukáš Likavčan: Úvod do komparativní planetologie
Přednáška o představách o naší planetě a jejich politických souvislostech teoretika Lukáše Likavčana.
Ve svém díle Přirozený svět jako filosofický problém Jan Patočka tvrdí, že „problémem filosofie je svět v celku.“ V první části přednášky Lukáš Likavčan představí možnosti interpretace pojmu planety – jednoho z klíčových pojmů, jež se s nástupem ekologické krize antropocénu stává horizontem lidského světa. Tento pojem se dnes rozpadá do minimálně tří navzájem nekompatibilních představ: Globus/Sféra, Gaia a Planeta. Odrážejíce se od analýzy vizuální kultury zobrazování Země jako geofyzikální jednotky je komparativní planetologie jako specifický filosofický žánr nástrojem pro třídění a porovnávání těchto představ, přičemž také odhaluje, jaké politické, umělecké a designové projekty tyto představy informují. Na základě srovnání těchto přístupů pak druhá část přednášky představí vlastní intepretaci pojmu planety jako podloží pro politické, umělecké a designové intervence, jež se můžou stát vektorem přicházejícího post-antropocénu.
- Lukáš Likavčan je teoretik a výzkumník. Ve své praxi osciluje mezi akademickou činností, uměním a dizajnem, a zpracovává témata politické ekologie, filosofie technologií a vizuálních kultur. Studoval filosofii a humanitní environmentalistiku na Masarykově univerzitě a sociologii na Boğaziçi University. Výzkumně působil na Wirtschaftsuniversität Wien, The Hong Kong Polytechnic University a BAK, basis voor actuele kunst, Utrecht. Je také absolventem postgraduálního programu The New Normal na Strelka Institute for Media, Architecture and Design, kde v současnosti působí jako tutor pro teorii.
TERASA
20:30 expan)(collapse & Aras: What is the meaning of it all?
Komunikace zvuků v prostoru a jejich cestování časem.
Realita jako selektivní akt pozornosti a interpretace. Interpretace smyslu formou vnitřního dialogu.
Smysl jako lokální a dočasný fenomén. Smysl jako konfigurace atomů. Zvuková esej dvojice Ester Grohová a Niels Doucet aka expandcollapse & Aras. Zvukový svět, ve kterém má své místo velrybí i chorální zpěv, téměř nepostřehnutelné zvuky přírody, usměrněný tok elektřiny v modulárním systému nebo proud vzduchu v tónech klarinetu.
TERASA
21:30 WIDT: Mentos Gulgendo (PL)
Pod nekonečným vesmírem, abstrakce tónů a transcendentální krása skrz naskrz pronikající strukturou času a prostoru.
Nový projekt polských experimentátorek – sester Antoniny a Bogumiły Nowackých, které společně vystupují pod názvem WIDT. Duo hrající na elektronické varhany vytváří abstraktní, důmyslně utkávánou hudbu v dozvuku velkého třesku.
Mentos Gulgendo je postava fiktivního filosofa – autora teorie o „neškodných šílencích“, kteří vytvářejí krásu, aby destabilizovali racionalitu. Jeho teorie praví, že vesmír byl stvořen reprezentanty kosmického ústavu pro duševně choré. Každý z nich použil ty nejjemnější elektromagnetické vlny k vytvoření pole transcendentální krásy skrz naskrz pronikajícího strukturou času a prostoru.
Za veškerou ochotu a přátelskou spolupráci v rámci příprav upřímně děkujeme Hvězdárně barona A. Krause – DDM ALFA.