+ Aktuální program
Doprovodný program
Vánoční KORZO blešírek 2022
› so 10/12 13:00
Je prima spojovat příjemné s užitečným. Ale co si budeme povídat: ještě lepší však je, pokud se propojí příjemné s užitečným a ještě minimálně jedním příjemným – tak jako v případě Blešírku. Náš Blešírek je totiž útulná sluj, jež vás ochrání před atakem vánočního shonu, úklidů a pečení (= příjemnost 1); na Blešírku naleznete (až na drobné výjimky) veškeré nezbytnosti, kterých se vám nedostávalo (= užitečnost 1); na Blešírku se potkáte s přáteli, tvůrci, kutily, umělci, a to bez složitého domlouvání (na Blešírek totiž míří zásadně všichni; = příjemnost 2); na Blešírku si gurmetsky pochutnáte i užijete hutného kulturního programu pro malé i velké (= příjemnost 3).

Rodinná středa: Splynutí
› st 11/1 10:00
Víte, jak splynout s prostředím? Budeme zkoumat podobnosti s různými povrchy a podle prostředí se proměňovat v jiné tvary, struktury a možná i bytosti. Zkrátka v to, s čím právě budeme mít chuť splynout.

Seniorský pátek: Rozplývání
› pá 13/1 10:00
Voda – barva – nádech – výdech – štětec – barva. Společně si vyzkoušíme, jaký zážitek může přinést technika akvarelu, která umožňuje do sebe zapouštět rozličné barvy. Dílna pro tvůrčí babičky a dědečky. Naším heslem je: věk je jen číslo.

Tvůrčí neděle: Rozplynout se
› ne 15/1 15:00
Rozplynout se a nebýt vidět. Stát se mimikrou, nebo jen zkoumat, jak se barva rozpouští v jiné kapalině. Trochu hra, částečně alchymie. Taková dobrodružství zažijeme na naší lednové dílně.
Art’s Birthday 2023 > Jiří Franta, Ian Mikyska, Ondřej Buddeus, Eliška Perglerová • Tomáš Niesner & Barbora Polyxena Nowak • Vojtěch Havel & Anna Ruth • Ivan Palacký & Šumařˇˇˇ
› út 17/1 17:00
Oslavte s námi 1.000.060 narozeniny umění! Art’s Birthday je svátek, jehož idea se zrodila v roce 1963. Francouzský akční básník Robert Filliou tehdy prohlásil 17. leden dnem, kdy se před milionem let narodilo umění. Mělo se tak stát v okamžiku, kdy kdosi upustil suchou houbu do nádoby s vodou. Houba nasákla, stala se z ní Věstonická venuše, japonské gagaku, kresby ve Voynichově rukopisu, katedrála v Chartres i Stockhausenova hudba pro čtyři vrtulníky. A samozřejmě také chemlonové tapiserie, tagy na nádražních lavičkách nebo Ascalona hraná na španělku u prázdninového táboráku. Voilà!

Habima Fuchs: Equinox
› st 15/2 18:00
Projekce filmu Habimy Fuchs a diskuse s jeho autorkou a kurátorkou projektu Mimochodem Lucií Váchovou.
"The nature of the universe, which holds
the center still and moves all else around it,
begins here as if from its turning-post."
(Dante, Canto 27, 106-117)

Rodinná středa
› st 22/2 10:00
Otevřená dílna pro děti i jejich rodiče či prarodiče. Prostor pro to se setkat, bavit i naučit.

Seniorský pátek
› pá 24/2 10:00
Dílna pro tvůrčí babičky a dědečky. Naším heslem je: věk je jen číslo.

Tvůrčí neděle
› ne 26/2 15:00
Víkendová dílna (nejen) pro děti, ale i pro jejich rodiče a další dospěláky, kteří se nebojí zkoumat zákoutí a možnosti současného umění i sebe sama.
+ Aktuality

Záznam z konference Kámen – město – papír
9. a 10. listopadu 2022 proběhla na půdě GHMP konference k tématu umění ve veřejném prostoru Kámen – město – papír. Záznam z konference je ke shlédnutí zde.

Město není obývák svých zastupitelů. Může být městské umění uměním pro nás?
Ondřej Horák podává ve svém článku pro Deník N report o konferenci Kámen, město, papír, kterou v rámci programu Umění pro město pořádala ve dnech 9. a 10. listopadu 2022 Galerie hl. m. Prahy. Mezi pozitivními příklady práce s uměním ve veřejném prostoru zde zaznívají také projekty GAMPY. Děkujeme.
"Fungování Kulturního centra Hraničář vytvořené v dříve zanedbané budově bývalého kina v Ústí na Labem, práce v prostoru města (a řeky) v Pardubicích, které organizuje místní Galerie města Pardubic (GAMPA), nebo třeba plzeňská platforma a portál Pěstuj prostor, zastřešující různé kulturní a komunitní projekty.
Dlouhodobě oceňována je v tomto smyslu práce politiků ve východočeské Litomyšli, která by se v mnohém mohla stát pro Prahu vzorem. I tady nyní ustupují snahy o tradiční vnímání děl ve veřejném prostoru před „měkčím“ uměleckým a komunitním přístupem. Právě takové projekty dovolují lépe začleňovat místní obyvatele do samotného dění a nedělají z nich jen pasivní pozorovatele a konzumenty uměleckých exhibic.
Často jde o snahy malé komunity lidí, která dokáže strhnout a zapojit další skupiny místních obyvatel. Nejde tu o „sochy“ nebo „umělecká díla“ umístěná v prostoru města. Jde tu daleko víc o dialog, kreativní spolupráci, hledání řešení skrze malé úkoly a témata. V tom je možné vidět nejzásadnější změnu ve vnímání toho, čemu jsme si zvykli říkat „veřejný prostor města“." Ondřej Horák

Artikl review: Pauza od účelu, moci a hmotného artefaktu
Artikl, internetový časopis o současném vizuálním umění, publikoval recenzi Filipa Jakše, jež se věnuje celoročnímu projektu Intermezzo.
"Umění se zde také stává nositelem ekologie ve vědeckém slova smyslu – ekologie jako vztahu živočicha a prostředí. A právě takto jednoduše je možné zhodnotit snahu programu Intermezzo – pauza od účelu, moci a hmotného artefaktu. Cílem je být živočichem v prostředí, být s ním srostlý, vnímavý a pokorný." Filip Jakš