září 2023
kalendář GAMPA
28 29 30 31 1

Cristina Maldonado: School of Magical Giving
› čt 1/12/2022 10:00

+ Akce

Cristina Maldonado: School of Magical Giving

Projekt mexické umělkyně Cristiny Maldonado pardubickému publiku přináší možnost připomenout si tajemné a léčivé vlastnosti dárcovství. To vše v době Adventu, tedy v nejlepším čase, kdy aktu rozdávání dárků můžeme dát novou dimenzi. Dočasná umělecká intervence je součástí galerijního archivu Intermezza až do 15. ledna 2023.

V prostorách galerie se můžete začíst do několika performativních knih založených na skutečných událostech zázračného obdarovávání. V těchto knihách najdete záznam toho, co se stane, uchopíme-li moment darování a přijetí od cizích lidí a blízkých.


Cristina Maldonado: Offer to Offer | School of Magical Giving


Pamatujete na všechny ty tajné depeše, které mohou být ukryty v procesu obdarovávání?

Pamatujete na všechny ty tajné depeše, které mohou být ukryty v procesu obdarovávání? Skrze School of Magical Giving (Školu zázračného obdarovávání) umělkyně Cristiny Maldonado si připomeneme a naučíme se, že dávání, přijímání a odvděčování se jsou magickými činy, které spoluutváří náš svět. Dávání je nástroj k budování, interpretaci, je poutem a způsobem, jak přijímat informace a vnímat náš život. Nehovoříme však o darování u příležitosti rozličných svátků a narozenin nebo o charitě, ale o politickém aktu obdarovávání v kapitalistickém systému: o procesu dávat cizímu člověku, dávat bezdůvodně, bez očekávání reciprocity, dávat, když prohraješ, dávat, když nemáš, dávat důvody ostatním, aby dávali, dávat čas a péči, dávat, přijímat, dostávat, aniž bychom si to museli zasloužit, dávat člověku, neživému objektu či nečlověku, dávat zcela beze smyslu a důvodu. Všechno to jsou příklady zázračného obdarování. Takového obdarování, které živí tak nejistý, avšak hluboký účel a umožňuje dialog s neznámým, synchronicitou a náhodou.

School of Magical Giving je dlouhodobou intervencí v programu GAMPY, která je součástí projektu Offer to Offer umělkyně Cristiny Maldonado. Ten pardubickému publiku přináší možnost připomenout si tajemné a léčivé vlastnosti dárcovství. To vše v době kolem oslav sv. Mikuláše, tedy v nejlepším čase, kdy aktu rozdávání dárků můžeme dát novou dimenzi.

Škola je časem společné konverzace, experimentování, tvoření a rozjímání. Vhled to tématu Vám poskytne přednáška, která se zamyslí nad způsoby dávání a jejich politickými, etickými a magickými účinky. Do procesu prožívání těchto principů můžete proniknout hlouběji během víkendového workshopu. Anebo můžete během týdne navštívit naši knihovnu školy dárcovství a nahlédnout do živých knih, které dokumentují skutečné události zázračného obdarovávání a dominových efektů, které přinesly. Při návštěvě knihovny můžete rovněž nakouknout do naší pop-up dílny, v níž tyto performativní knihy průběžně splétáme. Možná využijete také příležitosti si jednu z knih zapůjčit a odnést si ji na noc domů.


PROGRAM ŠKOLY


čtvrtek 1. prosince 2022

10:00–17:30 | KNIHOVNA / Library of the School of Magical Offering

  • Navštivte nás kdykoli během dne, setkejte se s umělkyní a zjistěte více o procesech přijímání a dávání. Kdokoli v jakémkoli věku je vítán.

pátek 2. prosince 2022 

10:00–17:30 | KNIHOVNA / Library of the School of Magical Offering

17:30–19:00 | PŘEDNÁŠKA

  • Umělecká přednáška o magii dávání. Přednáška proběhne v angličtině s překladem do češtiny.

sobota 3. prosince a neděle 4. prosince 2022

10:00–17:30 | KNIHOVNA/ Library of the School of Magical Offering

10:00–12:00 & 13:30–15:30 | WORKSHOP

  • Dvoudenní workshop, který vám umožní jít hlouběji do procesů dávání a přijímání. Workshop je veden umělkyní v angličtině. Překlad do češtiny bude zajištěn. Kdokoli v jakémkoli věku je vítán. Uvítáme předchozí registraci na emailu: info@gmpardubice.cz. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.

pondělí 5. prosince 2022 – zavřeno

úterý 6. prosince 2022

10:00–17:30 | KNIHOVNA / Library of the School of Magical Offering

18:00–20:00 | WORKSHOP / Closing Dinner with guests

  • Připojte se ke společnému stolu a podělte se s námi o své zkušenosti ze Školy zázračného obdarovávání. V případě, že jste se nestihli zapojit do žádné z předchozích aktivit, můžete se alespoň nyní seznámit s tím, co proběhlo a dozvědět se o dalších krocích v projektu.

Cristina Maldonado je mexická intermediální umělkyně usídlená v Praze. Její práce se pohybuje na hranicích mezi oblastmi imerzivního, participativního a vztahového umění, video performance, performativního psaní a site-specific performance. V posledních dvou desetiletích pracuje samostatně, režíruje, vystupuje, mentoruje a vede workshopy a spolupracuje na projektech jiných umělců a umělkyň. V současné době se zaměřuje na koncepty mediace a nezmapovaných lidských vztahů. Pracuje s inscenovanými divadelními a dialogickými metodikami a zkoumá, jak vnést umění dále do procesu vytváření poznání.

Fotografie z akce

Doprovodný program

+ Doprovodný program