GAMPA pro školy
Smysluplné zážitkové programy pro školní i mimoškolní kolektivy, které žákům i jejich pedagogům pomáhají zprostředkovat právě probíhající výstavu, její kontext a další souvislosti, ale i současné umění jako takové.
Naše programy jsou uzpůsobeny jednotlivým věkovým skupinám a po předchozí domluvě je rádi upravíme tak, aby reflektovaly vaše aktuální potřeby.
Edukační programy obsahují aktivity, které komplexně rozvíjejí komunikační schopnosti, estetické vnímání, tvořivost a empatii; dále také podporují představivost žáků a dávají jim možnost tvůrčího sebevyjádření. Vychází ze vzdělávacích oblastí Umění a kultura a Člověk a příroda.
III: Těla prachu & zahrada & spolupráce
III: Těla prachu
vystavující: Jenny Ȧkerlund (SWE), Anetta Mona Chisa (RO/SK/CZ), Jindřiška Jabůrková (CZ), Noa Kurnick (IL), Jaroslav Kyša (SK), Šárka Koudelová (CZ), Matěj Liška (CZ), Nela Pietrová (CZ), David Střeleček (CZ), Dagmar Šubrtová (CZ)
kurátorka: Šárka Koudelová
Metafora lidského těla jako prachu, hlíny nebo písku je ve své bibličnosti stará jako naše kulturní vědomí. Přesto se zdá, že je nutné tuto fyzickou sounáležitost s veškerou hmotou aktualizovat. Výstava prezentuje díla současných českých i zahraničních autorů a autorek, kteří*které ve své tvorbě současným jazykem formulují uvažování o lidském těle a jeho proměnlivosti a zranitelnosti ve spojitosti s přirozenými procesy i veškerou hmotou na Zemi i v kosmu. Prostor galerie, vystavěný z betonu a cihel, se v jedinečné místně specifické architektuře výstavy proměňuje v jedno tělo. Stejně jako páteř prochází našimi těly i tělem galerie prochází osa tvořící s uměleckými artefakty jeden spojitý organismus.
Částice prachu
Edukační program „Částice prachu“ účastníkům hravou formou zprostředkuje právě probíhající výstavu III: Těla prachu i témata s výstavou spjatá. Prostřednictvím výtvarných děl prezentovaných na výstavě budou mít žáci možnost nahlédnout, jak umělci ve svých dílech reflektují podobnosti mezi lidským tělem, těly nelidskými a jejich propojení s přírodu.
Povíme si, jak umělci nahlížejí na materiály z různých perspektiv a jak s nimi dále experimentují ve své tvorbě. Fantazie nezná omezení – pracovat lze s uhlím, pískem či dokonce i s krystalizací soli. Žáci si vyzkoušejí tvorbu s rozmanitými materiály a technikami. Skrze výtvarnou činnost budou rozvíjet svou kreativitu a schopnost výtvarného vyjádření.
Edukativní program klade důraz nejen na vlastní výtvarné vyjadřování a práci s přírodními materiály, ale především na rozvíjení vědomého vztahu k našemu okolí a pochopení důležitosti péče nejen o nás samé ale i naše okolí.
Klíčová slova: přírodní materiály, ekosystém, organismus, tělo, rytmus
- Termín: 15. 4. – 22. 5. 2025
- Cena programu: 50 Kč / žák, student - pedagogický doprovod zdarma
- Doba trvání programu: MŠ – 1. třída ZŠ / 60 - 70 minut, 2. třída ZŠ – SŠ / 80 - 100 minut
- Místo konání: GAMPA – Galerie města Pardubic, Automatické mlýny 1962
- Pro koho je program určen? Program je určen pro mateřské, základní, střední a vyšší či vysoké školy, vždy je uzpůsoben dané věkové skupině.
Více informací a objednání: Nikola Březinová / brezinova@gmpardubice.cz / 608 209 897
Přirozeně v zahradě: edukační program ve veřejném prostoru
Edukační program „Přirozeně v zahradě“ nás přivede k tématu vzniku zahrady. Co vlastně zahrada je a k čemu slouží? Je to prostor, který je obvykle vymezený a upravený pro pěstování rostlin, květin, zeleniny a ovoce nebo může být i zahrada divoká? Upravená zahrada je výsledkem soustředěné péče o kousek přírody. Vzniká postupně a stejně tak jako vše živé, co v ní roste, se i ona časem dále vyvíjí. Zahrady mohou sloužit nejen k pěstování, ale také k odpočinku a relaxaci. Často obsahují lavičky, cestičky, vodní prvky a další vychytávky, které zajišťují nejen naše pohodlí, ale lákají k návštěvě i ostatní živé tvory. Tak tomu je i u nás v zahradě za galerií, kde jsme se rozhodli zvelebit kousek půdy a vytvořit příjemné místo k odpočinku a relaxaci. Pojďte s námi prozkoumat kousek přírody a povídat si o zahradě a životě v ní.
Klíčová slova: ekologie, zahrada, průzkum, zastavení, brownfield
- Termín: 15. 4. – 25. 6. 2025
- Cena programu: 50 Kč / žák, student - pedagogický doprovod zdarma
- Doba trvání programu: MŠ – 1. třída ZŠ / 60 - 70 minut, 2. třída ZŠ – SŠ / 80 - 100 minut
- Pro koho je program určen? Program je určen pro mateřské, základní, střední a vyšší či vysoké školy, vždy je uzpůsoben dané věkové skupině.
Více informací a objednání: Nikola Březinová / brezinova@gmpardubice.cz / 608 209 897
SPOLU – TVOŘIT – SPOLU – PRÁCI: výtvarně pohybová dílna
Pojďte si s námi vyzkoušet, kam až nám naše tělo dovolí se na plátně dostat, zažijeme spousty zábavy a legrace, při tom, jak se budeme válet po zemi, ale i skákat do vzduchu.
Skrze výtvarně pohybové činnosti budeme kultivovat, posilovat a rozvíjet schopnost spolupráce a respekt jeden k druhému. Výtvarně pohybové činnosti rozpohybují naše tělo a propojí tak dva světy, které jsou obvykle považovány za samostatné. Program výtvarně pohybové díly je skvělou příležitostí, jak společně znovuobjevit jednotu mezi dvěma jazyky: tanec – pohyb a výtvarné vyjádření malba – kresba.
Klíčová slova: spolupráce, tělo, pohyb, respekt, stopa
- Termíny: 15. 4. – 25. 6. 2025 (omezené množství termínů, dle možností kapacity sálu Divadla 29)
- Cena programu: 100 Kč / žák, student - pedagogický doprovod zdarma (maximální počet 24 účastníků)
- Doba trvání programu: 3 - 3,5 hodiny
- Místo konání: sál Divadla 29, Svaté Anežky České 29, 530 02 Pardubice
- Pro koho je program určen? Program je určen pro mateřské, základní, střední a vyšší či vysoké školy, vždy je uzpůsoben dané věkové skupině.
- Lektorky: Tereza Krejčířová, Barbora Ptáčková, Nikola Březinová
- Více informací a objednání: Nikola Březinová / brezinova@gmpardubice.cz / 608 209 897
Účastí na edukačním programu souhlasíte s pořízením a zveřejněním vašich fotografií za účelem dokumentace, propagační činnosti a prezentace na veřejnosti, v tisku, na webových stránkách a sociálních sítích Galerie města Pardubic po celou dobu jejich existence.