u nás za plotem
UMĚNÍ & VEŘEJNÝ PROSTOR
Příběhy spjaté s archeologickým nalezištěm v Pardubičkách
‹ Zpět na stránku UMĚNÍ PRO VEŘEJNÝ PROSTOR
Ještě před nedávnem tu byl neprůstupný plot – Ptáte se kde?
... jen malý kousek od pardubické nemocnice, mezi základní a mateřskou školou a hřbitovem v Pardubičkách. Plot, který vytvářel neprůchozí hradbu mezi ulicí Kyjevská a pěší a cyklostezkou u Chrudimky, je dnes pryč a před vámi se tak otevírá louka, plácek – zkrátka prostor, který stojí za to objevovat, procházet se po něm, setkávat se tu nebo si zde hrát. Jako každé jiné, i toto místo spoluutváří nejen jeho současnost, ale také minulost. V hlubokých vrstvách jeho paměti se ukrývají počátky osídlení města Pardubic. Skryté stopy historie se zde podařilo poodhalit během záchranných archeologických průzkumů v devadesátých letech dvacátého století a v nultých letech století jednadvacátého. Dlouhá léta bylo prostranství oploceno, a tak možná vzbuzovalo více otázek než odpovědí. Současný plot nyní chrání jen nejcennější část území s pozůstatky cyriackého kláštera a kostela sv. Bartoloměje. Postupnými kroky se v dalších letech plánuje veřejnosti zpřístupnit i tato část.
V průběhu jara 2024 jsme se na tomto místě setkávali s lidmi, kteří zde učinili archeologické či jiné objevy, kteří pracovali na návrhu jeho budoucího zpřístupnění, kteří zde mohli sledovat jeho proměnu v průběhu minulých dekád.
Srdečně vás zveme k poslechu příběhů a vzpomínek spjatých s tímto místem a hlavně k jeho návštěvě. Vydejte se sem například procházkou podél Chrudimky.
→ Krátké rozhovory vznikly během komunitní slavnosti U nás za plotem pořádané GAMPOU ve spolupráci s Městským obvodem Pardubice IV. v neděli 26. května 2024. Autorka videí: Marie Sieberová
U nás za plotem
→ Fotografie z komunitní slavnosti U nás za plotem. Autorka: Marie Sieberová
Poslechněte si...
JITKU RESSOVOU, architektku, členku kanceláře pro architekturu a design ellement architects. Jitka Ressová se věnuje revitalizacím veřejného prostoru, rekonstrukcím, novostavbám, ale i architektonickým manuálům a přednáškové činnosti. Její návrh před několika lety uspěl v soutěži na obnovu pozemku v Pardubičkách a vzniku nového archeoparku.
→ Louka sama udělá prostor, kde se může něco dít.
TOMÁŠE ZAVORALA, vedoucího archeologického oddělení Východočeského muzea v Pardubicích. K jeho specializaci patří novověká archeologie a archeologie městských jader, 3D rekonstrukce v archeologii, včetně aplikace GIS, které se věnuje v odborné i terénní výzkumné činnosti. V posledních letech se na pozici vedoucího záchranného archeologického výzkumu podílí na výzkumech rozsáhlých silničních staveb v regionu.
→ A pod tím nic jsem věděl, že něco je.
TOMÁŠE ČURDU, příležitostného básníka, ale především archeologa, který v roce 1991 objevil při archeologickém výzkumu u příležitosti výstavby nemocničního zařízení hrobové nálezy. Jeho objevem byl zahájen výzkum v okolí kostela sv. Václava v Pardubičkách.
→ Myslím, že k tomuhle místu by měli mít vztah všichni Pardubáci.
LENKU MARKOVOU; ta po studiu krajinářské architektury a zahradnictví pracovala krátce ve vlastním studiu. Od roku 2008 působí na magistrátu města Pardubic v Oddělení architektonické a urbanistické koncepce na Odboru životního prostředí, kde se specializuje na koncepci sídelní a krajinné zeleně. Své dětství strávila ve čtvrti Pardubičky.
→ Pro biologa je to ráj. To je příklad sukcese.
VLADIMÍRA RŮŽIČKU, pamětníka, který žije v ulici Zelená a pamatuje si proměnu místa i dobu práce na archeologických vykopávkách. Dlouhodobě se věnuje ptákům a zajímá se o rostliny. Jeho zájem se zúročil ve výrobě budek a krmítek všeho druhu na zakázku i pro místa, kde je to nejvíce potřebné.
→ Tady se zkrátka žilo, tak ať to tu žije.
Připravil a realizoval tvůrčí kolektiv GAMPY – Galerie města Pardubic:
Šárka Zahálková a Tereza Nováková (audio rozhovory, textový obsah, koncept), Cristina Maldonado, Michal Lozano a Daniela Voráčková (performance, zážitkové audio a video), Marie Sieberová (video rozhovory), Josef Čevora (grafika a prostorové ilustrace) v cenné spolupráci s Nikolou Březinovou (tvůrčí dílny a konzultace), Vojtěchem Novákem (konzultace) a Ondřejem Uherkem (produkce)
Lavičku v rámci své studentské praxe pomohli vyrobit studenti Grafické střední odborné školy Přelouč Jan Petera a Matyáš Švanda.
Za přátelskou spolupráci, podporu a iniciaci celého projektu děkujeme:
referentce Úseku ochrany přírody a krajiny Petře Vašíčkové, tajemnici Naděždě Peterové, starostovi Janu Procházkovi a dalším zaměstnancům Městského obvodu Pardubice IV.