červenec 2024
kalendář GAMPA
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
1 2 3 4

Dočasné trosečnictví na Mlýnském ostrově: Tereza Bínová
› pá 26/1/2024 15:00

+ Akce

Dočasné trosečnictví na Mlýnském ostrově: Tereza Bínová

Poslední trosečnice! Na Mlýnský ostrov přijíždí poslední autorka ze čtveřice osobností současné české poezie, které se na výstavě podílejí textovými intervencemi. Tereza Bínová se bude rezidenčního programu „dočasného trosečnictví“ účastnit od pátku 26. 1. do neděle 28. 1. Před ní se rezidenčního programu „dočasného trosečnictví“ účastnili a do výstavy textem vstoupili Alžběta Stančáková, Milan Děžinský a Ondřej Buddeus, který je také (spolu)kurátorem trosečnických rezidencí. 

 


Tereza Bínová je autorkou čtyř básnických sbírek, poslední s názvem Červený obr vyšla v roce 2023 v nakladatelství Odeon. Terezin způsob práce s jazykem je metodický, vidí ostře a píše organicky. Platí tu, že každý detail, výňatek, fragment nebo dílek má vysokou významovou vertikálu, jen je třeba se soustředit a nepřehlédnout ho. Kritik Libor Staněk o jejích textech napsal: „I proto se zde může potkávat každodenně blízké s bezmezně dalekým, proto se v těchto jemně vláknitých deníkových záznamech splétá viditelné s neviditelným. Vše se přitom děje jakoby najednou, vždy poprvé a zároveň naposledy v opakujícím se cyklu konce a začátku.“ Tereza vystudovala sociální antropologii, psychologii a výtvarnou výchovu, pracuje jako psycholožka a žije ve Telči.

Píšu perem,
které bývalo stromem.
Láká mě představa,
že také inkoust v něm
býval kouskem sépie.

Doprovodný program

+ Doprovodný program

Slyšení ve věci chůze

Slyšení ve věci chůze
› so 17/2/2024 16:00

Automatické mlýny | GAMPA | performance | přednáška | workshop | Mlýnský ostrov

Chůze není pouze přirozeným způsobem pohybu a modem vnímání, ale interpretativním pohybem – krajinou i v nás samých. Je také nástrojem a někdy i tématem pro umělecké myšlení. Odpolední program v GAMPĚ se zaměří na chůzi a její přítomnost v uměleckých dílech vystavených v prostorách Galerie města Pardubic a Gočárovy galerie. Po ní bude následovat krátký chodecký workshop asémického psaní. Během něj vzniknou vizuální partitury pro koncert Iana Mikysky a Jakuba Švejnara. Ještě před tím, než si účastníci budou moci poslechnout zvukovou krajinu své chůze v hudební interpretaci, proběhne krátká přednáška Ondřeje Buddeuse o evoluci chůze a jejím vztahu k myšlení a pohybu po textové rovině.

Rodinná středa:  Všechno lítá, co peří má

Rodinná středa:  Všechno lítá, co peří má
› st 21/2/2024 10:00

Automatické mlýny | GAMPA | Rodinná středa | Mlýnský ostrov

Všechno lítá, co peří má a nejen to! Pojďte s námi prozkoumat, co všechno může létat. Zabloudíme mezi mraky, proletíme se galerií a hlavně zažijeme dobrodružství letu. Jaké to je nafouknout balónek a zase ho pustit? Otevřená dílna pro děti i jejich rodiče či prarodiče. Prostor pro to se setkat, bavit i naučit. 

 

Komentovaná prohlídka výstavou

Komentovaná prohlídka výstavou
› čt 22/2/2024 18:00

Automatické mlýny | komentovaná prohlídka | Mlýnský ostrov

Poslední komentovaná procházka výstavou Mlýnský ostrov. Jak projekt vznikal a jak se během času trvání proměnil? Čeho se dotýká a jak jednotliví vystavující umělci a umělkyně spolu-pracovali. Zapojte se do společné diskuse nad vystavenými díly, jejich sdělením, estetikou, tvaroslovím. Nebojte se ptát na to, co Vás zajímá.

 

 

 

Tvůrčí neděle: Letecký den

Tvůrčí neděle: Letecký den
› ne 25/2/2024 15:00

Automatické mlýny | GAMPA | tvůrčí neděle | Mlýnský ostrov

Už jste někdy letěli letadlem? Jaký to byl pocit? Pojďte si s námi poskládat letadlo z papíru. Víte, jak to udělat, aby doletělo co nejdál? Na cestu mu napíšeme tajné poselství, kampak asi doletí? Víkendová dílna, která nezůstane pouze dílnou, protože se na závěr zúčastníme i leteckých závodů, které proběhnou od 16:30 na velkém prostranství před galerií.

4& (Mathieu Chamagne: Apertures, Petr Vrba: trumpeta, elektronika)

4& (Mathieu Chamagne: Apertures, Petr Vrba: trumpeta, elektronika)
› út 12/3/2024 20:00

GAMPA | koncert | performance | Electroconnexion | Mlýnský ostrov

V době mezi výstavami se GAMPA stává mimo jiné útočištěm pro krátkodobější umělecké projekty a performance. Jednou z takových dočasných intervencí je i tvůrčí setkání dvojice improvizátorů s dvěma velmi odlišnými přístupy k živé elektronické hudbě. Petr Vrba je neúnavným průzkumníkem neidiomatické improvizace pomocí trubky, klarinetů, syntezátorů, diy elektroniky nebo vibračních reproduktorů. Mathieu Chamagne vyvíjí interaktivní zařízení a zkoumá a zpochybňuje význam a roli hudebního prostoru při interpretaci elektronické hudby a stírá hranice mezi kompozicí, interpretací a improvizací. Jeho interaktivní instalace Apertures, kterou si s sebou do Pardubic přiveze, je objektem i nehaptickým zvukovým nástrojem pracujícím s gesty. Ve společné unikátní performance se setkávají jejich přístupy, nástroje a prostor galerie.