July 2024
Calendar | GAMPA
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
1 2 3 4

+ Archive

Being Dreamed › 13/3–5/7/2020

Being Dreamed
Being Dreamed

Tereza Darmovzalová, Filip Hauer, Marek Hlaváč, Tomáš Kajánek, host: Vít Bohal

Curator: Marek Hlaváč


PROJEKTRELATIVITY 2020 


The exhibition was closed for the public due to the state of emergency associated with the pandemic situation from 12 March to 11 May 2020.

Extended until July 5, 2020.


Dreams do not know the difference between what’s real and what’s not – nor will they admit to one. This exhibition uses dreams as a metaphor for a state in which reality and fiction become indistinguishable; a state in which we are collectively dreamt, aided by contemporary technology.

Being Dreamt. The internet world of viral videos makes its way into reality, becoming embodied in its users. The simulation predicts reality. Reality becomes a dream. Dream work. The worker accepts the game’s decision and disposes of their own moral positions. A reality created by Google’s search and recommend algorithm. Resynthesis and automatic imitation carried out by artificial intelligence. However, dream logic can also be actively accepted as a strategy to be used within various power structures. A hypnotic induction of a feeling of sadness that is symptomatic of our time but also suppressed.

Tomáš Kajánek explores how user-created internet content uncovers certain systems of society, specifically how fear and irrationality are embodied in particular types of YouTube videos, which then have a retroactive effect on reality. In his video installation, the internet world of viral videos infects reality and becomes incarnate in its users. Dreams become reality. The Morgellons disease – a psychosomatic parasitic skin condition – is spread only via YouTube and its development is reminiscent of body horror films.

Tomáš’s second work, collates images from YouTube videos presenting various exercises of mass catastrophes organised by public law enforcement agencies or private companies offering experience courses. With the aid of film make-up and elements of artistic fiction, dramatic reconstructions of events that never happened are created. The extreme fear and anxiety of society are embodied in the phantasm of an ideal terrorist attack or traffic accident. 

In Filip Hauer’s installation Dreaming About Work 0.1, reality becomes a dream. The interactive computer simulation takes a critical stance towards our societal conception of work and labour hours.  The game, inspired by military training materials, simulates a working day, spread over eight hours. The player/worker repeats a mechanical activity which rids them of their cognitive perception, creating a psychological space which breaks up their individuality. The player/worker loses any conception of their own personality and enters a semi-lucid state in which they accept the game’s decisions and dispose of their own moral positions.

Marek Hlaváč’s sound installation fft dreaming references the creation of new realities in the activity of digital algorithic processes. The other works in the exhibition are dreamt in resynthesis, automatic transformation, and artificial intelligence imitation. Sonic representations of fragments of the other works are analysed using an fft algorithm, dreamt using Google’s search and recommend algorithm, similar to machine learning and the ensuing automatic imitation. The work blurs the edges between recording and synthesis, between data storage and data creation.

Tereza Darmovzalová Induction of Sadness can serve as a key to lucid dreaming – dream logic can be actively accepted as a strategy for acting within the strategies of power structures. The title of the video refers to the experimental psychological method used to induce emotions. In this case, these are feelings which need to be experienced but which we hide under the surface due to how busy we are, due to societal conventions, gender stereotypes, and a number of other reasons symptomatic of the time and space in which we live.

Vít Bohal, theorist and a member of the Diffractions Collective, complements the topic of the exhibition with his text on the medium of Tarot cards as prototypes or analogies for contemporary technologies.


Interview about the exhibition:

-----

Downloads

TZ_Být sněný.doc × Plánek výstavy.pdf

Photos from the exhibition

Accompanying program

+ Accompanying program

Jiné vize 2019

Jiné vize 2019
› Tue 30/6/2020 20:00

GAMPA

PŘELOŽENO Z 5.5.

Projekce autorských snímků finalistů soutěže Jiné vize, která každoročně probíhá v rámci prosincové Přehlídky filmové animace a současného umění (PAF) v Olomouci. 

Být sněný & Michal Cáb

Být sněný & Michal Cáb
› Fri 12/6/2020 18:00

GAMPA

PŘELOŽENO Z 12.3.

Slavnost, která měla být vernisáží. Setkání s vystavujícími autory projektu Být sněný a koncert multimediálního umělce a performera Michala Cába.

Bastli a hraj!

Bastli a hraj!
› Sun 31/5/2020 15:00

Divadlo 29

PŘELOŽENO Z 26.4.2020

Kdo si myslí, že bastlení je jen pro dospěláky, ten je na omylu. Tato dílna je toho důkazem. Společně se zkušenými bastlíři a muzikanty Honzou a Adamem z projektu Solidcore si na dílně vyrobíte vlastní elektroakustický hudební nástroj. Dílna vhodná pro všechny malé tvůrce, doporučeno od 6 let výše (ale zvládnou to i mladší), kteří s sebou v případě zájmu mohou vzít i své rodiče (pokud jsou dostatečně stateční).

Solid Core bastl workshop
› Sat 30/5/2020 11:00

Divadlo 29 | workshop | Electroconexion

PŘELOŽENO Z 25. 4. 2020. Bastlířská dílna s mladými výrobci elektronických hudebních nástrojů Solid Core. 

Není pochyb, že česká DIY scéna má zvuk. Brněnský projekt Bastl Instruments a jejich elektronické hudební nástroje znají a používají muzikanti po celém světě. S Bastl Instruments jsme v Divadle 29 v minulých letech absolvovali několik skvělých dílen, které mimo jiné dokázali, že vášeň v pájení ve východních Čechách rozhodně s digitální érou nepohasla. Letos jsme se rozhodli pozvat další mladou platformu Solid Core, za níž stojí Jan Hrubeš a Adam Chmiel. Ti také dílnu povedou. 

To se mi snad zdá!

To se mi snad zdá!
› Sun 24/5/2020 15:00

GAMPA

Sledujeme vývoj situace. Pokud budete mít o dílnu zájem, prosíme kontaktujte lektorku Nikolu Březinovou: brezinova@gmpardubice.cz.

Víkendová dílna pro děti od 4 do 15 let, které se nebojí zkoumat zákoutí a možnosti současného umění i sebe sama.

Realita vs. fikce

Realita vs. fikce
› Fri 22/5/2020 10:00

GAMPA

ZRUŠENO

Dílna pro tvůrčí babičky a dědečky. Naším heslem je: věk je jen číslo.

Obraz, zvuk a triky

Obraz, zvuk a triky
› Wed 20/5/2020 10:00

GAMPA

Sledujeme vývoj situace. Pokud budete mít o dílnu zájem, prosíme kontaktujte lektorku Nikolu Březinovou: brezinova@gmpardubice.cz.

Otevřená dílna pro děti i jejich rodiče či prarodiče. Prostor pro to se setkat, bavit i naučit.

Tak blízko – tak daleko: online s Janem Böhmem
› Wed 29/4/2020 18:00

GAMPA

Online diskusní kroužek s Janem Böhmem, specialistou na digitální strategie a nová média z organizace Lékaři bez hranic, který rozšiřuje a doplňuje výstavu Být sněný, která je díky pandemické situaci pro veřejnost uzavřena, avšak svým obsahem a otázkami, které si klade, je nadmíru aktuální.

The Pain of Others

The Pain of Others
› Tue 28/4/2020 18:00

GAMPA

ZRUŠENO

Netradiční, intimní, znepokojující a chvílemi i vtipný snímek je stejně tak aktem radikální empatie jako zamyšlením se nad etikou a bytím na internetu.

Vyšij si svůj sen

Vyšij si svůj sen
› Fri 24/4/2020 10:00

GAMPA

ZRUŠENO

Dílna pro tvůrčí babičky a dědečky. Naším heslem je: věk je jen číslo.

  • 1
  • 2