červenec 2024
kalendář GAMPA
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
1 2 3 4

+ Archív výstav

Jan Dudešek: Echoes of gravity › 29/8–3/11/2013

Jan Dudešek: Echoes of gravity

Jan Dudešek

Kurátoři: Pavlem Šmíd a Martina Vítková


VÝSTAVNÍ PROGRAM 2013


ECHOES OF GRAVITY

Pardubický rodák Jan Dudešek poprvé v rodném městě představí průřez tvorbou posledních desetiletí - kinetické objekty a zvukové instalace, které sám nerad řadí do jakéhokoli uměleckého proudu. Přijďte spolu s autorem prozkoumat téma nemožnosti obsáhnout lidskými smysly celistvost prostoru.

Autor se celoživotně v různých materiálech a různými formami na hraně mezi vážností a hravostí vyrovnává s nikdy neukojitelnou lidskou touhou "obsazovat" místa a prostory. U autora, v mládí vyučeného kovářem, dominuje práce s kovem, kterému dopřává étericky pomíjivé a repetivně se navracející zvukové, světelné a gravitační vlastnosti. Teprve jejich působením jakýkoli prostor oživuje. A to je Dudeškova celoživotní přitažlivost.

Jan Dudešek ve vytoužené prázdnotě vytvořil záměrně tak trochu buddhistický svět. Občas se v něm ozývají dlouhé táhlé a pak už podprahové tóny, připomínající původ světa a jeho rovnováhy ve zvuku slabiky ohm. Struny se napínají, vlní a vibrují, kovové traverzy jsou uzpůsobeny přecházení a kruhové tvary, nezřídka gumové duše, tu jsou kvůli rezonanci. Přijměte pozvání do umělcova světa, kde prázdno zalidňují neobvyklé zvuky odvozené ze světa matérie, a přesto vypovídající o světě ducha.


Jan Dudešek odešel do Švýcarska v šedesátých letech jako student polytechnické školy na Karlově univerzitě a později interiérového designu ve slovenském Zvolenu. Tehdy sportoval a závodil na regatě. Možná proto používá pro výstavy a objekty adrenalinové názvy jako skluz po stínu dokonalého prázdna. První léta se v emigraci živil jako umělecký kovář a zámečník. Sdílel studio se sochařem Jiřím Dvořáčkem a později si založil své vlastní. Zabýval se designem kovu, jeho realizace nalezneme v interiérech i exteriérech Švýcarska i Čech.

Podílel se na proměně prostorů rodinných, průmyslových i církevních. V osmdesátých a devadesátých letech získal za svou práci několik cen. Byl docentem na škole designu v Curychu /Hochschule für Gestaltung Zürich, Raum-und Produktgestaltung/ a pořádal semináře pro Akademii Bauhaus v Dessavě.

– z textů Martiny Vítkové

Doprovodný program

Program není momentálně k dispozici