July 2024
Calendar | Divadlo 29

Fri 14/4 20:00
něco něco • Ima Teva

Koncert dvou mimořádných elektropopových projektů z labelu Divnosti. 

Akce je součástí pětidenní oslavy, kterou se Galerie města Pardubic loučí se svým dosavadním výstavním útočištěm na Příhrádku, a navazuje na zvukovou instalaci Tima Shawa & Dirty Electronics (19:00, GAMPA).

Kapela něco něco hraje lehkonohý pop s intimními texty. Kapelu tvoří zpěvačka Alžběta Trusinová a Tomáš Tkáč, který kromě zpěvu obstarává také syntezátory a kytaru. Sami sebe vnímají jako elektro-písničkářský projekt, který žánrově plynule přechází mezi barevným (synth)popem, hravou i potemnělou elektronikou až k tanečním plochám. Duo kombinuje lo-fi samply, analogové syntezátory i akustické nástroje, prim však hraje nezaměnitelný Alžbětin hlas. Stejně jako kmitá nálada hudebního projevu, tak se i jejich texty pohybují na rozmezí od hravosti až po naléhavost. Kapela získala za prozatím poslední album Útržky nominace na ceny Vinyla a Apollo.

Ima Teva je atmosferický hudební svět, který dokáže být jak naprosto neústupný a odhodlaný prorazit hlavou zeď, tak i na kost obnažený a bolestivě intimní. Svět, ve kterém k vám promlouvá komorní vokál a elektronika a syntezátory zde nejsou v rolích zvukových hedonistických spasitelů světa, ale spíše jako zranění duchové minulosti, kteří vám svými žalozpěvy nedají spát. Projekt Ima Teva, hebrejsky Matka Země, založila Petra Juráčková v roce 2017. Její nejnovější album V kruhu je výpovědí třicetileté ženy a slouží i jako velmi osobní tečka za jedním životním obdobím. Posluchače albem provází kromě atmosferické elektroniky také minimalistické, o to však působivější české texty. „Kruh není myšlený jako negativní symbol jakéhosi bezvládného motání. V životě se situace a motivy přirozeně opakují, to známe všichni. Vrací se nám příjemné věci a ty negativní nás nutí se pohnout a vrátit se po kružnici zpět k sobě. Kruh je také symbolem ženství, přírodních cyklů, určitého řádu. A to jsou všechno obrazy, které jsou pro mě velmi důležité,” vysvětluje ústřední motiv alba Petra Juráčková.Akci pořádá Divadlo 29 v rámci projektu Electroconnexion 2023 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.neconeco.online
www.facebook.com/imatevasoundtrackmothernature

vstupné dobrovolné
(koncert navazuje na performanci Tima Shawa & Dirty Electronics / od 19:00 GAMPA)

něco něco • Ima Teva

Programme of Divadlo 29

>
>
  • 1
  • 2