Sat 6/11 20:00
Načeva: Zdivočelí koně • Amelie Siba
PŘELOŽENO Z 16. 4. 2021.
Zdivočelí koně je nový projekt zpěvačky a herečky Moniky Načevy. Ke zhudebnění si vybrala samizdatové básně z 60.–80. let minulého století od umělců, kteří byli pronásledovaní komunistickým režimem. Jsou mezi nimi Ivan Martin Jirous, Pavel Zajíček, Vladimíra Čerepková, Václav Hrabě, ale i méně známí autoři jako je Věra Jirousová nebo Šárka Smazalová.
Zhudebněním tvorby pronásledovaných básníků se Načeva velmi citlivě vypořádává se silným osobním tématem i obdobím normalizace. Zpěvačku na albu doprovází klávesista David Kabzan (Rány těla), který s ní spolupracoval už na desce Nebe je rudý. Tento mezigenerační dialog pak doplňuje herečka a bubenice Markéta Pták (LO/VE). Trojice využila k nahrávání originálních „dobových nástrojů“, jako jsou hammondy, elektronické Fender Rhodes piano a stage piano.
„Název alba i nového seskupení Zdivočelí koně vznikl podle stejnojmenné básně Pavla Zajíčka, kterého považuji za jednoho z nejlepších českých básníků. Poprvé jsem jeho poezii zpívala na desce Prolínání z roku 2010, kterou jsme natočili jako živý záznam jednoho ze společných koncertů,“ vysvětluje Monika Načeva. Básník Pavel Zajíček v roce 1973 společně s Milanem Hlavsou založil kapelu DG 307. V roce 1976 byl spolu se členy kapely The Plastic People of the Universe zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen k vězení. Po svém návratu z emigrace DG 307 obnovil a do nedávné doby také vystupoval.
Monika Načeva je s českou poezií svázána pevně: svou kariéru zpěvačky uvedla ve spojení s Jáchymem Topolem a jeho básněmi. Na nezapomenutelnou titulní skladbu Udržuj svou ledničku plnou z alba Možnosti tu sou… z roku 1994 a celé triphopové album Nebe je rudý (1996) jako by atmosférou i vyzněním básní Zdivočelí koně silně upomínali.
Jako support se představí velký songwriterský objev Amelie Siba. Ta vydala v roce 2020 svoji intimní debutovou desku nazvanou Dye My Hair ve vlastní produkci a získala za ní hudební ocenění Apollo, Anděl a také nominaci na hudební cenu Vinyla. Odkud pochází název alba? "Přemýšlela jsem, jak album nazvat a vzpomněla jsem si na jednu svoji kamarádku, co si barví vlasy pokaždé, když se s někým rozejde a podobně. Já si je teda sice ve skutečnosti neobarvila, ale zdálo se mi to symbolické. Takové gesto, které mladí lidé dělají, když za sebou chtějí uzavřít nějakou etapu. To jsem s tou deskou přesně chtěla udělat," vysvětluje hudebnice.
V deseti písních tak přibližuje problémy mladých lidí se vzájemnými vztahy i hledáním vlastní hodnoty. "Proč jsem tak nejistá ve všem, co udělám?" ptá se ve skladbě Matches, která připomíná, že na dospívání je nejtěžší nedostatek sebejistoty i splňování nároků okolí. Svá vyprávění doprovází hudebnice jemnými kytarovými melodiemi a decentní elektronikou. Odkazuje tak ke generaci současných kytarových písničkářek jako Snail Mail nebo Soccer Mommy i devadesátkovému kultu, kapele Mazzy Star.
Nyní teprve osmnáctiletou písničkářku s česko-anglickými kořeny média řadí mezi tzv. pokojíčkové tvůrce. Přesto je pro ni stěžejní kontakt s fanoušky a možnost „vyprávět příběhy“. Letos na jaře vydala Amelie EP When Is Our Time a začala koncertovat i s kapelou (s Josefem Hradílkem z kapely Dukla a Vojtěchem Pejšou z kapely Manon Meurt). Svou druhou velkou desku Love Cowboys, která se tématicky dotýká jarního období, konce starých lásek a nových začátků, vydává v těchto dnech.
vstupné: 200 Kč (na místě 50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)
Předprodej akce
Koncert je pořádán v rámci projektů Electroconnexion 2021 a Textconnexion 2021 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR a statutárního města Pardubice.
www.naceva.bandcamp.com
www.teargarten.bandcamp.com