červenec 2024
kalendář Divadla 29

so 6/11 20:00
Načeva: Zdivočelí koně • Amelie Siba

ZMĚNA PROGRAMU >  Amelie Siba bohužel dnes kvůli nemoci nepřijede (určitě její koncert naplánujeme později). Jsme ale moc rádi, že se nám velmi rychle podařilo domluvit se skvělým jesenickým písničkářem Zapomělsem. Na jeho letošní album Měsíc ve váze se snáší ze všech stran jenom chvála. Full Moon Magazine píše o „jedné z nejzajímavějších desek letošního roku."„Zapomělsem evokuje podzimní mrazíky, ale taky vědomí, že máme teplé místečko, kam se před nimi schovat," uvádí Vinyla.

Díky za pochopení!Zdivočelí koně je nový projekt zpěvačky a herečky Moniky Načevy. Ke zhudebnění si vybrala samizdatové básně z 60.–⁠80. let minulého století od umělců, kteří byli pronásledovaní komunistickým režimem. Jsou mezi nimi Ivan Martin Jirous, Pavel Zajíček, Vladimíra Čerepková, Václav Hrabě, ale i méně známí autoři jako je Věra Jirousová nebo Šárka Smazalová. 

Zhudebněním tvorby pronásledovaných básníků se Načeva velmi citlivě vypořádává se silným osobním tématem i obdobím normalizace. Zpěvačku na albu doprovází klávesista David Kabzan (Rány těla), který s ní spolupracoval už na desce Nebe je rudý. Tento mezigenerační dialog pak doplňuje herečka a bubenice Markéta Pták (LO/VE). Trojice využila k nahrávání originálních „dobových nástrojů“, jako jsou hammondy, elektronické Fender Rhodes piano a stage piano.

„Název alba i nového seskupení Zdivočelí koně vznikl podle stejnojmenné básně Pavla Zajíčka, kterého považuji za jednoho z nejlepších českých básníků. Poprvé jsem jeho poezii zpívala na desce Prolínání z roku 2010, kterou jsme natočili jako živý záznam jednoho ze společných koncertů,“ vysvětluje Monika Načeva. Básník Pavel Zajíček v roce 1973 společně s Milanem Hlavsou založil kapelu DG 307. V roce 1976 byl spolu se členy kapely The Plastic People of the Universe zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen k vězení. Po svém návratu z emigrace DG 307 obnovil a do nedávné doby také vystupoval.

Monika Načeva je s českou poezií svázána pevně: svou kariéru zpěvačky uvedla ve spojení s Jáchymem Topolem a jeho básněmi. Na  nezapomenutelnou titulní skladbu Udržuj svou ledničku plnou z alba Možnosti tu sou… z roku 1994 a celé triphopové album Nebe je rudý (1996) jako by atmosférou i vyzněním básní Zdivočelí koně silně upomínali. Jako support se představí velký songwriterský objev Amelie Siba. Ta vydala v roce 2020 svoji intimní debutovou desku nazvanou Dye My Hair ve vlastní produkci a získala za ní hudební ocenění Apollo, Anděl a také nominaci na hudební cenu Vinyla. Odkud pochází název alba? "Přemýšlela jsem, jak album nazvat a vzpomněla jsem si na jednu svoji kamarádku, co si barví vlasy pokaždé, když se s někým rozejde a podobně. Já si je teda sice ve skutečnosti neobarvila, ale zdálo se mi to symbolické. Takové gesto, které mladí lidé dělají, když za sebou chtějí uzavřít nějakou etapu. To jsem s tou deskou přesně chtěla udělat," vysvětluje hudebnice.

V deseti písních tak přibližuje problémy mladých lidí se vzájemnými vztahy i hledáním vlastní hodnoty. "Proč jsem tak nejistá ve všem, co udělám?" ptá se ve skladbě Matches, která připomíná, že na dospívání je nejtěžší nedostatek sebejistoty i splňování nároků okolí. Svá vyprávění doprovází hudebnice jemnými kytarovými melodiemi a decentní elektronikou. Odkazuje tak ke generaci současných kytarových písničkářek jako Snail Mail nebo Soccer Mommy i devadesátkovému kultu, kapele Mazzy Star.

Nyní teprve osmnáctiletou písničkářku s česko-anglickými kořeny média řadí mezi tzv. pokojíčkové tvůrce. Přesto je pro ni stěžejní kontakt s fanoušky a možnost „vyprávět příběhy“. Letos na jaře vydala Amelie EP When Is Our Time a začala koncertovat i s kapelou (s Josefem Hradílkem z kapely Dukla a Vojtěchem Pejšou z kapely Manon Meurt). Svou druhou velkou desku Love Cowboys, která se tématicky dotýká jarního období, konce starých lásek a nových začátků, vydává v těchto dnech.vstupné: 200 Kč (na místě 50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)   

Předprodej akce

Koncert je pořádán v rámci projektů Electroconnexion 2021 a Textconnexion 2021 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR a statutárního města Pardubice.

www.naceva.bandcamp.com
www.teargarten.bandcamp.com

Načeva: Zdivočelí koně • Amelie Siba

Program Divadla 29

>
>