Thu 9/5 20:00
Talaqpo • Andria Nicodemou / Elia Moretti (CY/IT)

Premiérové společné vystoupení dvou skvělých vibrafonistů, Andrie Nicodemou a Elii Morettiho & zběsilé i křehké, východní Afrikou inspirované skladby kapely Talaqpo. 

Kapela Talaqpo si za deset let působení vybudovala specifický zvuk, jež se od akustické alternativní world music postupně přetavil v experimentální hypnotický rock ‘n’ roll. Hudba Talaqpo je zběsilá i křehká, improvizovaná i přísně komponovaná, energická i vyčerpávající, taneční i statická, hutná a zároveň prostupná. Častým výchozím podnětem k její tvorbě jsou terénní nahrávky, rozhovory a příběhy posbírané frontmankou Lucií Páchovou na cestách po východoafrických vesnicích, deštných pralesech i vyprahlých stepích. Silné rytmické fragmenty pak dozrávají v interpretaci jejích spoluhráčů, jimiž jsou výrazné osobnosti nezávislé hudební scény: houslista Milan Jakeš, basista Luan Gonçalves, pianista Vojtěch Procházka a bubeník Jan ChalupaAndria Nicodemou je mnohostranná hudebnice z Kypru, specializující se na vibrafon, improvizaci, interdisciplinární a interaktivní vystoupení. Její hudba bývá charakterizována jako „otevřená hra", kde pohyb, divadelnost a zvuk jsou stejně důležité. Andria spolupracovala s významnými umělci, jako jsou Anthony Coleman, Ikue Mori, Ingrid Laubrock nebo Joe McPhee, vystupovala na různých místech a festivalech po celém světě. Svoji hudbu vydává mj. na skvělém newyorském labelu Relative Pitch, je spoluzakladatelkou oceňovaného bostonského tria Thread Ensemble a kurátorkou kyperského festivalu Breach Festival věnovaného volné improvizaci a experimentální hudbě.

Elia Moretti
je italský perkusista a hráč na vibrafon, skladatel, performer, kurátor a výzkumník žijící v Praze. V popředí jeho zájmu je soudobá a experimentální hudba a její použití v divadelním kontextu. Je členem Divadla Continuo, pro které skládal hudbu a vystupoval s ním, hraje s Pražským improvizačním orchestrem a působí v mezinárodní performativní skupině Ferst Dadler.

Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2024 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.threadensemble.com
www.facebook.com/talaqpo
vstupné: 200 Kč  (studenti a ZTP na místě 50% sleva) 

Předprodej akce

 

Talaqpo •  Andria Nicodemou / Elia Moretti (CY/IT)

Programme of Divadlo 29

>
>