Sat 18/3 20:00
Miroslav Tóth / Dystopic Requiem Quartet: Nemiesta (SK/CZ)

Světová premiéra skladby Nemiesta slovenského skladatele Miroslava Tótha v podání smyčcového souboru Dystopic Requiem Quartet. Skladba byla dokončena v rámci rezidenčního projektu AIRinCOK v Divadle 29.  

Smyčcový kvartet Nemiesta od slovenského skladatele Miroslava Tótha je hudební dílo volně inspirované textem francouzského antropologa Marca Augého s tématem lidského ne-vztahu a ignorace environmentální krize. Inspirací ke vzniku skladby se stala pětice vybraných „nemíst“ naplňujících perspektivu prázdnoty, neschopnosti využití nebo nadbytečné zmnoženosti v dobách ekologického dluhu. Jedná se o různé interiéry a exteriéry, přičemž každý z nich má výrazně odlišné atributy akustiky a zvukové ekologie. Byly to zdevastovaný Léčebný dům Machnáč v Trenčianských Teplicích, nedostavěná křižovatka D1/D4 nultého obchvatu u Ivanky u Dunaje, nikdy nezprovozněná atomová elektrárna Zwentendorf v Rakousku, nákupní centrum Westfield v pražském Chodově a 40 metrů vysoká dutina v kopci Štola Josef v obci Chotilsko. Pro jednotlivá nemísta napsal Miroslav Tóth skladbu pro smyčcové kvarteto, a to tak, aby se spojila s jejich přirozenými ruchy nebo specifickými akustickými atributy. V další fázi došlo k provedení jednotlivých skladeb hudebníky Dystopic Requiem Quartetu vždy přímo na konkrétním nemístě, pro které byla skladba zkomponována. Interpretovaná hudba smyčcového kvarteta v hluku periferií a rezonancí prostranství byla zaznamenána, zpětně zanalyzována a přetvořena do výsledného notového zápisu pro smyčcové kvarteto.

Takto vzniklá kompozice bude nazkoušena, nahrána a naživo premiérována v rámci rezidenčního pobytu M. Tótha a Dystopic Requiem Quartetu v Divadle 29. Nahrávka vyjde v průběhu roku 2023.Miroslav Tóth
je slovenský hudební skladatel, jehož skladbu Kvarteto sahajících chapadel uvedl na festivalu Pohoda 2018 světoznámý Kronos Quartet. Následovalo založení česko-slovenského kvarteta Dystopic Requiem Quartet, se kterým nahrál album Black Angels Songs věnovaný tématu holocaustu na Slovensku. Dílo se stalo nejuváděnějším slovenským smyčcovým kvartetem současnosti. Kromě komponování soudobé hudby, vytvořil Miroslav Tóth čtyři jednoaktové opery, tři videoopery, hudbu k několika dokumentárním a hraným filmům. Vedle toho působí v kapelách na pomezí rockové alternativy, free jazzu, improvizace a industrialu jako jsou např. Drť, Shibuya Motorsnebo Srnka.

Dystopic Requiem Quartet tvoří prvotřídní čeští houslisté Anna Veverková (Symfonický orchestr českého rozhlasu) a David Danel (Severočeská filharmonie Teplice, FAMA Quartet, Prague Modern) spolu s předními slovenskými interprety současné hudby violistou Adamem Pechočiakem a violoncellistou Andrejem Gálem, který působí jako první violoncellista Slovenského komorního orchestru Bohdana Warchala nebo jako člen uskupení Ostravská banda.

Koncert a rezidenční pobyt je realizován v rámci projektu AIRinCOK za finanční podpory Národního plánu obnovy. 

www.tothemrecords.bandcamp.com

vstupné: 160 Kč (50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)

Předprodej akce

Miroslav Tóth / Dystopic Requiem Quartet: Nemiesta (SK/CZ)

Programme of Divadlo 29

>
>
  • 1
  • 2