pá 12/5 20:00
Qutrit (D/US/CZ/GR) • Prague Quiet Music Collective (CZ/BRA) & Germaine Sijstermans (NL)
ZMĚNA PROGRAMU: Namísto plánované premiéry skladby Be – long – ing slovenského skladatele Štefana Szabóa uvedeme novou hudbu holandské skladatelky a klarinetistky Germaine Sijstermans a Iana Mikysky, uměleckého vedoucího Prague Quiet Music Collective realizované v rámci rezidenčního pobytu v Divadle 29.
Prague Quiet Music Collective (CZ/BRA) & Germaine Sijstermans (NL)
Hudba ticha, hudba s důrazem na zpomalení a zpozornění. Na akustickém koncertě PQMC okusíte jak kontemplaci a klid, tak krásu spojenou s pozorností k malým detailům, jimž běžně nepřisuzujeme žádnou důležitost. Soubor pro soudobou hudbu Prague Quiet Music Collective vznikl s cílem prezentovat skladby, které věnují zvýšenou pozornost tichu, jemným detailům zvuku a plynutí času. Členové PQMC věří, že zvláště v uspěchané době „ekonomiky pozornosti“ a přehlcení podněty má velkou hodnotu ztišení, které nám umožňuje nahlédnout na krásu pomalosti, pomíjení, křehkosti i detailu.
V Pardubicích bude ansámbl poprvé spolupracovat s holandskou skladatelkou a klarinetistkou Germaine Sijstermans, která je v okruhu okolo vydavatelství Wandelweiser zavedeným jménem: její skladby jsou například součásti kompilace amsterdam . berlin . moscow losoncy a několikrát se zúčastnila i setkání Klangraum v Düsseldorfu.
„Dokonalá hudba je bez zvuku.“
– Tao te ťing
Qutrit (D/US/CZ/GR)
Unikátní mezinárodní trumpetový kvartet v čele s americkým novátorem Tomem Djllem a berlínským průkopníkem v rozšiřování zvukových možností trumpety Axelem Dörnerem.
Čtyři trumpetisté a elektroničtí hudebníci zároveň. Pocházejí ze čtyř různých zemí (USA, Německo, Řecko a Česko), ze čtyř různých generací (50., 60., 70., 80. léta), ale všichni mají společné minimálně dvě věci: mají jedinečný přístup ke svému nástroji, trubce, a všichni tento nástroj rozšiřují o speciální využití elektronických nástrojů a zařízení. Klíčovým podnětem k vytvoření unikátního kvarteta zaměřeného na rozšířené trumpetové techniky a využití elektronických nástrojů byl plánovaný evropský pobyt průkopníka rozšířených technik hry na trumpetu Toma Djlla, díky čemuž se tento pozoruhodný hudebník premiérově představí i v ČR.
Úctyhodná kariéra amerického trumpetisty a elektronika Toma Djlla (1957), se kromě jiného vyznačuje kontinuálním úsilím o rozvoj a integraci osobně vyvinutého rozšířeného jazyka trubky do elektronického zvukového prostředí, a to už od osmdesátých let, ať už pomocí nástrojů jako EMS Synthi 100 či modulárního systému Serge. V aktuální době při sólových vystoupeních Tom využívá první verzi softPop od Bastl Instruments a je s tímto nástrojem velmi spokojen.
Berlínský trumpetista Axel Dörner (1964) od devadesátých let rozvíjí naprosto ojedinělý přístup ke hře na trumpetu, který v roce 2001 prezentoval na nahrávce s prostým názvem Trumpet. Od té doby až do současnosti platí, že na trumpetu hraje jako nikdo jiný. Od roku 2000 absolvoval rozsáhlá koncertní turné na všech kontinentech, což vedlo k vytvoření celosvětové žánrově rozsáhlé hudební sítě s nejvýznamnějšími hudebníky současnosti. Jeho diskografie čítá v současné době více než 150 alb.
Řecký trumpetista Tassos Tataroglou (1985) je multiinstrumentalistou, improvizátorem a skladatelem. Hluboce spojen se zkoumáním barvy zvuku vytvořil v roce 2017 trubku Microtone-Duplex, která kombinuje většinu způsobů konstrukce žesťových nástrojů od renesance až po současnost. S využitím nástroje Tassos působivě zvyšuje témbrové možnosti trubky, ať akusticky, nebo i s živou elektronikou.
Český trumpetista a hráč na elektroniku Petr Vrba patří již více než dekádu k nejagilnějším hudebníkům na české improvizační a experimentální scéně. Zkoušel propojovat několik trumpet dohromady, kombinoval je s vibrujícími reproduktory a nízkofrekveněními generátory, dlouhodobě rád využívá všemožné preparace a zapojování svého nástroje do modulárního syntezátoru.
Koncert a rezidenční pobyt Prague Quiet Music Collective je realizován v rámci projektu AIRinCOK za finanční podpory Národního plánu obnovy. Koncert Qutrit je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2023 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.
www.tomdjll.com
www.axeldoerner.org
www.incounterpoint.info
www.pqmc.cz
vstupné: 200 Kč (50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)
Program Divadla 29
- 1
- 2