Fri 8/10 20:00
Vertigo • JWQ

Vertigo je jedna z nejvýraznějších kapel tuzemské scény s podmanivou hudbou na pomezí jazzu, world music, soudobé vážné hudby i popu. Kvartet JWQ originálně proplouvá vodami akustického jazzu s vlivy newyorského downtownu, hard bopu, surfrocku i free jazzu.

Vertigo

Šestičlenná česko-slovenská kapela Vertigo patří od svého vzniku v roce 2002 k absolutní kvalitativní špičce soudobé české (nejen) jazzové scény. Výchozím bodem jim byl jazz, ale postupem času se svými hudebními přesahy dopracovali ke zcela svébytnému zvuku. Jeho součástí je kreativita, totální improvizace, ale též sofistikované kompozice zasahující místy až do oblasti soudobé vážné hudby. Skladby Vertiga jsou lyricky křehké i nervně eruptivní, detailně prokomponované i freejazzově přímočaré. Autorem většiny skladeb Vertiga je saxofonista Marcel Bárta, některé jsou dílem slovenského trumpetisty Oskara Töröka a pianisty Vojtěcha Procházky. Neměnnou členskou základnu souboru vedle nich tvoří zpěvačka a violoncellistkaDorota Barová, známá také z dua Tara Fuki, kontrabasista Rastislav Uhrík (v současné sestavě Miloš Klápště) a bubeník Daniel Šoltis.

Vertigo vydalo sedm alb, získalo několik hudebních ocenění a odehrálo desítky koncertů na české i zahraniční scéně. V roce 2019 skupina Vertigo vydala nové album s názvem Daleko, za která získala ve své historii již třetí cenu Anděl v kategorii Jazz & Blues.

Dorota Barová – violoncello, zpěv
Marcel Bárta – saxofony
Oskar Török – trumpeta
Vojtěch Procházka – piano, klávesy, elektronika
Miloš Klápště – kontrabas, baskytara
Dano Šoltis – bicíJWQ (Janoušek–Wróblewski Quartet) 

Štěpán Janoušek – trombón
Michal Wroblewski – altsaxofon
Miloš Klápště kontrabas
Jan Chalupa bicí

JWQ je akustický kvartet kombinující improvizovanou hudbu s kompozicemi z dílny obou dechařů. Kvartet byl původně zásadně ovlivněn newyorským jazzovým downtownem (Sex Mob, Medeski-Martin-Wood, Bobby Previte, Ray Anderson, Marty Ehlrich), postupem času se tato přímá inspirace částečně vytratila a z kvartetu se stal soubor kradoucí z tolika zdrojů až hanba. Eklektické skladby jsou žánrově různorodé, plné hudebních citací a narážek, působí hutně, syrově a mnohdy i surově.
V březnu 2019 soubor vydal debutové virtuální dvojalbum Svatby/Plesy. V dubnu 2021 absolvoval JWQ rezidenční pobyt v Divadle 29, během kterého nahrál nový materiál na desku vycházející v říjnu. Nahrávka reflektuje koncertní vystoupení souboru, kdy kapela volně propojuje improvizované a komponované do jakýchsi dlouhých celků - v tomto případě dvou stran LP.

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2021 za finanční podpory Ministerstva kulturu ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.vertigo-music.cz
www.jjwquartet.bandcamp.com

vstupné: 160 Kč (na místě 50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)  

Předprodej akce

Vertigo •  JWQ

Programme of Divadlo 29

>
>