July 2024
Calendar | Divadlo 29

Fri 21/6 17:00
Velká jarní aniLABí premiéra • Nina a ježkovo tajemství

Konec školního roku nám sebou přináší i malé velké animování od dětských tvůrců na velkém plátně Divadla 29. Premiéra krátkých filmů vytvořených dětmi v rámci jarních kurzů animace v laboratoři Bujón Divadla 29. Po jejich projekci bude následovat animované překvapení pro všechny v podobě celovečerní detektivky pro děti Nina a ježkovo tajemství.

Nina a ježkovo tajemství 
(předpokládaný začátek filmu je v 17.45)
režie: Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli / Francie / 77 min. / 2023

Desetiletá Nina miluje tatínkovy pohádky o ježkovi, který objevuje svět. Jednoho večera ale tatínek vyprávět nepřijde. Ztratil totiž práci a svět celé rodiny se obrátil vzhůru nohama. Nina se bojí, co bude dál, a když zaslechne zvěsti o pokladu, který je ukryt kdesi ve staré tatínkově továrně, rozhodne se se svým nejlepším kamarádem Mehdim podniknout odvážnou akci. Chtějí poklad najít a rozdělit peníze mezi otce a jeho kolegy. Bláznivé dobrodružství začíná…

Vyjádření tvůrců:
Filmem Nina a ježkovo tajemství pokračujeme ve zkoumání žánru, který je nám velmi blízký: detektivky. V tomto případě konkrétně zlodějského filmu. Tentokrát to ale není George Clooney a jeho okouzlující parta. Našim dvěma lupičům je deset let. To jim ale nebrání, aby byli stejně odvážní, vynalézaví a odhodlaní jako jejich slavní předchůdci. S žánrem dětské detektivky jsme v minulosti pracovali už dvakrát. Naše záliba pramení jak z literatury, tak z filmu. V různých směrech nás ovlivnily filmy Martina Scorseseho, Raoula Walshe a Billyho Wildera. Využití světla a stínu v hollywoodských filmech noir mělo hluboký vliv na náš způsob komponování záběru.

Zlodějské filmy jsou mimořádně kodifikované a všechny musejí nutně obsahovat povinné scény: začíná to přípravou, sledovačkami, díky kterým zloději zmapují zvyky svého cíle. V určitém okamžiku vidíme model nebo plán, který vizuálně shrnuje trasu, jíž je třeba za kořistí projít. Pak konečně přijde čas na akci, která v případě klasických hollywoodských filmů noir končí pro zloděje katastrofou. Hlavní hrdinové filmů Asfaltová džungle Johna Hustona a Zabíjení Stanleyho Kubricka o tom vědí své. Všechny tyto povinné pasáže jsou přítomny i ve scénáři filmu Nina a ježkovo tajemství, avšak z pohledu dítěte. Hrdinové se s těmi nejlepšími úmysly připravují na loupež jako skuteční profesionálové. Jsou připraveni udělat cokoli, aby po uzavření továrny dostali rodinu z finančních potíží.

Domníváme se, že žánr thrilleru a detektivky je pro mladé publikum ideální, protože nám umožňuje zabývat se současnými tématy, aniž bychom tomu obětovali divácký požitek. Nechceme dělat didaktické filmy. Naší hlavní ambicí je natočit co nejlepší film a zaujmout diváky příběhem, který je přiměje prožít širokou škálu emocí. Scénář vypráví o tom, jak dvě děti díky své vůli a vynalézavosti dokážou víc než dospělí, kteří jsou ponoření do starostí každodenního života. Nina a Mehdi stále sní o lepších časech a jsou přesvědčeni, že budoucnost může být nadějnější, v což mnozí dospělí kvůli svému zklamání přestali věřit. Obě děti jsou ještě dost malé, aby byly naivní. Pokoušejí se proto o nemožné a někdy přitom až neuváženě riskují. Nina se tak pro svého otce stává vzorem – když vidí odvahu, s níž jedná, znovu získává chuť do života. Dcera mu dokazuje, že se naděje nemusí změnit v lítost.

Scénář nabízí něžný, a přesto nekompromisní pohled na vztah mezi dcerou a otcem. Vzájemně se zbožňují, smějí se a tráví spolu čas, když se ale něco pokazí, jejich vztah utrpí jako první. Dospělí tu nejsou idealizovaní, zobrazujeme je se všemi jejich pochybnostmi a slabostmi. Cesta zasvěcení není v tomto příběhu jen o dětech. Chceme nabídnout mladým divákům náročný film, který se nevyhýbá vážným a důležitým tématům. Děti jsou jako houby. Ačkoli na to příliš často zapomínáme, žijí ve stejném světě jako dospělí. Můžeme se snažit před nimi problémy skrývat, ale ony se nenechají oklamat. Díky novým médiím a prostředkům šíření informací je jejich vnímání světa ještě přímočařejší a brutálnější. Náš příběh je o tom, jak na děti působí obtíže, které zažívají jejich rodiče. A také o jejich vztahu k současnému dění, k událostem, které nedokážou pochopit a které jim převracejí život naruby.

Děti slyší zprávy v rádiu nebo v televizi, některé zprávy, katastrofy nebo války se k nim dostávají prostřednictvím diskusí v jejich okolí, mluví se o nich i ve škole. Násilí světa k nim proniká v podobě více či méně zkreslených ozvěn. Náš film ukazuje, jak děti ovlivňují problémy, které jsou větší než ony samy. Nina je romantická postava, protože si nepřipouští, že je bezmocná. Zjistí sice, že nevšímavost k vlastním limitům může být riskantní, její odvaha ale nakonec dojde odměny. Navzdory obtížnému společenskému kontextu nechce scénář zobrazovat svět bez naděje, v němž je boj zbytečný. Z tohoto pohledu se rozhodně stavíme na stranu dětí.

www.acfk.cz

Akce se koná v rámci projektu aniLAB 2024 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

vstup volný

 

Velká jarní aniLABí premiéra • Nina a ježkovo tajemství

Programme of Divadlo 29

>
>
  • 1
  • 2