Wed 11/3 19:00
Ukradený stát

Kauza Gorila představovala průlom v moderních dějinách Slovenska. Díra do zdi konspiračního bytu znamenala zároveň díru do fasády demokratického státu. Vedla nakonec k pádu vlády, ale vynesla k vládě zpět Roberta Fica, ačkoli byl také významným aktérem těchto aktivit. Tuto periodu reflektoval film Zuzany Piussi Od Fica do Fica. Ukradený stát začal vznikat jako ohlédnutí za aktéry právě tohoto filmu.

Po začátku natáčení došlo k zavraždění Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové a natáčení nabralo jiný směr. Ve filmu vystupují advokáti, blogeři, novináři a agenti zpravodajských služeb, přičemž snímek reflektuje snahy ovlivňovat veřejný prostor prostřednictvím kompromitujících materiálů, utajování nebo naopak zveřejňování určitých informací v určitý čas tak, aby se ustálil narativ, který většina lidí akceptuje.Režie: Zuzana Piussi / Slovensko / Česko, 2019, 79 min.
Po projekci proběhne debata s režisérkou filmu.


Pořádá z.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2020 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.filmfuse.cz

vstupné: 90 Kč

Programme of Divadlo 29

>
>