July 2024
Calendar | Divadlo 29

Sat 27/11 20:00
Trzaska/Vrba/Pándi/Tokar (PL/CZ/HU/U) • Meandér

Hvězdně obsazené mezinárodní kvarteto špičkových improvizátorů z Polska, ČR, Maďarska a Ukrajiny. Jediný koncert v ČR!!! Jako support pardubicko-pražské duo Meandér. 

Vedoucím projektu Trzaska/Vrba/Pándi/Tokar je saxofonista, skladatel a basklarinetistaMikołaj Trzaska, ikona polského jazzu a jazzové avant-garážové scény. Je spoluzakladatelem kultovního polského souboru Miłość. Zároveň je i uznávaným skladatelem filmové hudby, vytvořil soundtracky např. k filmům vynikajícího režiséra Wojciecha Smarzowského (Volyň, Klér, Dom zly). Spolupracoval s takovými hudebními esy jako jsou Peter Brötzmann, Lester Bowie, Venetian Snares, Otto von Schirach, The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble či power jazzcoreové trio Zu.

Maďarsko v tomto projektu zastupuje bubeník Balázs Pándi, který je známý ve světě noise, break core, doom metalu a improvizační hudby. Kromě celé řady dalších spolupracoval například s Merzbowem, Matsem Gustaffsonem, japonským multiinstrumentalistou Keiji Hainem nebo s Thurstonem Moorem ze skupiny Sonic Youth.

Ukrajinu zastupuje kontrabasista Mark Tokar, klíčová postava tamní improvizační a jazzové hudby posledního čtvrtstoletí. Od roku 2007 je stálým členem legendárního Resonance Projectu amerického saxofonisty Kena Vandermarka.  S polským klarinetistou Waclawem Zimpelem a německým bubeníkem Klausem Kugelem hraje v kapele Undivided. Dále např. spolupracoval  s legendárním americkým kytaristou Fredem Frithem.

Reprezentantem české improscény je Petr Vrba, multiinstrumentalista a organizátor, jehož neúnavné průzkumy neidiomatické improvizace prostřednictvím trubky, klarinetů, syntezátorů, a kutilské elektroniky ho učinily jedním z nejaktivnějších experimentálních hudebníků v Praze.

Meandér je improvizační duo bubeníka Filipa Tománka a kytaristy Vojtěcha Výravského produkující instrumentální hudbu oscilující někde mezi volnou improvizací, noisem a drone metalem. Meandér přechází po tenké hranici mezi hudbou a hlukem. Pozoruje zrození harmonie z chaosu, procitnutí zvuku z ticha.

V by Meandér

www.meande-r.com
vstupné:  160 Kč   (50% sleva na průkazy ISIC a ZTP) 

Předprodej akce

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2021 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.


Trzaska/Vrba/Pándi/Tokar (PL/CZ/HU/U)  • Meandér

Programme of Divadlo 29

>
>
  • 1
  • 2