July 2024
Calendar | Divadlo 29

Fri 1/12 20:00
Toyota Vangelis • Tokyo Drift

Společná akce hudebních cen Vinyla a Divadla 29 představí dva velké klubové objevy: hyperpopový projekt Toyota Vangelis a Tokyo Drift propojující zasněné písničkářství s futuristickými trapovými beaty.

Toyota Vangelis 
Ozvěny minulosti, anebo hudba, která k nám přicestovala časoprostorovou rupturou z doby, která ještě nenastala? Třeba proto, že současný zvuk a české texty tu stále kombinuje jen relativně málo lidí? Toyota Vangelis, jinak spolupracovník Miss Petty a zakládající člen kolektivu Future Jiskří, se na letošním albu Výklopný světlomety vydává do vod zkoumání vlastní intimity, ale i toho, kam až lze zajít v použití autotunu. „Projekt Toyota Vangelis je o hledání mé identity. To, kdo jsem. Nemyslím si, že to můžu najít. Můžu ale objevit nějaké otisky nebo nepřímo zpětně pozorovat, co jsem vytvořil,” řekl pro Radio Wave. Tenhle zvukový tuning odporuje byť jen stopám přežitého machismu, tahle přehlídka vozového parku je zábavná a maximálně inkluzivní.

Toyota Vangelis je hudební alterego Václava Pelouška, jinak také zakladatele brněnské značky Bastl Instruments, kde je hlavním designérem elektronických hudebních nástrojů. Jako Toyota Vangelis vystupuje od roku 2018. Po sérii samostatných singlů a loňském EP Léto s Toyotou vydal letos v únoru zmíněný debut. „Na desce praktikuji fiktivní projížďky autem – mentální scrolling ve vzpomínkách a do hloubi nitra. Zvuky i hudební styly se zde míhají jako siluety budov ve zpětném zrcátku a já se snažím přijít na to, kdo vlastně jsem,“ říká Toyota Vangelis o své desce. Na Výklopný světlomety si pozval celou řadu hostů. Na produkci a sound designu alba úzce kooperoval s producentem Oliverem Torrem, v jedenácti skladbách se objevují Tokyo Drift, Klara Wodehn, Wierdsky nebo slovinská umělkyně Zevin. Tokyo Drift 
Straight outta ty nejniternější smutky. Když loni v prosinci vydala ani ne čtvrthodinové album Scorpio Season, zastavil se mnohým dech. Tokyo Drift v sedmi skladbách kombinuje futuristické trapové beaty s melancholickým písničkářstvím, které v sobě snoubí skličující introvertnost a vůli vykročit do světa s větším sebevědomím. Jakkoliv může její přednes působit ležérně až nezúčastněně, je hudba Tokyo Drift mimořádně emocionální a ve své „bezvědomosti“ skoro dojemná. Estetika města po dešti, které na někoho působí ponuře, zatímco jiný si v každém odlesku v kaluži najde bohatý vnitřní svět. Rychlá auta a nevyléčitelná melancholie.

V únoru 2022 si Pavla Bastlová alias Tokyo Drift odnesla cenu za vítězství v talentové soutěži Bastl Electronic Track, o rok později se už ucházela o Vinylu za objev roku. Producentka a zpěvačka stihla spolupráci s Toyotou Vangelisem a objevila se na kompilaci Future Jiskří Vol. 1.

Pořádají Hudební ceny Vinyla ve spolupráci s Divadlem 29. Akce je součástí projektů Electroconnexion 2023 a Hudebních cen Vinyla a koná se za finanční podpory statutárního města Brna, Ministerstva kultury ČR, Jihomoravského kraje, Státního fondu kultury ČR, statutárního města Pardubice, Pardubického kraje a hlavního města Prahy.

vinyla.cz
toyotavangelis.bandcamp.com
www.instagram.com/tokyo____drift

vstupné: 140 Kč (studenti a ZTP na místě 50%)

Předprodej akce

Toyota Vangelis • Tokyo Drift

Programme of Divadlo 29

>
>
  • 1
  • 2