July 2024
Calendar | Divadlo 29

Thu 21/3 20:00
TAU 5 (D) • Ondrej Zajac (SK)

Jediný český koncert berlínské nadžánrové supergroup TAU 5. Spolu s nimi se představí skvělý bratislavský kytarista Ondrej Zajac.

TAU 5 jsou bez nadsázky all-stars bandem současné berlínské scény. V kapele se sešli bubeník Moritz Baumgärtner, saxofonista Philipp Gropper, basista Felix Henkelhausen, klávesista Philip Zoubek a hráč na elektroniku Ludwig Wandinger. Posledně jmenovaný je zároveň producentem debutového alba TAU 5 nazvaného Kreise. Pětice vytváří unikátní zvukovou fúzi na pomezí současného jazzu, elektronického experimentu a nové hudby. Jejich slogan „outernational music for interplanetary people“ můžeme číst třeba i tak, že veškeré hranice v hudbě vnímají jako výzvu, jako pomyslné odpaliště k novým sonickým dobrodružstvím.

TAU 5 se stejnou měrou dokáží ponořit do divoké improvizace i roky trpělivě vychytávat jemné detaily ve zvukové postprodukci. Vynášejí na povrch mnohostranné aspekty současného jazzu, ale stejně tak je inspiruje hip hop a postklubová elektronika. Zajímá je virtuozita i intuitivní úlety, dokáží být seriózní i zábavní, v ohlasech na jejich intenzivní koncerty se objevují adjektiva jako sebejistí, svěží, dechberoucí.

Lídr kapely, saxofonista Philipp Gropper je výraznou postavou současné berlínské scény. Nahrál více než 60 alb, koncertoval na všech kontinentech, byl či dosud je členem kapel Lotus Eaters, Hyperactive Kid a Philipp Gropper's Philm. Důležitou roli má v TAU 5 elektronický experimentátor Ludwig Wandinger. Zejména jeho zásluhou prošly původně často improvizované skladby čtyřletým procesem editací a re-editací až k finálnímu, detailně propracovanému a sevřenému tvaru publikovaném na albu Kreise. Ludwig mj. vydává svůj sólový futuristický sound art u kultovního labelu Orange Milk.Ondrej Zajac patří mezi nejaktivnější kytaristy na středoevropské avantgardní scéně. Žánrově neuchopitelný hudebník (a také architekt) plynule propojuje experimentální muziku, jazz, ambient, minimalismus a preparované techniky.  Ondrej hraje sólově, v kapelách Banausoi a Data Koroptev, komponuje hudbu pro krátké filmy a galerijní výstavy. Koncertoval po celé Evropě i v Japonsku, slyšet jsme ho mohli na festivalech, v bytech, klubech, galeriích, v jabloňovém sadu, rozpadlých budovách, na městských hradbách, v tramvaji, kostele, mlýně, atomovém krytu, telefonních budkách i v botanické zahradě. Touhu po poznávání nových světů prokazuje Ondrej neustálým popíráním všeho, s čím je spojený.  Jeho nahrávky vyšly mj. v Anglii, Peru, Mexiku a Francii, pochvalně se o něm zmiňují i respektovaná periodika jako The Quietus a The Wire. Nejnovější Ondrejovo album I Will Be Forgotten vznikalo i v rámci umělecké rezidence v Divadle 29.Koncert je pořádán v rámci projektů Jazzconnexion 2024 a Electroconnexion 2024 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.philippgropper.com
www.ondrejzajac.com

vstupné: 240 Kč (na místě 50 % sleva studenti a ZTP) 
(do 29. 2. 2024 early bird 180 Kč) 

Předprodej akce

TAU 5 (D) • Ondrej Zajac (SK)

Programme of Divadlo 29

>
>
  • 1
  • 2