Thu 1/10 20:00
Szaturma (CZ/SK) • Romanovská / Tichý / Hrubý & Kugel (CZ/D)

Kapela Szaturma, objev současné česko-slovenské hudební scény balancující mezi postjazzem, grunge a volnou improvizací a akustické improvizační trio Romanovská Tichý Hrubý s německým bubenickým mágem Klausem Kugelem.

Szaturma(CZ/SK)

Štefan Szabó el. kytara
Michaela Turcerová alta soprán saxofon
Jakub Švejnar bicí nástroje a perkuse 

Trio Szaturmahraje od roku 2017 a od počátku se o něm hovoří jako o mimořádném objevu na mladé česko-slovenské jazzové scéně.Tuto pozici trio potvrdilovydámvýborného debutového albaPhipod hlavičkou košického labelu Hevhetiav letošním roce. Kapela si vybudovala svůj vlastní hudební jazyk postavený na základech unikátní instrumentace a individuálním přístupu ke kompozici. Trio seopíráo jazzovou tradici, avantgardní přístupy newyorského downtownu, prvky folklóru, minimalismus, grunge i postupy volné improvizace. Základním dojmem z hudby Szaturmyje pocit otevřenosti, stylové neukotvenostia radosti z tvoření a souhry. Vše je podáno s nakažlivou mladistvou energií i s nadhledem a suverenitou, kterou by Szaturměmohly leckteré starší kapely závidět.Romanovská / Tichý / Hrubý & Kugel(CZ/D)

Klaus Kugel– bicí nástroje
Anna Romanovská – housle, koto
Petr Tichý– kontrabas
Michal Hrubý– klarinet, basklarinet

Akustické improvizační trio Romanovská Tichý Hrubý spojilo své síly s přední osobností evropské jazzové a experimentální scény,německým bubeníkem Klausem Kugelem. Vedle hry na klasickou bicí soupravu Kugelvytváří také pozoruhodné perkusivnínástroje a objekty, které inovativně začleňuje do své hry.Klaus Kugelspolupracuje s předními hráči světové jazzové a improvizační scény jako jsou např. ruský klavírista Vjačeslav Ganělin,američtí saxofonisté JoeMcPhee, Ken Vandermark nebo Charles Gayle, polský klarinetista WaclawZimpel, švédský pianista BoboStensonnebo americký trombonista SteweSwell.

Trio Romanovská Tichý Hrubý se věnuje převážně volné improvizaci. Hudebníci sami i hudební nástroje, které k improvizaci využívají, mají velmi rozdílný hudební background. Anna Romanovská (Orchestr Berg) má klasické hudební vzdělání a silný vliv na ni jistě má soudobá hudba, v jejímž teritoriu se převážně pohybuje. Japonská třináctistrunnácitera zvaná koto, na níž Anna hraje, přináší do celkového zvuku orientální nádech. Petr Tichý, jehož hudební základy položilo studium jazzového kontrabasu na Konzervatoři Jaroslava Ježka a na jazzovém oddělení pražské HAMU, se svým multižánrovým přístupem k hudbě přiznává i své kořeny v lidovosti, folkloru a folku. Michal Hrubý a jeho punkově folklórní hudební základ, rozšířený o nevšední hudební znalosti napříč staletími i hudebními styly, kongeniálně doplňuje celek o nezbytný prvek nečekaného.www.szaturma.com
www.klauskugel.com

vstupné: 160 Kč (na místě 50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)
kapacita sálu omezena na 100 osob

Předprodej akce

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2020 za finanční podpory Ministerstva kulturu ČR a statutárního města Pardubice.

Programme of Divadlo 29

>
>