Mon 19/6 17:30
Slyš! Filipa Topola • Takovej barevnej vocas letící komety

V dalším pokračování z cyklu putovních čtení se zaměříme na jednu z nejvýraznějších osobností české kultury, Filipa Topola. Ten je sice znám především jako pianista a lídr kapely Psí vojáci, ale byl též skvělým básníkem i prozaikem. Letos je to právě 10 let od jeho skonu, pojďte si na něj s námi zavzpomínat prostřednictvím jeho literární tvorby! 

Začínáme v 17:30 na dvorku galerie Art Space Nov, poté v 18:30 v Bohémské hospodě a zakončíme v 19:30 v Klubu 29.

Po čtení následuje projekce dokumentu Takovej barevnej vocas letící komety. Film mapuje významné období českých hudebních dějin a přibližuje osobnost jednoho z nejvýraznějších umělců české scény v kontextu doby, ve které žil. Nahlíží do soukromí a ukazuje nezaměnitelné charisma Topolovy osobnosti.Celovečerní dokumentární film Takovej barevnej vocas letící komety vypráví o Filipu Topolovi, skladateli, textaři, klavíristovi a zpěvákovi, jehož tvorba zasáhla tři generace. Charismatický a všestranně talentovaný umělec na sebe začal strhávat pozornost již od svých třinácti let, jeho potřeba svobodného vyjadřování však v komunistickém Československu brzy narazila. Filipovi a jeho mladé kapele tak nezbylo, než se na deset let přesunout do alternativního prostředí undergroundové scény. Snímek odkrývá, jak se v životním osudu a postojích Filipa Topola odrážela doba před i po sametové revoluci, jeho posedlost hudbou a láska k Mozartovi, ale také jeho závažná nemoc. Celým filmem prostupují písně, které sám Filip Topol označoval za formu svých deníků, a jeho povídky, doplněné postřehy a vzpomínkami jeho životních souputníků a přátel. V neposlední řadě obsahuje záznamy rozhovorů s hlavním protagonistou v unikátních archivech, z nichž mnohé dosud nebyly publikovány.

režie: Václav Kučera / ČR / 100 min. / 2015

Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2023 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

vstup volný

 

Slyš! Filipa Topola • Takovej barevnej vocas letící komety

Programme of Divadlo 29

>
>