Thu 15/12 17:30
Slyš! Andreje Stankoviče

Na třech zastaveních (knihkupectví Kosmas / Bohémská hospoda / Klub 29) uslyšíte výběr z tvorby významného představitele pražského undergroundu.

Andrej Stankovič (1940-2001) byl básník, filmový kritik, knihovník a překladatel. Byl mužem hluboké vnitřní kontinuity, nebojácným za komunistů (Charta 77, VONS, České děti, spoluautor samizdatů), ale i v tržních devadesátých letech, kdy se svými texty a kritikami stavěl proti povodni stupidní popkultury, protekcionářství a kalkulu v umění. Uspořádal sborník básnických prací autorů tzv. druhé generace undergroundu Už na to seru, protože to mám za pár (samizdat 1985). Do češtiny přeložil prózy a eseje C. Milosze, H. P. Lovecrafta, C. Castanedy, J. R. Tolkiena aj. Věnoval se životu a dílu myslitele a vydavatele Josefa Floriana. Část svého života prožil v Pardubicích.

Stankovičovy texty budeme číst v 17:30 v Knihkupectví Kosmas, 18:30 v Bohémské hospodě a v 20:00 v Klubu 29.

Celou akcí bude provázet Martin C. Putna, český literární historik a kritik, komparatista, překladatel, spisovatel a pedagog Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Je také držitelem Ceny Toma Stopparda za knihu Václav Havel – Duchovní portrét v rámu české kultury 20. století.

Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2022 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

vstup volný


Slyš! Andreje Stankoviče

Programme of Divadlo 29

>
>