July 2024
Calendar | Divadlo 29

Fri 18/9 19:00
Skrývám se, ale nikdo mě nehledá / Tribute to Radomil Uhlíř

PŘELOŽENO ZE 17. 4. 2020. Komponovaný pořad věnovaný pardubickému rodákovi a výjimečnému umělci Radomilu Uhlířovi, který nás před rokem opustil.  

„Radomil byl opravdový bohatýr, výjimečná bytost, inspirátor, propagátor, blokátor, transformátor, rotor i stator.” 
(Jaroslav Dušek)

Radomil Uhlíř byl od druhé půle 80. let svéráznou a nepřehlédnutelnou postavou české nonkonformní kultury. Jeho talent se realizoval nejprve především v divadelním prostředí v okruhu tzv. Pražské 5 (Divadlo Sklep, Recitační skupina Vpřed atd.), dále v Divadle Dr. Nuttanebo ve společných improvizacích s Jaroslavem Duškem v Divadle Vizita. Souběžně s divadelními aktivitami se Radomil Uhlíř věnuje hudbě na pomezí rockové alternativy – vystupuje s kapelami Dvouletá fáma a Ženy. V půli 90. let zakládá Kvartet Dr. Konopného, na tuzemské hudební scéně zcela originální improvizační těleso, jehož je frontmanem a hlavním tvůrčím motorem prakticky až do konce svého života. Vedle hudebních a divadelních aktivit však Radomil Uhlíř proslul i jako naprosto nenapodobitelný rozhlasový a hudební moderátor, autor zenových vtipů a v posledních zhruba deseti letech také překvapivě i jako malíř (obrazy na pomezí l'artbrut, expresionismu a nelineární abstrakce).

Během večera zazní Uhlířova literární tvorba v podání Jana Slováka (Divadlo Sklep); Mikoláš Chadima Trio, které s Uhlířem posledních pár let odehrálo nespočet koncertů, doplní exkluzivně Zdeněk „Hmyzák“ Novák (Uhlířův kolega z legendární kapely Ženy). K vidění bude též několik videoprojekcí a méně známých či dříve nezveřejněných záběrů z Uhlířovy tvorby i života. Radomilovský večírek – příslib nejednoho překvapení!
Ó RADO, RADO
jak tvoji hutnost do slov vecpat?
Ty obře
taviči slov
bizarních příběhů tvůrce
zenový mistře anekdot
jemnějších
žamberského krajkoví
Kdo ví
jak popsat chvíle s tebou milé?
Ó Rado, Radomile!
(Lenka Vychodilová, zpěvačka a herečka, Divadlo Sklep)

Akce se koná v rámci projektů Jazzconnexion 2020 a Textconnexion 2020, které jsou realizovány za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Předprodej akce

vstupné: 120 Kč (na místě 50% sleva na průkazy ISIC a ZTP) 


Programme of Divadlo 29

>
>
  • 1
  • 2