Mon 13/5 18:30
S Vladimírem Mertou o normalizaci i o lepších časech

Písničkářská legenda v rozhovoru s hudebním publicistou Pavlem Klusákem. 

Vladimír Merta
se v éře normalizace společně s dalšími folkovými zpěváky stal pro tisíce lidí symbolem odporu proti režimu. V květnu 1972 spoluzaložil volné umělecké sdružení Šafrán, to však v roce 1977 zadusila StB. Po celé období normalizace ho pronásledovaly zákazy vystupování. Tajná policie ho vedla jako „nepřátelskou osobu“. V listopadu 1989 se účastnil organizačních setkání v Realistickém divadle a Činoherním klubu, z balkonu Melantrichu na Václavském náměstí v Praze hrál statisícům demonstrantů. Stal se tak jedním z aktérů pádu železné opony v Československu. 

S Vladimírem Mertou si bude o jeho fungování v době normalizace, o šikaně i o lepších časech po roce 1989 povídat hudební publicista a spisovatel Pavel Klusák. Ten se dlouhodobě věnuje vztahu hudby a společensko-politického dění. Působil v časopisu Týden, Respektu, Lidových novinách, HIS Voice, A2, spolupracuje s Českým rozhlasem, pořádá poslechové pořady. V roce 2021 mu vyšla kniha Gott. Československý příběh (nakl. Host), za kterou obdržel cenu Magnesia litera hned ve dvou kategoriích (Litera za publicistiku a Kniha roku). 

Pořádá Institut Paměti národa Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Textconnexion 2024 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.institut.pametnaroda.cz/pardubice
vstupné: 100 Kč

 

S Vladimírem Mertou o normalizaci i o lepších časech

Programme of Divadlo 29

>
>