July 2024
Calendar | Divadlo 29

Sun 23/6 19:00
Rie Nakajima (JP) • Válek / Merta / Tarnovski: Metal

Japonská zvuková kouzelnice Rie Nakajima a její magický svět kinetických objektů & kapela Metal sdružená kolem jesenického výtvarníka a badatele Petra Válka. Oslava zvuku, pohybu, interakce, kutilství i půvabu obyčejných věcí. 

Rie Nakajima je japonská sochařka a hudebnice, celosvětově proslulá zejména svými performancemi, na kterých pomocí doma vyráběných kinetických objektů a drobných nalezených předmětů vytvaří jemné a hypnoticky omamné rytmické struktury. Zvuky roztančených misek, skleněných a plechových předmětů a legie malých kinetických bubeníků se na jejích vystoupeních spojují v křehkou tribální kakofonii. Tvorba Rie Nakajimy, podobně jako díla Bachelarda nebo Prousta, nás mimo jiné nenápadnou cestou vede k hlubšímu vnímání skryté podstaty a půvabu těch nejobyčejnějších věci kolem nás. Rie spolupracovala s renomovanou londýnskou Tate Modern i s tokijským muzeum současného umění Hara, vystupovala s Davidem Toopem, Davidem Cunninghamem, Phillem Niblockem, Kenem Ikedou i Thurstonem Moorem ze Sonic Youth. Velmi si vážíme toho, že jediné české vystoupení na současné evropské minitour bude mít v D29!Kov na kov, kov a dřevo, kov a kůže, vrčení, cinkání, vrzání a šustění. Také performance tria Válek / Merta / Tarnovski jsou plné pohybu, vibrací a mechanických šramotů. Jen jejich přístup je trochu punkovější.  A jsou to také oslavy domácího kutilství, interakce, recyklace a humoru. Trojice používá kinetické objekty výtvarníka a zvukového badatele Petra Válka, doma vyrobené syntezátory, kuchyňské náčiní, zvonky, misky, plechovky, kartonové krabice a další kovové a dřevěné předměty, které postupně rozehrává, přemísťuje, rozebírá a proplétá mezi sebou. Každé vystoupení je současně premiérou i derniérou, záleží na prostoru, jeho členitosti a akustice i na tom, jaké předměty hudebníci na místě najdou a vtáhnou do hry. Trio vydalo vloni na podzim na londýnském labelu Flaming Pines debutové album, které vznikalo v rámci rezidence v Divadle 29.Petr Válek je výtvarník a hudebník z Loučné nad Desnou. Petr je znám mj. svými doma vyráběnými elektronickými ruchadly a neuvěřitelnou spoustou publikovaných nahrávek. Mechanické a elektromechanické zvukové nástroje, různé samohybné či kinetické objekty staví Petr obvykle z domácích potřeb a nalezených předmětů. V posledních letech v domácím studiu, na zahradě, nebo v krajině nahrává punkově potrhlá „instruktážní videa”. Neúnavně také publikuje fantasktní vizuální výjevy vytvořené s pomocí AI. Díky těmto aktivitám se Petr Válek stal patrně světově nejsledovanějším současným tuzemským experimentálním umělcem.

Ondřej Merta, známý také jako OGJ, je členem experimentálně-popového dua Hugo & Zoe a improvizační dvojice Pascall & Bourville. Podílel se na řadě společných projektů s umělci jako Oliver Torr, Dirty Electronics nebo Tomáš Niesner. Ondřej Merta spolu s Václavem Pelouškem (aka Toyota Vangelis) spoluzaložil Bastl Instruments, komunitní firmu zaměřenou na výrobu elektronických hudebních nástrojů a modulárních systémů. Ondřej také pořádá koncerty experimentální hudby ve Vasulka Kitchen v Brně, pořádá workshopy a vyučuje na Fakultě výtvarných umění v Brně.

Tarnovski hraje sólově, s kapelami Gurun Gurun, Wabi Experience, vystupuje se spisovatelem Petrem Borkovcem, filmařem Martinem Ježkem nebo v duu s mexickou multimediální umělkyní Laurou Lunou Castillo. Je součástí AV projektu Telekinetic Assault Group. Tarnovski často spolupracuje s japonskými hudebníky, podílel se mj. na dvou albech zpěvačky Haco a absolvoval s ní japonské a evropské turné. Vydal také split s italským projektem Mai Mai Mai a produkoval retrospektivní osmialbum Oldřicha Janoty.

Koncert je pořádán v rámci projektu Electroconnexion 2024 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.rienakajima.com
www.instagram.com/the.vape.noise
linktr.ee/tarnovski


vstupné: 200 Kč (studenti a ZTP na místě 50% sleva) 

Předprodej akce

 

Rie Nakajima (JP) • Válek / Merta / Tarnovski: Metal

Programme of Divadlo 29

>
>
  • 1
  • 2