July 2024
Calendar | Divadlo 29

Wed 19/1 20:00
Přípravy k filmu T

Režisér Milan Klepikov se ve filmu na pomezí poetického dokumentu a experimentu zabývá koncem světa, alespoň tedy tak, jak ho definoval básník Petr Král. Podle něj se totiž děti rodí do světa, který má svůj konec už za sebou. S cílem pochopit, jak se na tento koncept dívá samotná mladá generace, a zároveň zaznamenat konec kinematografie, jak jsme ji znali dodnes, vytváří Klepikov neuspořádaným lovem vizuálních i auditivních podkladů filmový skicář, jemuž vévodí útržky životů mladých aktérů, kteří mají konec světa již zdánlivě za sebou, ale i dlouhá léta budoucnosti před sebou.

„Na konstatování konce světa u Petra Krále se mi jeho kategorická nesmlouvavost líbí stejně moc jako jeho klidnost. Nářky skutečně nejsou na místě, přinejmenším tak dlouho ne, dokud se dají světu ukrást určité okamžiky, třeba na první pohled bezvýznamné či směšné.“ (Milan Klepikov)

Kdo mladým lidem v rychle stárnoucím světě krade myšlenky, pohyby a gesta, dělá to i z přesvědčení o tom, že i teď je stále ještě možné začít dělat filmy jinak. Tento film chce aspoň naznačit, jak. Že matky rodí děti do světa, který má svůj konec už za sebou, nazval básník Petr Král největším tabu dneška. Režisér Milan Klepikov se vydal za ním, ale hlavně za lidmi, o nichž Král vlastně mluví. Kolik života lze ještě vyvzdorovat v době „konců“?. Končení kinematografie se dá zabránit jenom zběsilým lovem malých optických a akustických pokladů, skrytých v gestech a hlasech. Filmový dramaturg, historik, publicista a režisér Milan Klepikov (1965) vystudoval filmovou vědu na Karlově univerzitě a od roku 2000 vede program kina Národního filmového archivu. Stal se jedním ze zakladatelů časopisu Cinepur a přednášel rovněž na Katedře filmových studií na FF UK a na FAMU. V současnosti přispívá do řady odborných českých a německých filmových publikací a periodik. Snímek Přípravy k filmu T je jeho celovečerní režijní debut.

scénář a režie: Milan Klepikov
hrají: Adam Čepelák, Ivan Kunc, Diviš Votoček, Darja Míková, Anna Brabcová
producent: Martin Vandas, Antonie Dědečková
kamera a střih: Jiří Holba
délka: 93 min.
rok výroby: 2021

www.maurfilm.com

Pořádá Divadlo 29 v rámci projektu Electroconnexion 2022 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR a statutárního města Pardubice.

vstupné: 90 Kč

Předprodej akce

Přípravy k filmu T

Programme of Divadlo 29

>
>
  • 1
  • 2