July 2024
Calendar | Divadlo 29

Wed 30/6 19:00
Oldřich Janota • Romanovská/Tichý/Hrubý/Kugel & Hana Blažíková (CZ/D)

D29 se na dva dny přesouvá na pardubický zámek. První večer se představí nezaměnitelný hudebník a básník Oldřich Janota a akustické improvizační trio Romanovská Tichý Hrubý s hvězdnými hosty,  německým bubenickým mágem Klausem Kugelem a světoznámou sopranistkou a hráčkou na gotickou harfu Hanou Blažíkovou.

Stará hudba v novém hávu? Nová hudba ve starém? Něco úplně jiného? Na tyto otázky odpoví možná trochu nečekané spojení mezinárodně renomované sopranistky Hany Blažíkové a improvizačního tria Romanovská Tichý Hrubý, které spojilo své síly s přední osobností evropské jazzové a experimentální scény německým bubeníkem Klausem Kugelem. Kromě volné improvizace jsou na programu i skladby Gaspara Fernandese (1566-1629), Gillese Binchoise (1400-1460) či japonská tradiční hudba.

Sopranistka Hana Blažíková absolvovala Pražskou konzervatoř ve třídě profesora Jiřího Kotouče (2002). Vystudovala také hudební vědu a filozofii na Karlově univerzitě v Praze. Ovládá hru na středověkou harfu a basovou kytaru. V současné době se specializuje na interpretaci středověké, renesanční a barokní hudby. Koncertuje s předními světovými soubory specializovanými na starou hudbu, například Collegiem Vocale Gent, Bach Collegiem Japan, pražským Collegiem 1704 a spolupracuje s významným anglickým dirigentem Sirem Johnem Eliotem Gardinerem.Kvarteto Romanovská Tichý Hrubý & Kugel se věnuje převážně volné improvizaci. Hudebníci sami i hudební nástroje, které k improvizaci využívají, mají velmi rozdílný hudební background. Anna Romanovská má klasické hudební vzdělání a silný vliv na ni jistě má soudobá hudba, v jejímž teritoriu se převážně pohybuje. Japonská třináctistrunná citera zvaná koto, na níž Anna kromě houslí hraje, přináší do celkového zvuku orientální nádech. Petr Tichý, jehož hudební základy položilo studium jazzového kontrabasu na Konzervatoři Jaroslava Ježka a na jazzovém oddělení pražské HAMU, ve svém multižánrovém přístupu k hudbě přiznává i kořeny v lidovosti, folkloru a folku. Klarinetista Michal Hrubý a jeho punkově folklorní hudební základ, rozšířený o nevšední hudební znalosti napříč staletími i hudebními styly, kongeniálně doplňuje celek o nezbytný prvek nečekaného.

Klaus Kugel je německý bubeník a perkusista, patří k nejlepším evropským bubeníkům. Vedle hry na klasickou bicí soupravu Kugel vytváří také pozoruhodné perkusivní nástroje a objekty, které inovativně začleňuje do své hry. Klaus Kugel spolupracuje s předními hráči světové jazzové a improvizační scény jako jsou např. ruský klavírista Vjačeslav Ganělin, američtí saxofonisté Joe McPhee, Ken Vandermark nebo Charles Gayle, polský klarinetista Waclaw Zimpel, švédský pianista Bobo Stenson nebo americký trombonista Stewe Swell.

Hana Blažíková – zpěv, středověká harfa
Anna Romanovská – housle, koto
Michal Hrubý – klarinety, flétny
Petr Tichý – kontrabas
Klaus Kugel – bicí nástrojeNeúnavný hledač neprošlapaných cest, nezaměnitelný zpěvák a kytarista Oldřich Janota začal vystupovat v sedmdesátých letech s folkovými baladami. Hrál s Jakubem Nohou a dalšími hudebníky ve skupině Pentagram. Hledání nových výrazových možností ho vedlo k založení souboru Mozart K. s nezvyklým nástrojovým obsazením a později k práci s experimentálním rockem a minimální hudbou ve spolupráci s Pavlem Richterem a Lubošem Fidlerem. Koncem 80. a počátkem 90. let byl členem improvizačních sdružení Jiná rychlost času a Společenství PAN a své první desky natočil za doprovodu viol da gamba Ireny a Vojtěcha Havlových. Od počátku 90. let vystupuje Janota především sólově s kytarou.

Jeho nynější repertoár tvoří jak starší písně, tak především nová, repetitivními postupy a etnickou hudbou ovlivněná tvorba. Oldřich Janota si složitými cestami došel k prostotě v hudebním i slovním vyjadřování. Říkejme tomu třeba folkový minimalismus, ale pojmenovat a definovat něco tak křehkého a neuchopitelného je obtížné. Zahloubaný hlas Oldřicha Janoty nás zavádí do velmi subtilního světa představ a pocitů, kde každé slovo má kouzelnou moc vyvolat další asociace.Oldřich Janota v posledních letech kromě sólových koncertů vystupuje i s kapelou Ora Pro Nobis. Na podzim 2015 mu vyšel knižně výběr z písňových textů nazvaný Kytaru s palmou a o rok později retrospektivní osmialbum Ultimate Nothing, které vznikalo i v Divadle 29. V roce 2019 vydal vlastním nákladem knihu Pověsti z Božího lesa.


www.klauskugel.com
www.hanablazikova.com
www.oldrichjanota.cz

vstupné:  200 Kč (na místě 50% sleva na průkazy ISIC a ZTP) >

Předprodej akce

zvýhodněné vstupné 30. 6. + 1. 7.: 300 Kč >

Předprodej akce

Koncert je uváděn v rámci projektů Jazzconnexion 2021 a Etnoconnexion za finanční podpory Ministerstva kulturu ČR a statutárního města Pardubice.


Programme of Divadlo 29

>
>
  • 1
  • 2