July 2024
Calendar | Divadlo 29

Mon 23/5 18:00
Mrazík s pendrekem v ruce

Beseda s Alexandrem Mitrofanovem o současném Rusku.

Novinář Alexandr Mitrofanov se v Rusku narodil, 22 let tam žil a ani poté, co přesídlil do Prahy, nepřestal tamní dění sledovat. Loni vydal knihu Mrazík s pendrekem v ruce, v níž se pokouší analyzovat, jak a proč se Putinovi povedlo upevnit autoritářský režim, který navazuje na to nejhorší z  éry Sovětského svazu. Není to veselé čtení a ani do budoucna autor nevidí důvody k optimismu. Autor nejen trefně popisuje současný stav země rozkládající se na dvou světadílech, který směřuje k totalitnímu státu, ale hledá odpovědi na otázky, proč se tak děje, kde je počátek toho všeho a zda tomu lze zabránit. O tom i o mnohém dalším si přijďte pohovořit přímo s autorem knihy Mrazík s pendrekem v ruce, která je v letošních nominacích na cenu Magnesia Litera.

Alexandr Mitrofanov (*1957) se narodil v Rostovu na Donu v tehdejším Sovětském svazu. Po zakončení studia žurnalistiky na Rostovské univerzitě se v roce 1979 přestěhoval do Československa. Tady se novinářskému řemeslu dále věnoval, a i nadále působí jako novinář, publicista a komentátor Zabývá se vnitropolitickým děním a tématy spojenými s vývojem v Rusku. Je držitelem ocenění Novinářská křepelka (1994), získal Cenu Ferdinanda Peroutky (2000), Cenu Karla Havlíčka Borovského (2015) a Cenu Jiřího Ješe za komentář (2016). Je autorem či spoluautorem knihZa fasádou Lidového domu,Politika pod pokličkou, Bludné cesty sociální demokracie,Proč? a Nesamozřejmý národ?.

Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2022 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

vstupné: 140 Kč (50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)

Předprodej akce

Mrazík s pendrekem v ruce

Programme of Divadlo 29

>
>
  • 1
  • 2