July 2024
Calendar | Divadlo 29

Fri 3/6 20:00
Jitka Čechová & Tereza Lenerová: dis pla y • TANEC PRAHA

Vystav sebe na blýskavém povrchu a zrcadli odraz dojmu, který ze mě máš. Chvěji se rozpačitou touhou před tebou uklouznout a začít se nevhodně smát. Vyzýváme nejistotu na souboj a trapnosti dáváme zelenou. Myslíme to smrtelně vážně, REAL DEAL BABY! Ale kdy už si budeme moct oddychnout? This this this this play is not a play anymore.

Hra, souhra, dohra a často i prohra – oscilování mezi tandemovou a soupeřící polohou, podporou a ztrátou opory, samotou a přijetím toho druhého. Jak lehké a zároveň těžké je být upřímný, jak lákavé a snadné je sklouznout do vypočítavosti a sebepřikrášlování. dis pla y je vyosená hra pokřivených neexistujících pravidel zrcadlících se na obrysech naší těkavé nejistoty.

Jitka Čechová je absolventka Konzervatoře Duncan centre (2017). V rámci studia se zúčastnila taneční stáže v New York City (Professional Certificate Studies Pro- gram José Limón Dance Fondation), několika výzkumných studijních programů současného tance (v Belgii a Holandsku) a výzkumného pobytu v Číně (CEEC Summer Dance Camp 2017) zaměřeného na klasickou čínskou techniku, kung-fu, interpretaci a tvorbu. Je autorkou transFormace, Nymfa, Chiaroscuro Hédonistico, DeProfundis, Growth. Jako tanečnice spolupracovala na projektech White Piece (ch.: Sofia Krantz, Dny Jeruzaléma), Pulsar (ch.: Michal Záhora) Vyprovokuj (se) tancem! (autor: Michal Nikodem).

Tereza Lenerová vystudovala The Theaterschool v Amsterdamu. Zkušenosti sbírala nejprve jako tanečnice u různých choreografů v ČR a zahraničí. Později se jako choreografka s Einat Ganz kvalifikovala na Aerowaves Spring Forward s duetem Proměnná. Pro další experimenty spoluzaložila prostor Truhlárna, kde vytvořila svoje dosud nejúspěšnější sólo Švihla, oceněné hlavní cenou na České taneční platformě a řadou pozvání do zahraničí na prestižní festivaly. Její další dílo Nepřestávej získalo zvláštní uznání poroty na České taneční platformě 2019 a je součástí prestižního výběru Aerowaves Twenty21. V roce 2021 uvedla představení dis pla y, které vytvořila s Jitkou Čechovou, a Existuje dojem bytí.

Délka: 50 minut.
Choreografie: Jitka Čechová, Tereza Lenerová
Hudba: Václav Chalupský, skladba Toy od Chromatics
Kostýmy: Marjetka Kürner Kalous
Světelný design: Patrik Sedlák
Dramaturgická spolupráce: Maja Hriešik
Produkce: Veronika Hladká
Koprodukce: Tanec Praha z.ú. / PONEC - divadlo pro tanec | dance venue, Studio Truhlárna, Johan z.ú./Moving Station Plzeň
Za podpory: Ministerstvo kultury ČR | Ministry of Culture of the Czech Republic, Magistrát hlavního města Prahy | Capital City of Prague, Nová síť, Norské fondy | Norway Grants, Rezi.dance Komařice, Studio ALTA, Studio Dance Perfect, Creative Europe, Micro & Macro Dramaturgies in Dance v rámci programu Kreativní Evropa | as part of Creative Europe program, Balada SITE
Poděkování: Lucie Kocourková, Yvona Kreuzmannová, Markéta Perroud, Josef Chuchma, Markéta Málková & Aleš Hrdlička, Roman Černík & Eva Kraftová

www.tanecpraha.cz

Pardubická část festivalu Tanec Praha se koná za finanční podpory statutárního města Pardubice.vstupné: 160 Kč (50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)

Předprodej akce

Jitka Čechová & Tereza Lenerová: dis pla y • TANEC PRAHA

Programme of Divadlo 29

>
>
  • 1
  • 2