Sat 29/10 20:00
Jamie Stewart | Xiu Xiu (US) • Jan Tomáš • Šimanský Štěpán

Jamie Stewart z kultovních Xiu Xiu se vrací do D29! Support mu bude dělat Jan Tomáš (znáte z Tomáš Palucha) a Šimanský & Štěpán, nová kytarová dvojka, která právě vydává debut u Stoned to Death.  

Avant-popové Xiu Xiu jsme v Pardubicích přivitali poprvé v roce 2015, kdy se představili s osobitými úpravami hudby z Lynchova mysteriozního seriálu Twin Peaks. V roce 2019 v D29 odehráli mocný set, tenkrát s Thorem Harrisem ze Swans v sestavě.

Nyní se k nám duše Xiu Xiu Jamie Stewart vrací se sólovým projektem. Multiinstrumentalista Stewart založil Xiu Xiu v roce 2002 a dá se říct, že od té chvíle je na permanentním světovém turné. Jamieho hudba se od počátku pohybuje na tenkém ledě mnoha žánrů od noisu, přes postpunk až po orchestrální pop. V nekompromisních textech se zabývá tématy jako jsou strach, osamělost, úpadek hodnot současné konzumní společnosti, fyzické i psychické násilí, bolest a smrt či všemožná společenská tabu, včetně těch sexuálních. Drásavost textů (prošpikovaných filozofickými, artovými i popkulturními odkazy) a industriální disharmoničnost hudebního doprovodu vyvažuje téměř barokně popovou melodičností. Zatím poslední album Xiu Xiu OH NO vyšlo vloni u labelu Polyvinyl. Nové hudební spojení Jakuba Šimanského a Jiřího Štěpána je tak trochu malou šťastnou náhodou. Oba dva jsou aktivní muzikanti, každý v trochu jiné sféře. Jakub Šimanský roky kultivuje a posouvá svoji kytarovou hru založenou na ozvěnách amerického primitivismu (mj. v duu s Tomášem Niesnerem). Basista Jiří Štěpán je zase aktivní v avantgardním tělesu Národní Divadlo, které ve své tvorbě odkazuje k historii volné improvizace a hudební disonance. Oba se potkali v útrobách brněnského nakladatelství Host, kde pracují, a po pár letech známosti se konečně sešli i ve zkušebně. Vznikla tak nahrávka Z druhé strany, na které se snoubí abstraktní divočina typická pro free improv s disonantní a osamělou kytarovou psychedelií. Tohle je dlouhá noc na opuštěném autobusovém nádraží strávená čekáním na první ranní autobus, který ne a ne přijet. Album vychází v říjnu na labelu Stoned to Death. 

Face to Face Against American Primitivism in Eastern Europe vol. 2 by Jakub Šimanský

Jan Tomáš hraje v kapelách Sítě, Tomáš Palucha a LVMEN ale působil i v evropské sestavě kultovních The Body. V poslední době však stále častěji vystupuje i sólově s kytarou a modulárními syntezátory. V textu k jeho skvělému EP Saturn Gizeh Lynx se dočteme, že „jeho sólovou tvorbu lze přirovnat k černým bouřkovým mrakům, které putují přes vyprahlou krajinu a i přes zvedající se vítr, zpěv běsnících ptáků a šumění lesů z nich málokdy ukápne.” 

SATURN GIZEH LYNX by Jan Tomáš


Koncert je pořádá Divadlo 29 ve spolupráci se Stoned to Death v rámci projektů Electroconnexion 2022 a Etnoconnexion za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

www.xiuxiu.org


Vstupné: 180 Kč (50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)    

Předprodej akce

Jamie Stewart | Xiu Xiu (US) • Jan Tomáš • Šimanský Štěpán

Programme of Divadlo 29

>
>