July 2024
Calendar | Divadlo 29

Thu 29/6 18:00
Iryna Zahladko a hosté

Večer věnovaný ukrajinské literauře. Iryna Zahladko, básnířka původem z Ukrajiny, představí svou první, česky psanou sbírku Tváření.  

Ponoříme se do netradičně pojaté češtiny. Do jazyka ohmatávaného zvenčí. Hravě, svěže, ale se vší vážností skutečnosti.

Iryna Zahladko
(1986) je česko-ukrajinská básnířka a překladatelka. Je autorkou dvou poetických knížek v ukrajinštině. V roce 2017 získala nejvýznamnější ukrajinskou literární cenu pro mladé spisovatelky a spisovatele, Smoloskyp. Angažuje se na umělecké scéně, příležitostně působí jako nezávislá kurátorka a performerka, účastní se uměleckých kolaborací. Je spolutvůrkyně nezávislého časopisu Sezóna. Věnuje se tématu ukrajinského feminismu ve válečném období. Zkoumá také vliv jazykového prostředí na autorskou tvorbu. Od roku 2019 žije v Praze.

Během večera svoji tvorbu představí i další ukrajinští autoři a autorky, kteří po ruské invazi našli nový domov v Pardubicích. Danylo Shyshkin a Ines Kartovcova přečtou svoji poezii, Melanka Yuei své autorské pohádky.

Pořádá Iniciativa Art of UACZ ve spolupráci s projektem Textconnexion 2023 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.protimluv.net/iryna-zahladko-tvareni

vstupné: 80 Kč

Iryna Zahladko a hosté

Programme of Divadlo 29

>
>
  • 1
  • 2