July 2024
Calendar | Divadlo 29

Tue 27/6 20:00
Gerigk – Fiorini – Wróblewski (GER/IT/CZ) • Säkkikangas & VJ JV

Koncertní premiéra mezinárodního tria Gerigk – Fiorini – Wróblewski rozkročeného mezi improvizací, soudobou hudbou a experimentem. Můžeme těšit na unikátní živou interakci tria s aplikací Somax 2 (Marco Fiorini je jejím spoluautorem), která je založena na generativním modelu a v reálném čase poslouchá a přizpůsobuje se hudebníkům. V úvodu večera představí svůj  AV projekt Säkkikangas a VJ JV. 

Gerigk – Fiorini – Wróblewski (GER/IT/CZ) 

Český saxofonista Michal Wróblewski, italský kytarista Marco Fiorini a německý kontrabasista Jonas Gerigk patří ke třem výrazným osobnostem evropské hudební scény orientované na progresivní jazz, volnou improvizaci, soudobou artificiální hudbu a zvukový experiment. Tito tři hudebníci se poprvé setkali v rámci projektu Share Impro v Dánsku na jaře 2022 a nyní díky rezidenčnímu projektu AIRinCOK v Divadle 29 mají možnost svou spolupráci prohloubit a dále rozvinout. Trio předvede ve světové premiéře materiál, který vznikne přímo pro tento koncert.

Basista Jonas Gerigk se věnuje jazzu, improvizaci a soudobé hudbě a je součástí německé kreativní hudební scény. Zabývá se intenzivním výzkumem rozšíření zvukového spektra akustického kontrabasu za použití nejrůznějších hráčských i technických postupů, které dávají vyniknout rozmanitosti témbrů jeho nástroje. Jonas je členem mnoha souborů, pracuje na dlouhodobých kapelních projektech a pravidelně spolupracuje s tanečníky a výtvarnými umělci na interdisciplinárních projektech (IMPAKT Improvisation, Contemporary Music Cologne).

Marco Fiorini je italský kytarista a badatel věnující se improvizaci a novým formám hudebních projevů se smíšeným zázemím v uměleckých a vědeckých studiích. V současné době žije v Paříži a je součástí týmu Music Representation v pařížském institutu IRCAM, kde pracuje na spolutvůrčím improvizačním softwaru Somax2. Zde vede umělecké rezidenční pobyty s kontrabasistkou Jöelle Léandre a perkusionistou Lorenzem Colombem, kde zkoumá interakci mezi hudebníky a umělou inteligencí v oblasti improvizace. Vystoupil na stovkách koncertů v Evropě, kde se pohyboval mezi volnou improvizací, spontánní kompozicí, zvukovým vystoupením a zvukovým uměním.

Michal Wróblewski je skladatel a saxofonista, který vede tělesa JWQ, E Converso, Nejtek-Klápště-Wróblewski, Swomp a norsko-české trio KIAP. Kromě toho je členem improvizačního dua Karm (s německým kytaristou Torstenem Papenheimem) a gipsy-jazzové kapely Futur Swing. Dále působí jako skladatel soudobé hudby, dramaturg festivalu Jazz Goes to Town, spoluvedoucí vydavatelství Ma Records, kolektivu experimentální hudby Ma Kolektiv a kurátor koncertní série Hybrid Sessions. První půli letošního roku strávil v rámci závěrečné doktorské stáže na Calarts v Kalifornii, kde studoval kompozici, přirozené ladění a teorii experimentální hudby.

Säkkikangas & VJ JV

Dobrá duše ostravského undergroundu Martin Režný aka Säkkikangas hraje na elektroniku a moduláry sólově nebo v různých improvizačních sestavách (Sklo, Wohrre, Furuburasuto, OUTbetweIN), a to ve škále od zahlcujícího hluku až po téměř nezachytitelné zvuky.  Jiří Volejník aka VJ JV pracuje s analogovou manipulací živě vytvářené optické zpětné vazby.

Koncert a rezidenční pobyt tria Gerigk – Fiorini – Wróblewski je realizován v rámci projektu AIRinCOK za finanční podpory z Národního plánu obnovy. Performance Säkkikangas & VJ JV je uváděna v rámci projektu Electroconnexion 2023 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

 

mrtinrenskkikangas.bandcamp.com
www.jonasgerigk.de
marcofiorini.bandcamp.com

vstupné: 160 Kč (50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)

Předprodej akce

Gerigk – Fiorini – Wróblewski (GER/IT/CZ) • Säkkikangas & VJ JV

Programme of Divadlo 29

>
>
  • 1
  • 2