Fri 10/11 20:00
Fahrzavö & Sigbjørn Apeland (CZ/NO)

Kvartet Fahrzavö složený ze tří hráčů na dechové nástroje a cimbalistky ve spojení s norským varhaníkem a hráčem na klávesové nástroje Sigbjørnem Apelandem.  

Sigbjørn Apeland – harmonium
Jana Vöröšová – cimbál, perkuse, zpěv
Kristýna Farag – flétny, perkuse, zpěv
Zdeněk Závodný – saxofony, klarinety, perkuse
Michal Hrubý – klarinety, flétny, perkuse

Sigbjørn Apeland je norský hudební producent, hudebník (hraje na  varhany a harmonium) a etnomuzikolog. Je známý svým osobitým mixem lidové hudby, chrámové hudby a improvizované hudby. Podílel se na mnoha nahrávkách s Nilsem Øklandem a Sigrid Moldestad (některé vydané prestižním labelem ECM), folkovými zpěvačkami Åsne Valland Nordli, Berit Opheim Versto a Agnes Buen Garnås, jazzovými hudebníky Øyvindem Skarbøem, Perem Jørgensenem a Bjørnem Kjellemyrem, elektronickými inovátory Alogem a hlukovým duem Golden.Jana Vöröšová studovala skladbu na pražské konzervatoři a na Hudební fakultě AMU v Praze. O cenné zkušenosti ji obohatila roční stáži na Koninklijk Conservatoire Brussel a tříměsíčním studijním pobytem v Paříži, kde se seznámila nejen s nejmodernějšími technologiemi elektronicky zpracovávaného zvuku, ale i nejrůznějšími analyzačními metodami. Její skladby byly hrány na festivalech Pražské premiéry (ČR), Festival delle nazioni Citta di Castello (IT), Calliopée (FR) a dalších. Její skladba Atlas mraků zvítězila v 2. ročníku soutěže festivalu Pražské jaro 2019.

Kristýna Farag je absolventkou brněnské JAMU, flétnistkou a zpěvačkou souboru Cabaret Calembour působícího v Divadle pod Palmovkou. Je členka kapely Ziriab, zaměřené na arabskou hudbu, kde c(í)tí své kořeny, cvičí se v improvizaci a zpívá. Věnuje se hudbě napříč všemi epochami, včetně hudby soudobé. V kategorii flétnové trio spoluzískala 1. cenu v mezinárodní soutěži Friedricha Kuhlau v německém Uelzenu (2012).

Zdeněk Závodný je improvizátor a hráč na plátkové dechové nástroje. V minulosti se zabýval  zvukovými instalacemi, ve kterých často převáděl světlo ve zvuk a naopak, a manipuloval elektronické obrazy zvukem. Působí v freejazzcoreovém triu Frisk, ve slovenské kapele Srnka, nebo v Pražském improvizačním orchestru. V letech 2015–2019 byl dramaturgem festivalu Jazz Goes to Town v Hradci Králové.

Michal Hrubý hraje na klarinety, tenor saxofon a lidové píšťaly. Založil a vedl skupiny Neočekávaný dýchánek a Kapitán Kajman. V současné době působí v několika různých kapelách (Romanovská Tichý Hrubý, Květovaný kůň, Prázdné hory jsou plné větru a deště). Hostoval v Orchestru Berg. V letech 2017–2018 byl dramaturgem festivalu Dobršská brána.

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2023 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje, statutárního města Pardubice a festivalu Prague Music Performance.

www.ecmrecords.com/artists/sigbjorn-apeland
vstupné: 180 Kč (50 % studenti a ZTP)

Předprodej akce


 

Fahrzavö & Sigbjørn Apeland (CZ/NO)

Programme of Divadlo 29

>
>