July 2024
Calendar | Divadlo 29

Mon 16/11 20:00
Drť (SK/HU) / CANCELED

Kapela Drť složená ze špičkových maďarských a slovenských hudebníků kapela v čele se zpěvákem Michalem Kaščákem s programem Puntičkár, který je dosud nevídaným experimentem představujícím zhudebněné výroky z rozhovorů s bývalým šéfem komunistické StB Alojzem Lorencem. 

Kapelu Drť, hudebně oscilující mezi vícerými žánry od punku přes alternativu až po free jazz, tvoří hudebníci ze Slovenska a Maďarska, z nichž každý přináší svůj vlastní rukopis a aranžérský vklad. Jejím frontmanem je Michal Kaščák – lídr kultovní slovenské kapely Bez ladu a skladu a zakladatel známého slovenského festivalu Pohoda. Stylizované texty Marka Kundláka, které vychází z rozhovorů s bývalým šéfem komunistické StB Alojzem Lorencem, spolu s intenzivním zvukem za hranicí standartních žánrů testují svědomí doby před revolučním rokem 1989 a dnes. Koncertní program Puntičkár vyšel v roce 2019 na stejnojmenném albu věnovaném obětem perzekucí, represí a vražd komunistického režimu.Autorem projektu je hudební skladatel a saxofonista Miroslav Tóth, známý mj. i díky spolupráci se světoznámými Kronos Quartet. Písně vznikly zhudebněním výroků, které bývalýšéf StB Alojz Lorenc poskytl deníku SME. V tomto rozhovorhovořil o svém působení ve vedení státní bezpečnosti koncem osmdesátých let, stejně jako o životě po sametové revoluci, kdy nastoupil do investiční skupiny Penta na pozici ředitele firemních rizik (tato spolupráce pokračuje dodnes). Lorencův příběh je jedním z příkladů transformace společnosti z období totality do dnešních dní. Výroky někdejšího člena tajné bezpečnosti (a kryptologa) se stávají nástrojem přizpůsobování a znejasňování činů komunistického režimu, který pronásledoval a krutě trestal své odpůrce – z nichž mnozí za svoje odvážné postoje zaplatili životem.

Ve světle této historické paralely vyznívají Lorencovy výroky ze vzpomínaného rozhovoru mimořádně cynicky. Autor hudby Miroslav Tóth k albu uvedl: „V první řadě si sám uvědomuji, že zatímco já v dnešní době demokracie komentuji výroky generála StB, tak před rokem 1989 byli mnozí lidé, kteří se režimu postavili, pronásledováni nebo dokonce za svoje postoje zabiti. Jejich příběhy dodnes dostatečně neznáme. Jenže stále žijí jejich rodiny a pozůstalí. Myslíme hlavně na ně a až potom na generála. Puntičkárje prvním dílem malého příspěvku k pochopení dějin zamlžování.“

Drť:
Michal
Kaščákzpěv
Miroslav Tóth saxofony
Marek Buranovský kytara
Lucia Chuťková– klávesy
Áron Porteleki bicí
MártonCzernovsky  baskytara

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2020 za finanční podpory Ministerstva kulturu ČR a statutárního města Pardubice.

www.facebook.com/drt.band.official

vstupné: 160 Kč (na místě 50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)  / předprodej brzy

Drť (SK/HU) / CANCELED

Programme of Divadlo 29

>
>
  • 1
  • 2