July 2024
Calendar | Divadlo 29

Wed 17/1 14:00
Art’s Birthday 2024 > Petr Nikl & Petr Válek • Dorota Barová & Ursula Sereghy • Ondřej Ježek & Säkkikangas: Stolní větráky live • Ian Mikyska: Psaní chůzí • David Böhm: TEĎ!

Oslavte s námi 1 000 061. narozeniny umění! Art’s Birthday je svátek, jehož idea se zrodila v roce 1963. Francouzský akční básník Robert Filliou tehdy prohlásil 17. leden dnem, kdy se před milionem let narodilo umění. Mělo se tak stát v okamžiku, kdy kdosi upustil suchou houbu do nádoby s vodou. Houba nasákla, staly se z ní jeskynní malby v Altamiře, pyramidy v Gíze, Bašóova Žába, Monteverdiho madrigaly i landartové Kladení plín u Sudoměře. A samozřejmě také akvareloví jednorožci, doma vyrobené lampičky z drátěnek nebo Severní vítr zahraný na ukulele. Voilà!

Narozeniny umění se slaví po celém světě, k letošním oslavám se opět připojuje i GAMPA a Divadlo 29. Umění má mimo jiné zkoušet nacházet nové, neprošlapané cesty. A vy máte nyní možnost být přímo u toho, když něco nového vzniká. Čekají nás večerní exkluzivní živá spojení iniciovaná jen pro tento den, ale můžete se například zúčastnit i speciální procházky. A samozřejmě dojde i na narozeninová překvapení!

14:00–16:00  Ian Mikyska: Psaní chůzí / speciální procházka pro speciální příležitost  / GAMPA
Před večerní narozeninovou veselicí je záhodno řádně protáhnout těla. Zdánlivě prostá chůze je zdravá nejen pro tělo, ale i mysl. Chůze kombinovaná se psaním pak současně pomůže procvičit jemnou motoriku zápěstí. Co bychom si nalhávali, u přípitků a minutových dortíčků jako když najdete. Speciální psaní chůzí pro speciální narozeninovou příležitost! Jít. Psát. Psít. Jsát. Jedno se prolíná s druhým. Jedno je druhým. A vy jste tím. Přijďte do GAMPY kdykoli mezi 14:00 a 16:00 a zažijte společně s Ianem Mikyskou, skladatelem a umělcem participujícím na výstavě Mlýnský ostrov, jaké to je psát chůzí. 

17:00  David Böhm: TEĎ!  / GAMPA
Začíná jít o čas. Jak ale čas vypadá? A proč si mnoho lidí myslí, že ho nemá? Kdo vymyslel hodinky? K čemu jsou čekárny? Jak dlouho trvá teď? A co se dá stihnout za jednu minutu? David Böhm, další vystavují na Mlýnském ostrově, vydal na konci října svou novou autorskou knížku. V ní se na tyto a další otázky, vrtající hlavou jistě každému z nás, pokouší odpovědět. Do Pardubic nám ji přijíždí představit a prozradit nám, jak to s tím časem tedy je. Připravte si otázky na čas a přijďte teď.

19:00 vernisáž výstavy Petra Válka + Minutové dortíčky  / Klub 29
Jeden z našich narozeninových hostů Petr Válek zahájí výstavu svých AI obrazů Komfortní zóna. Následovat bude narozeninové překvapení pro umění, pro vás i pro nás. Oslava může začít!

od +/- 20:00 Petr Nikl & Petr Válek / Divadlo 29
Petr Nikl o sobě tvrdí, že je takový víceoborový šašek. Každopádně je mužem, který s obdivuhodnou lehkostí propojuje svět výtvarného umění s hudbou, je vynálezcem i loutkářem, píše básně i pohádky, je také fotografem a divadelníkem. Jeho neohraničený talent oslovuje jak děti, tak bytostné milovníky umění. Nejvíc jej fascinují věci, kterým nerozumí, rád bere do hry chybu a nenadálý okamžik. V tom má mnoho společného s jesenickým výtvarníkem a zvukovým badatelem Petrem Válkem. Ten je znám svými doma vyráběnými elektronickými ruchadly a neuvěřitelnou spoustou publikovaných nahrávek. Mechanické a elektromechanické zvukové nástroje, různé samohybné či kinetické objekty staví Petr obvykle z domácích potřeb a nalezených předmětů. V posledních letech v domácím studiu, na zahradě, nebo v krajině nahrává punkově potrhlá „instruktážní videa”. Neúnavně také publikuje fantasktní vizuální výjevy vytvořené s pomocí AI. Díky těmto aktivitám se Petr Válek stal patrně světově nejsledovanějším současným tuzemským experimentálním umělcem.Dorota Barová & Ursula Sereghy
/ Divadlo 29
Violoncellistka, zpěvačka a skladatelka Dorota Barová byla až donedávna spojena zejména s křehkým akustickým duem Tara Fuki. Její hudební záběr je ale mnohem širší. Na zdejší scéně se stala nepřehlédnutelnou postavou, která se stejně samozřejmě podílí na improvizačních a jazzových projektech jako na divadelních představeních, věnuje se studiové práci a slyšet ji můžeme i z velkých popových pódií. Hudebnice Ursula Sereghy pomocí dekonstruovaných samplů akustických nástrojů, meandrujících rytmů a silně deformovaných terénních nahrávek vytváří tracky, které jsou zároveň soustředěně pointilistické i hravě melodické, snové i groovující, intimní i otevřené něčemu transcendentálnímu. Ursula vydala na labelu Gin&Platonic oceňovaný debut OK Box.

Ondřej Ježek & Säkkikangas: Stolní větráky live / Divadlo 29
Na zdejší klubové scéně už skoro nenajdeme kapelu, která by někdy nenahrávala ve studiu jáMOR Ondřeje Ježka. Hudebník, producent a v neposlední řadě i skvělý textař proslul svojí žánrovou otevřeností, zaumným sonickým humorem a vpravdě nedogmatickým přístupem ke studiové práci. Dobrá duše ostravského undergroundu, hudebník a promotér Martin Režný aka Säkkikangas hraje na elektroniku a moduláry sólově nebo v různých improvizačních sestavách, a to ve škále od zahlcujícího hluku až po téměř nezachytitelné zvuky. Ondřej a Martin se společně pokusí provést monumentální skladbu Stolní větráky. Tento zlatý grál post-holzmannovského humoru se poprvé objevil na albu KOT kapely OTK v roce 1998. O dvanáct let později vyšel v reedici opět na vinylu, tentokrát s italským simultánním překladem. Nyní máme jedinečnou možnost zažít Stolní větráky živě. 

Narozeninový vizuál nám pomohl vytvořit Petr Válek. Sál v Divadle 29 bude mít speciální stage design. Happy Art’s Birthday!

Art’s Birthday 2024 pořádá Centrum pro otevřenou kulturu v rámci projektů Electroconnexion, Jazzconnexion a programu GAMPY za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice, Pardubického kraje a Fondů EHP/Norských fondů. 

Dobrovolným vstupným přispějete na program Divadla 29 a GAMPY v roce 2024. Díky!

Art’s Birthday 2024 > Petr Nikl & Petr Válek • Dorota Barová & Ursula Sereghy • Ondřej Ježek & Säkkikangas: Stolní větráky live • Ian Mikyska: Psaní chůzí • David Böhm: TEĎ!

Programme of Divadlo 29

>
>
  • 1
  • 2