July 2024
Calendar | Divadlo 29

Tue 17/1 17:00
Art’s Birthday 2023

Oslavte s námi 1.000.060 narozeniny umění! Art’s Birthday je svátek, jehož idea se zrodila v roce 1963. Francouzský akční básník Robert Filliou tehdy prohlásil 17. leden dnem, kdy se před milionem let narodilo umění. Mělo se tak stát v okamžiku, kdy kdosi upustil suchou houbu do nádoby s vodou. Houba nasákla, stala se z ní Věstonická venuše, japonské gagaku, kresby ve Voynichově rukopisu, katedrála v Chartres i Stockhausenova hudba pro čtyři vrtulníky. A samozřejmě také chemlonové tapiserie, tagy na nádražních lavičkách nebo Ascalona hraná na španělku u prázdninového táboráku. Voilà!

Narozeniny umění se slaví po celém světě, po covidové pauze se k letošním oslavám připojuje opět i GAMPA a Divadlo 29. Umění má mimo jiné zkoušet nacházet nové, neprošlapné cesty. A vy máte nyní možnost být přímo u toho, když něco nového vzniká. Čekají nás exkluzivní živá spojení iniciovaná jen pro tento den a zapojit se můžete i do večerní školy umění. A samozřejmě dojde i na narozeninová překvapení!

17:00–20:00 Jednovečerní škola umění vzor GAMPA / GAMPA
Čím obdarovat umění, aby to umění udělalo radost? A jak to zabalit? S takovými palčivými otázkami se musí potýkat každý, kdo se vrhá do oslav Art's Birthday. Přiznejme si, ponožky v krepovém obalu nejvhodnější dárkovou alternativou nebudou, uměnovědná knížka či hudební album jsou zas nošením dříví do lesa. Umění nejlépe obdarovat těmi, kdo umění vytváří! U příležitosti oslav narozenin umění jsme proto do GAMPY pozvali umělce a umělkyně, které máme rádi, a společně s nimi připravili jednovečerní školu umění ovšem dle našich pravidel. V naší narozeninové večerní škole budete moci zažít desetiminutovky kresby, psaní, chůze nebo tvarování s Jiřím Frantou (tentokrát bez Davida Böhma), Ianem Mikyskou, Ondřejem Buddeusem nebo Eliškou Perglerovou. Každá třída je jen pro jednoho a hodina potrvá přesně 10 minut (čas je přece relativní). Přesný rozvrh tříd najdete na webu GAMPY, zapisování začíná právě teď na e-mailu info@gmpardubice.cz

od 20:00 Vojtěch Havel & Anna Ruth / Divadlo 29
Vojtěch Havel společně se svou ženou Irenou už od 80. let prozkoumává spojitosti mezi evropskou a asijskou hudební tradicí a elektrizujícím způsobem propojuje novodobé skladatelské postupy s těmi tradičními. Křehká a mnohotvárná hudba dua slaví po celá léta větší úspěch v zahraničí než u nás. Poctu jim vzdal Sufjan Stevens i Kronos Quartet, významný dokumentarista Vincent Moon o nich natočil film Malé modré nic a nedávno úspěšně vystoupili na proslulém festivalu Le Guess Who?
Anna Ruth aka Koruth je vizuální umělkyně, v poslední době se ale stále více prezentuje i jako vokalistka a flétnistka. Hraje sólově, je součástí projektu Kult Koruth, spolupracovala s producenty Xynnh a MacroNoise. Ivan Palacký & Šumařˇˇˇ
/ Divadlo 29
Zvukový experimentátor, básník a architekt Ivan Palacký je lídrem kapely Pátí na světě, často ale vystupuje i sólově, dlouhodobě například prozkoumává možnosti amplifikovaného pletacího stroje Dopleta 160. Ivan spolupracoval s řadou významných improvizátorů po celém světě (Andrea Neumann, Toshimaru Nakamura, Klaus Filip, Seijiro Murayama, dieb13) a v těchto dnech mu vychází u nakladatelství Dybbuk básnická sbírka Škody jsou tajné.
Luboš Svoboda aka Šumařˇˇˇ je básník (Vypadáme, že máváme) a šéfredaktor platformy pro současnou poezii Psí víno. Vede nakladatelství Lačnit Press. Jako hudebník působil v kapele fokume, v jeho projektu Šumařˇˇˇ improvizované šumy generované feedbackem, oscilátorem, walkmanem či syntezátory občas prorazí rytmus.

Tomáš Niesner & Barbora Polyxena Nowak / Divadlo 29
ProTomáše Niesnera byl loňský rok kromobyčejně dobrý. Na „enviromentálním" albu Bečvou se mu podařilo propojit kytarové repetice a modulární syntezátory do silného tvaru, kterým okouzlil i stylotvorné magazíny The Quietus a The Wire. Společně s Jakubem Šimanským natočil akustickou desku Všechno dobré a v listopadu mu u britského labelu Dub Cthonic vyšlo ambientní album Imerze.
Barbora Polyxena Nowak vystudovala klasický klavír na pardubické konzervatoři, v současné době studuje cembalo na Akademii staré hudby v Brně. Experimentuje s neortodoxními technikami hry na klavír, preparacemi a hraním uvnitř nástroje. Spolupracovala s Pražským improvizačním orchestrem nebo s freejazzcoreovými Frisk. Barbora je součástí tria Nowak/Páchová/Raková a začátkem roku 2023 jí vychází sólový debut na labelu Jipangu.Sál v Divadle 29 bude mít speciální stage design a afterparty v Klubu 29 se ujme funky/house/disco expert DJ Ryegrass. Happy Art’s Birthday!

Art’s Birthday 2023 pořádá Centrum pro otevřenou kulturu v rámci projektů Electroconnexion, Textconnexion, Jazzconnexion a programu GAMPY za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice, Pardubického kraje a Fondů EHP/Norska.

Dobrovolným vstupným přispějete na program Divadla 29 a GAMPY v roce 2023. Díky!

Programme of Divadlo 29

>
>
  • 1
  • 2