Fri 17/1 18:00
Art’s Birthday 2020

Oslavte s námi 1.000.057 narozeniny umění! Art’s Birthday je svátek, jehož idea se zrodila v roce 1963. Francouzský umělec Robert Filliou tehdy prohlásil 17. leden dnem, kdy se před milionem let narodilo umění. Mělo se tak stát v okamžiku, kdy kdosi upustil suchou houbu do nádoby s vodou. Houba nasákla, stala se z ní Orfeova lyra, Machautova moteta, Jistebnický kancionál, Monteverdiho Orfeus, Umění fugy, Její pastorkyňa i 4 minuty a 33 vteřin ticha. A samozřejmě taky písničky na tři akordy, samohrajkáři na svatbách a domácí hraní na cirkulárku. Voilà!

Narozeniny umění slaví umělci a umělecké organizace po celém světě a k letošním oslavám se připojuje i GAMPA a Divadlo 29. Umění má mimo jiné zkoušet nacházet nové, neprošlapné cesty. A vy máte nyní možnost být přímo u toho, když něco nového vzniká. Čekají nás exkluzivní audiovizuální spojení iniciovaná jen pro tento večer. A samozřejmě dojde i na narozeninová překvapení!

18:00 Molly & Everything / koncert & živé hraní počítačové hry / GAMPA
Zápis z narozeninového památníčku oslav umění by dnes mohl začínat nějak takto: A zatímco podnikáme výlet do hlubin existence, Molly nám hraje na elektronické krabičky...

Everything je počítačová hra, kterou v roce 2017 vyvinul David O’Reilly. Spíš než o hru, jde o simulátor poznání, ve kterém se lze proměnit v cokoliv od bakterie po vesmírnou galaxii. Vítejte na cestě do tajů podstaty existence celého světa!
Hudebník Molly pracuje se zvukem analogových syntezátorů, vzývá náladu starých béčkových filmů, žánrovek s Clintem Eastwoodem, italských gialo horrorů a v neposlední řadě vzdává hold legendě Johna Carpentera. Při svých koncertech rozprostírá masu zvuku, která se neustále proměňuje a bobtná. Mollyho živý soundtrack ke hře Everything se odehraje v prostředí aktuální instalace rakouské mezioborové skupiny Time’s Up, která nám prostřednictvím svého uměleckého projektu dává nahlédnout do světa blízké budoucnosti po ekologickém kolapsu oceánů.

20:00 Obelisk of Light & 3C 273 & New Magic Media / koncert & VJing / Divadlo 29
Obelisk of Light je projekt Jana Kašpara, ve kterém testuje možnosti digitálně procesovaného zvuku. Minimalistické motivy z barytonové kytary protékají granulární syntézou a transformují se do sytých dronových ploch a rytmicky abstraktních struktur. Ostré řezy sentimentální krajiny!
Talentovaná 3C 273 čím dál častěji opouští svou poustevnickou sluj v podkroví AVU a dává nám příležitost zaposlouchat se do jejích teskných harmonií. 3C 273 prohání zvuk svých syntezátorů skrze organický chaos efektů a vytváří často až monumentální hlukové stěny. Klaviatury varhan, kontaktní mikrofony, struny piana, spálené kabely. Pomalý černý oheň, který zachvátí i D29! O vizuály se postará Adéla Sobotková aka New Magic Media, kterou můžete mj. znát z jejího pravidelného pořadu o postklubové hudbě na Radiu Wave.

+/- 20:45 Jan Burian & Lucie Páchová / koncert / Divadlo 29
Jan Burian je hudební skladatel a zvukový designer. Spolupracoval s různými divadelními tvůrci (mj. Min Tanaka, Peter Schumann) a filmaři (Pavel Koutecký, Martin Mareček). Vede workshopy zvukového designu, art of listening a kreativního přístupu k elektronickým hudebním nástrojům. Je zakládajícím členem hudebních projektů tyto alba a Kyklos Galaktikos.
Lucie Páchová je skladatelka, zpěvačka a improvizátorka. V kompozicích pro různá uskupení se inspiruje hlavně lidovou hudbou a terénními nahrávkami z celého světa. Řadu měsíců strávila studiem hudby a nahráváním v Indii a v Africe. Vede vokálně-pohybové a improvizační workshopy. Zajímá ji propojení hlasu, těla, rytmu a improvizace. Je členkou kapel a projektů Talaqpo, Pražský improvizační orchestr nebo Love_me (s Michaelou Antalovou a Ivanem Palackým).

+/- 21.15 Tarnovski & Kult Masek: The Flicker / koncert & film / Divadlo 29
Tarnovski je hudebník a producent, hraje sólově, s kapelami Gurun Gurun, Wabi Experience a IQ+1. Je součástí AV projektu Telekinetic Assault Group, věnuje se také field recordingu (jako Prosoxi Skylos), radiodokumentu a remixování. V poslední době ho zajímá zejména musique concrète, pracuje s počítačovou dekonstrukcí a řízenou náhodností.
Drone/ambientní objev Michael Nechvátal aka Kult Masek je členem krautového klanu Raw Deal a tvrdého jádra labelu Stoned To Death. I ve své sólové tvorbě nezapře fascinaci německou hudbou 70. let. V projektu Kult Masek ale syrový motorik rytmus vyměnil za nepateticky melancholické syntezátorové průlety zpustlým vesmírem. Dvojice Tarnovski & Kult Masek společně zahraje ke kultovnímu experimentálnímu filmu Tonyho Conrada The Flicker z roku 1966.
Upozornění: performance není vhodná pro epileptiky a osoby citlivé na světlo.

Light design večera bude mít na starosti Tomáš Roček, skvělý fotograf, světelný mág a mimo jiné náš bývalý dlouholetý kolega, afterparty v Klubu 29 se ujme mistr eklektických mixů Lilek aka DJ SoulseekQt 2013.4.10. Happy Art’s Birthday!

Art’s Birthday 2020 pořádá Centrum pro otevřenou kulturu v rámci projektu Electroconnexion 2020 a výstavního programu galerie GAMPA za finanční podpory Ministerstva kultury, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.Dobrovolným vstupným přispějete na program Divadla 29 a Gampy v roce 2020. Díky!

Art’s Birthday 2020

Programme of Divadlo 29

>
>