červenec 2024
kalendář Divadla 29

so 14/10 20:00
Tomáš Palucha • Kult Koruth

Koncert zvukových alchymistů Tomáš Palucha k jejich novému albu Rauš. Support: Kult Koruth. 

Hudba jako magie, zvuková alchymie, která posluchače očaruje a nepustí. Tomáš Palucha je projekt vzešlý z prostředí české hardcore scény, hudebně ovšem otočený od hlučných kytar směrem k nedořečeným vyprávěním a atmosférickým instrumentálním plochám inspirovaných krautrockem, ambientem a ranným post-rockem. Kapela má za sebou několik releasů, mj. ceněná LP Guru (Silver Rocket / nejlepší album roku 2016 podle Radia Wave) a Čaro (Day After Records / nominace na desku roku v cenách Vinyla a Apollo). Po Čaru nyní přichází Rauš. Tomáš Palucha se v září vrací s  tajuplnou nahrávkou s desperátskou náladou!

Je to deset let, co se na labelu Silver Rocket Tomáš Palucha přihlásili do hry splitem s Unkilled Worker Machine, rok poté vyšla u Stoned to Death Špinavá hra. Původně duo, nyní plnokrevná kytarová kapela měla od začátku jasně vymezené své teritorium (hypnotická kytarová hudba), po němž se ale vždy pohybovala s naprostou svobodou. Nejinak je tomu na nejnovějším albu Rauš. „Rauš je nezbytně krátkej a pomíjivej okamžik transu a radosti, něco jako pobyt člověka na tomhle světě. Pomíjivej záblesk lásky. Zároveň je to princip jednoduchýho rokenrolu, ke kterýmu se na týhle desce trochu víc vracíme,” říká Jan Tomáš, jeden ze dvou zakládajících členů kapely k názvu nového alba. „Deska vznikla po delší odmlce, ale potom už bleskově rychle, hlavně díky chemii, kterou v kapele momentálně máme.”

Dalšími prvky chemické sloučeniny TP jsou Libor Palucha (jinak např. Kovadlina, Repelent SS), Tomáš Vondra (Orient, Ginger Wizard & The Peter Jackson) a bubeník Vítek Chaloupecký (Rutka Laskier, Ginger Wizard), který s kapelou začínal jako člen koncertní sestavy, aby se v ní usídlil se vším všudy.

Úvodní deklamace desky by mohla Rauš zařadit po bok hypnotické lyriky DG 307, pozdější vzletné postmetalové ukrutnosti zase do linie neokázale hlasitých kapel jako Russian Circles. Tomáš Palucha zní na nové desce zároveň intuitivně i zkušeně, zasněně i průbojně. Kapela tu navazuje na svou deset let šlechtěnou poetiku, která vzdoruje cynismu, jakým se můžeme chtít obrnit tváří v tvář každodenním strastem. „Je to trochu apel, jak si udržet smysl pro úžas, o kterej současná realita mnoho lidí připravuje,“ říká kapela.

Hosty Rauše jsou stejně jako na všech předchozích deskách Tomáše Paluchy Todd Nesbitt (Unkilled Worker/UKWLT, Wollongong), nově pak Dominik Pilnáček (kapely Autor nebo Pitva) a Soňa Amranová z nastupující brněnské kapely Whyohwhy. Za grafickým ztvárněním alba stojí výtvarník Štěpán Adámek, mj. tvůrce artworku k předchozí desce Čaro, obalů řady releasů na labelu Stoned to Death nebo aktuální knihy o „angličácích“ nazvané Katalog.V projektu Kult Koruth se potkávají dvě výrazné postavy pražského undergroundu: vizuální umělkyně a hudebnice Anna Ruth (aka Koruth) a hráč na modulární syntezátory Michael Nechvátal (Kult Masek, Raw Deal, Jasnovidec). Jejich letošní eponymní album přináší hudbu, která je zdánlivě klidná a meditativní, často ale zmorfuje do intenzivní atmosferické bouře.

Akci pořádá Divadlo 29 v rámci projektu Electroconnexion 2023 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice. 

www.tomaspalucha.bandcamp.com
kultmasek.bandcamp.com/album/kult-koruth
vstupné: 200 Kč (na místě 50% studenti a ZTP) 

Předprodej akce

Tomáš Palucha • Kult Koruth