so 22/2 10:00
Ondřej Buddeus: Text, událost a rovnováha

Některé události jsou zažívány kolektivně, většina je však všednodenní a osobní. Přirozeně přitahují naši pozornost jako cosi hodné zmínky, vyprávění, reflexe, jsou tedy předmětem prožitku, sdílení a paměti. Události vytváříme tím, že se o něčem rozhodneme vyprávět, jsou proto vytvářené, nikoli objektivní danost.

Událost je konstrukt využívaný pro zachycování skutečnosti i tvorbu fikce. Jejím prostřednictvím se uměle vytyčuje hranice toho, co považujeme za mimořádné a co vystupuje z kontinua dění. Událost je jako struktura charakteristická tím, že vychyluje stav věcí, který jí předcházel, a předjímá to, co bude následovat. Představuje soubor scénářů, z nichž jeden vede k ustavení nové rovnováhy. Workshop spolu s krátkou úvodní přednáškou se zaměří na tento nástroj našeho vnímání (dějový, jazykový a prožitkový), jeho analýzu a tvorbu ve formátu krátkých textů.

Dílnu povede Ondřej Buddeus, spisovatel, básník a překladatel. Za svou sbírku Rorýsy (2012) získal Cenu Jiřího Ortena. Kniha Hlava v hlavě (2013), kterou vydal spolu s výtvarníkem Davidem Böhmem, byla oceněna Magnesií Literou (Literatura pro děti a mládež) a titulem Nejkrásnější česká kniha (Literatura pro děti a mládež).

Workshop je určen pro kohokoli se zájmem o hrátky s textem, psaní, vyprávění. Doporučeno pro účastníky ve věku 14+.

Workshop se koná v rámci projektů aniLAB 2020, Textconnexion a jako doprovodný program k výstavě Time’s Up: SeatoxDetox v galerii GAMPA. Finanční podpora: Ministerstvo kultury ČR, statutární město Pardubice, Pardubický kraj.

účastnický poplatek: 300 Kč, studenti 150 Kč
maximální počet účastníků je 10 osob
nutná předchozí registrace
další informace a přihlášení: sarka@gmpardubice.cz

Program Divadla 29

>
>