út 28/9 20:00
Muž ve skafandru

Sci-fi videoopera volně inspirovaná československými příhodami amerického kosmonauta československého původu Eugena Cernana (1934-2017). Ten je dodnes posledním člověkem, který byl na Měsíci, a to v roce 1972 jako člen vesmírné expedice Apollo 17. S sebou měl i československou vlajku, kterou pak v roce 1974 na své neoficiální a utajované návštěvě Československa daroval Astronomickému ústavu Akademie věd ČR.
 
Tuto inscenaci bychom mohli zařadit do „vyhynulého“ žánru dramatické opery. Planeta Země je zničená, lidstvo přesídlilo na Měsíc. Po mnoha letech se však zničehonic jeden člověk rozhodne na planetu Zemi vrátit – sbalí si vlajku a vydá se na cestu za svými kořeny. Ale co vlastně hledá? A co na této dávno opuštěné planetě vůbec může nalézt? Vizuálně a zvukově působivá performance Muž ve skafandru je volně inspirována příběhem Eugena Andrewa Cernana, astronauta s československými kořeny, který opakovaně navštívil zemi svých předků a jemuž je věnováno muzeum ve městě Vysoká nad Kysucou. Autorem hudby i libreta je Miroslav Tóth
Dílo vzniklo pod hlavičkou kulturní platformy Projekt Batyskaf v koprodukci s Orchestrem Berg. Miroslav Tóth je skladatel a saxofonista narozený v Bratislavě (1981). Absolvoval doktorské studium skladby na HAMU v Praze u Michala Rataje a magisterské studium skladby na VŠMU v Bratislavě u Vladimíra Godára; do třetího ročníku studoval u Jevgenije Iršaie. V jeho kompozičních začátcích jej pak vedl Ilja Zeljenka. Je rovněž absolventem hudební vědy na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Tóth je autorem jednoaktové opery Záhada tyče, opery Zázračná tyč pro úředníky ve veřejných institucích, třech video oper – Zub za zubOko za oko a Tyč, a nedokončené opery Outpark. Jeho skladbu The Quartet of Tentacles Reaching Out provedl Kronos Quartet. Dále je např. autorem skladby Teorie absolutního smutku pro soprán a orchestr, kabaretní suity BallOnAir či Requiem za mafiána pro sbor a cappella a kontratenoristu. V roce 2018 získal cenu Radio_Head Awards za elektroakustickou skladbu Kyberpunkomša. Je členem kapel Shibuya Motors, Thisnis, Frozen Wigwam nebo Funeral Marching Band. Jako saxofonista, extenzivní zpěvák či soundpaintingový dirigent se zaměřuje na volnou improvizaci, na hudbu s přesahem do grafických partitur a také na otevřená díla. Vytvořil hudbu k několika celovečerním filmům. Pravidelně spolupracuje např. s Ivanem Ostrochovským nebo Robertem Kirchhoffem.

Muž v skafandri / Man In a Spacesuit by Miroslav Tóth


Hudba a libreto: Miro Tóth
Libreto a dramaturgie: Michaela Rosová
Režie: Jan Komárek
Scéna a kostýmy: Lenka Kucháreková
Světla: Jan Komárek
Zvuk, elektronika: Miro Tóth
Video: Miro Tóth, Viera Čakányová

Účinkují:
Emese Kovács, Žena na Měsíci
Pasi Mäkelä, Muž ve skafandru
Mikuláš Havrila, Peter Magyar,Peter Szeifert, trombony
Márton Csernoszky, basová kytara
Alexandr Starý, cembalo

60 min., ve slovenském originálevstupné: 120 Kč 

Představení vzniklo ve spolupráci s OZ CHAOSMOS. Reprízu představení podpořil z veřejných zdrojů Slovenské republiky Fond na podporu umenia (Slovak art council).

Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektů Ostrovy v pohybu a Electroconnexion 2021, které jsou realizovány za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice. 


www.miro2toth.wixsite.com/home

Předprodej akce

Muž ve skafandru

Fotografie z akce

Program Divadla 29

>
>
  • 1
  • 2