červenec 2024
kalendář Divadla 29

st 1/5 19:00
AVA Trio (I/TR) • Gankino Quintet

Ojedinělá atmosférická fúze italsko-tureckého AVA Tria plující ve vlnách arabské hudby a středomořského folklóru rozpuštěného v jazzové matérii. Jediný mimopražský koncert! Jako předkapela vystoupí mezinárodní Gankino Quintet složený ze studentů pardubické konzervatoře.  

Hudba AVA Tria víří jako pouštní písek, přelévá se jak mořské vlny a chvěje se jako světlo na hladině laguny. Skvěle sehraná trojice hudebníků vytváří originální a atmosférickou fúzi jazzu s etnickou hudbou, ve které dominují středomořský folklór, arabská hudba zejména ze severoafrického pobřeží (Maroko, Alžír, Egypt) a vlivy turecké hudební tradice. Kapela, která má na svém kontě již čtyři nadšeně přijatá studiová alba, desítky koncertů po celé Evropě i asijské turné, se v Divadle 29 představí s novým koncertním programem zachyceným na čerstvé desce The Great Green, která vyšla v březnu 2024. Jediný mimopražský koncert v rámci evropského turné!

Trio založil v roce 2015 v holandském Groningenu italský barytonsaxofonista Giuseppe Doronzo, který hrál s takovými veličinami jako je Joe Lovano, Chris Potter, Paolo Frescu, Vince Mendoza nebo Kaja Draksler. Barytonsaxofon, který dominuje ve většině skladeb kombinuje Doronzo s různými druhy fléten, africkými dudami a také s arabským dvouplátkovým nástrojem mizmar, podobným evropské šalmaji. Dalším členem je fenomenální hráč na perkusivní nástroje Pino Basile, který se specializuje především na středomořskou hudbu, hraje na různé druhy tamburín, severoafrický rámový buben bedir a laděný třecí buben vlastní výroby, který pojmenoval jako cupaphon. Posledním aktérem je skvělý turecký kontrabasista Esat Ekincioglu, m.j. člen jazz-punk-psychedelické mezinárodní kapely Kuhn Fu.Gankino Quintet je mladá mezinárodní kapela založená studenty Konzervatoře Pardubice na podzim roku 2022 pod vedením pedagoga a hráče na akordeon Jakuba Jedlinského. Inspiračním zdrojem hudby Gankino Quintetu je především etnická hudba východní Evropy v kombinaci s prvky jazzu a improvizace. Vedle muzikantské vyzrálosti jednotlivých hudebníků kapele rozhodně nechybí entuziasmus a zemitost, se kterou se dokáží opřít do bulharské taneční písně ani podmanivá niternost, s níž interpretují starou romskou baladu.

Koncert AVA Trio je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2024 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje. Koncert Gankino Quintet je pořádán v rámci projektu Etnoconnexion 2024 za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.avatrio.com
vstupné: 240 Kč (studenti a ZTP na místě 50% sleva) 

Předprodej akce

 

AVA Trio (I/TR) • Gankino Quintet

Program Divadla 29

>
>