Vizuální esej o volné improvizaci
› 23. 6. 2021

Aleš Jež (student Katedry antropologie Univerzity Pardubice) nás někdy na počátku roku 2017 oslovil s tím, že by se rád věnoval dokumentární tvorbě v rámci Divadla 29. Vzhledem k programové šíři Devětadvacítky po nějakém čase dospěl k tomu, že se zaměří jen na určitý segment. Jeho volba padla na improvizovanou hudbu. 

Od toho momentu začal dle svého výběru navštěvovat koncerty, vybaven kamerou a sadou dotazů na fenomén free improvisingu, se kterými se po koncertech obracel na jednotlivé hudebníky.Za zmínku stojí, že pro Aleše, který má zázemí především ve skateboardové subkultuře, to byl vstup do zcela neznámých a neprobádaných vod. Autorský dokument Aleše Ježe o volné improvizaci vznikal v průběhu let 2017–2020. Vidět a slyšet v něm jsou například: Thomas Lehn, Miroslav Tóth, Titiana Heuman, Rafal Mazur, George Cremaschi, Liudas Mockunas, Petr Vrba, Didi Kern, Vojtěch Procházka, Michal Wróblewski, Martin Küchen, Peter Brötzmann, John Butcher, Vasco Trilla, Phil Minton a další.

„Krátký dokumentární film je nahlédnutím do prostředí freejazzové a volné improvizace tvořené v reálném čase. Zabývá se spojením vizuální etnografie a zvukové fenomenologie. Hra s ostrostí i tvůrčí využití původního scénického nasvícení umocňují atmosféru hudebních improvizací. Autor se prostřednictvím objektivu kamery zapojuje do otevřené interakce s hráči a pohybuje se mezi východisky imaginární krajiny filmu a imaginární krajiny volné improvizace,“ říká ke svému dokumentu Aleš Jež.

Jazyk: čeština/angličtina
Délka: 25 min.

Stream se koná v rámci projektu Jazzconnexion 2021 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR a statutárního města Pardubice.