Thu 17/6 18:00
Králové videa & Rychlodabing naslepo
Večer věnovaný fenoménu československého rychlodabingu 80. a 90. let.
18:00 Rychlodabing naslepo
Scénárista filmu Králové videaPetr Svoboda vybere zářivou perlu ze své sbírky předrevolučních VHSek. Jakou, to se nechte překvapit!
20:00 Králové videa
Ilegální láska k filmům v otřesné kvalitě v novém dokumentu Lukáše Bulavy.
Dlouho vyhlížený česko-moravsko-slovenský dokumentKrálové videa se vrací do doby několikrát kopírovaných pásek, tragické kvality obrazu a zvuku a nefalšovaného nadšení z každičkého nového filmu. Vzpomíná na atmosféru jejich společného sledování v přítmí obýváků nebo improvizovaných ilegálních kinosálech, kde zážitek ze sledování zcela přetvářel mnohdy nepřesný simultánní dabing. A také mapuje počátek pirátského byznysu s filmy a éru videokazet, které nejmladší generace znají jen z nostalgického vyprávění rodičů.
Rok 2020 není prvním případem v naší historii, kdy filmoví fajnšmekři musí západní filmové hity sledovat ve svých domovech, protože v kině na ně narazí jen velmi těžko. Stejně jako dnes, i tehdy jedna divácká epocha skončila a jiná začala.
Celovečerní dokument Králové videa ukazuje příběh odvážných a vynalézavých nadšenců, kteří se nebáli podnikat na hraně a plnit československé obýváky dosud neviděnou a zakázanou západní kulturou a nadchnout tak celou jednu generaci filmových fanoušků i tvůrců. Jako pomyslný DeLorean bere diváka zpátky do tak oblíbené estetiky 80. a 90. let, kdy tuzemním cinefilům zprostředkovávaly hollywoodskou produkci pašované filmy ze západu, domácí projekce a především jednohlasný rychlodabing.
Jak se vlastně filmy připravovaly před vznikem titulkovacích technologií a otevřením dabingových studií? Jak takový rychlodabing vzniká? Dalo se na takto zpracované filmy vůbec koukat? A když ne, proč to všichni dělali a tak rádi na to vzpomínají? Autoři vyzpovídali osobnosti, jako je Ondřej Neff, František Fuka, Ondřej Hejma, Roman Holý či Dana Hábová, a tak v dokumentu znovu ožívají hlasy, kterými svého času mluvili nejen Terminátor, Ash z Lesního ducha nebo třeba Rambo – ale také veškeré ostatní postavy, které s nimi na plátně byly.
Film vznikl jako projekt československé party filmařů a producentů, která s maximálním nadšením překonala produkční nesnáze a na výdaje spojené s postprodukcí uspořádala úspěšnou crowdfundingovou kampaň. Králové videa jsou ale nejen výpovědí o starých dobrých časech. Jsou i přiblížením jednoho úžasně bizarního a zábavného fenoménu divácké generaci, která přišla až po něm, a přesto má se svými předchůdci mnoho společného – třeba snahu riskovat, nebát se změn a přizpůsobit se nové době, možnostem a technologiím.
„Na československý rychlodabing v dokumentu Králové videa se můžete těšit jako na vzpomínku, studovat ho jako historik pirátství v Čechách a na Slovensku, nebo ho zkoumat jako kulturní, obchodní a technický fenomén doby na přelomu komunismu a kapitalismu. Lze v něm hledat paralely se samizdatem v literatuře, ilegálních vernisážích, bytových divadlech a přednáškách nebo i prvním českým hip-hopem, natáčeným na páskové magnetofony. Rychlodabing byl součástí alternativní československé kulturní scény 80. let, která měla výrazně regionální a zároveň mezinárodní kontext – regionální, jelikož nešlo o fenomén pouze pražský, ale i celorepublikový; a mezinárodní, protože každá postkomunistická krajina své vlastní krále videa měla také,“ řekl k distribučnímu konceptu ředitel Film Europe Ivan Hronec.
Po projekci bude následovat debata se scénaristou filmu Petrem Svobodou.
ČR, 2020
Režie: Lukáš Bulava
Námět, scénář a dramaturgie: Petr Svoboda
Produkce: Igor Kovács
Střih: Peter Pavlík
Pořádá Divadlo 29 a label Stoned to Death v rámci projektu Electroconexion 2021 za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.
vstupné: 90 Kč