Wed 22/5 20:00
Deux Nouvelles Erreurs (FR) • Totoabas

Francouzské duo Deux Nouvelles Erreurs renomovaného perkusisty Petera Orinse a saxofonisty Laurenta Rigauta & nové české duo Totoabas, kombinující zvuk skotských dud a kontrabasklarinetu specificky modulovaných elektronickými moduly Instruo. Na závěr společný improset obou dvojic. 

Deux Nouvelles Erreurs (FR)
Duo Deux Nouvelles Erreurs tvoří renomovaný francouzský bubeník Peter Orins a veterán lillské alternativní scény, saxofonista a hráč na analogový syntezátorLaurent Rigaut, který se v ČR představí vůbec poprvé. Oba hudebníci, kteří patří ke klíčovým postavám progresivní hudební scény ze severofranzouzského města Lille, spolupracují již řadu let v nejrůznějších sestavách od hraní v duu po bigband. Oba jsou velmi zkušení improvizátoři a svou tvorbu zakládají na principu chybovosti, kterou razí nové hudební cesty. Každé společné hraní využívají pro obohacení svých výrazových prostředků a coby instantní skladatelé berou diváky na dobrodružnou cestu po rozmanitých a fantastických krajinách.

Peter Orins je bubeník, perkusista, hráč na elektroniku a hudební organizátor, který prošel klasickým hudebním vzděláním a přes jazzovou a rockovou hudbu se dostal k experimentu a improvizaci. Je známý především z progresivního neorockového tria TOC, které již několikrát vystupovalo i v ČR nebo z japonsko-francouzského kvartetu Kaze, který vystupuje s japonskou legendou elektronické hudby Ikue Mori. Jeho diskografie čítá téměř 70 alb a spolupracoval s hudebníky jako jsou např. Jean-Luc Guionnet, Akira Sakata, Gebhard Ullmann, Joe Morris, Frank London, Nate Wooley nebo Dave Rempis.

Totoabas (CZ)
Drony, zázněje a záslechy, měchýře a podivné vibrace, vzdušné proudy, hukoty a tikoty, tření a tlukot bubnující ryby, kvílení dervišova mixéru, manické obkružování vysněného tónu sonickými soustružníky…

Petr Vrba a Zdeněk Závodný se po letité společné práci na čistě rekordingovém projektu Binaural Camping, kdy se v různých typech akusticky zajímavých, průmyslových nebo posvátných prostorů bavili jejich prozkoumáváním a interpretací na bázi vzájemné hráčské interakce, rozhodli navázat na binaurální kempování koncertním projektem Totoabas. Jedním z impulsů dalo m.j. i setkání dvou nástrojů skotské provenience v inventáři obou hudebníků: elektronických modulů značky Instruo a skotských dud. K nim postupně přibyly ještě oblíbené nástroje obou hráčů: trumpeta v případě Petra a Zdeňkův kontraaltový klarinet. Východiskem projektu Totoabas je live modulace akustických dechových nástrojů prostřednictvím elektronických modulů Instruo (především granulární procesor Arbhar a laditelný stereo looper Lúbadh). Tyto moduly dokáží interagovat se zvukovým signálem způsobem, který je posouvá do roviny sofistikovaného hudebního nástroje s neuvěřitelně bohatou škálou použití, jejíž limity jsou dané pouze schopnostmi hráče a variacemi vzájemného zapojení jednotlivých modulů. V projektu je kladen důraz na strukturovanou a částečně komponovanou hru s vrstvením dronů a repetitivních rytmických paternů, s nimiž oba hudebníci pracují tak, aby vytvořili pulsující hudební matérii. V ní se pak odehrává improvizovaný dialog obou hráčů.

Petr Vrba je jedním z nejaktivnějších hudebníků a hudebních organizátorů na tuzemské improvizační scéně. Je jedním ze zakladatelů Pražského improvizačního orchestru (PIO), působí v řadě českých i zahraničních kapel a projektů (např. Poisonous Frequencies, The Mond, Rhizom Fighters, Škvíry a spoje a další). Jeho diskografie zahrnuje na 40 alb. Má za sebou spolupráci s hudebníky jako Angélica Castelló, Xavier Charles, Axel Dörner, Isabelle Duthoit, Kai Fagaschinski, Susanna Gartmayer, Franz Hautzinger, Agnes Hvizdalek, Mazen Kerbaj, Christof Kurzmann, Joke Lanz, Maja Osojnik, Mikolaj Trzaska, Birgit Ulher, Michael Zerang a mnoho dalších.

Zdeněk Závodný se jako hudebník se věnuje především hře na saxofony a klarinety. Hraje ve freejazzcoreovém triu Frisk, kvartetu Fahrzavö nebo ve slovenské kapele Srnka. Spolupracuje s Pražským improvizačním orchestrem nebo s Moving Orchestra propojujícím taneční, pohybovou a hudební improvizaci. Působí jako kulturní manažer a dramaturg (Divadlo 29 a Centrum pro otevřenou kulturu v Pardubicích). V letech 2015 - 2019 byl dramaturgem mezinárodního festivalu Jazz Goes to Town v Hradci Králové.

Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2024 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.peterorins.com
www.vrrrba.cz
vstupné: 200 Kč (studenti a ZTP na místě 50% sleva) 

 

Programme of Divadlo 29

>
>