July 2024
Calendar | Divadlo 29

Thu 8/12 20:00
Běžná selhání

Filmový příběh tří žen z různých generací, které svedou dohromady jejich životní výzvy a mysteriózní apokalyptický jev.  

Film Běžná selhání sleduje příběh tří žen v průběhu jednoho dne. Každá z nich čelí osobní krizi právě ve chvíli, kdy je město, v němž žijí, zasaženo podivným přírodním úkazem způsobujícím náhodné výbuchy.  

Na počátku vzniku scénářeKláry Vlasákové stála myšlenka blížící se katastrofy a nevy-světlitelných detonací, které zahlcují město. „Postupem času s dalším vývojem filmu se ale základ vyprávění přesunul od tématu katastrofy k hlavním postavám a osobním dramatům. Běžná selhání nejsou epický akční sci-fi film; jde o psychologické drama, které se zabývá vnitřními konflikty tří postav,“ vysvětluje režisérkaCristina Groșan. Nejstarší z hrdinek filmu, čerstvě ovdovělá Hana, dostane nečekaně výpověď, Silvu zasáhne krize mateřství a nejmladší Tereza uteče z domova. Dohromady je svede teprve chaos, který znenadání jejich město postihne. Rostoucí panika a krizová situace mohou hrdinkám paradoxně pomoci narovnat své životy.„Běžná selhání jsou podle mě výjimečný film, moc podobných u nás nevzniká. Scénář jsem přečetla jedním dechem a myslím, že spousta žen se v něm může najít,“ říká k filmu herečka Beáta Kaňoková. 

  „Na scénáři mě zaujala jeho podprahová znepokojivost, pocit, že se něco děje. Pro mě je úžasné, jak režisérka pracuje s pohledem na Prahu a její architekturu jinak, než jsme zvyklí. Myslím, že Běžná selhání by mohl být nejen český, ale evropský film,“ dodává další představitelka jedné z hlavních rolí Taťjana Medvecká.

Světovou premiéru měl snímek v rámci slavného filmového festivalu v Benátkách. 

Režie: Cristina Groșan | 85 minut  |  2022  |  ČR, IT, HU, SK  |  nevhodné do 15 let

vstupné: 120 Kč 


Předprodej akce

Běžná selhání